Ana sayfa Diğer Fantazya Sadece Burada Ne Aradığını Merak Ediyordum

Sadece Burada Ne Aradığını Merak Ediyordum

PAYLAŞ

Kral katili Güncesi serisinin en tuhaf ilişkilerinden biri; Kvothe & Denna. Peki bu ikili hakkında ne tür yorumlar yapabiliriz?

Biliyorsunuz ki Denna Kvothe’un onu ilk gördüğünde kendine taktığı bir isimdi ve karakterimiz bu isimle hitap etmeye devam etti. İlişki, serinin ilk kitabı olan Rüzgarın Adı’nda başlıyor, Kvothe’un Imre yollarında tanışan ikili sonradan anlaşılması güç bağlar kuruyor.

İlişki hususunda birbirlerine bakış açıları neye göre ve nasıl şekilleniyor?

İlişki hakkında çoğu kişi Kvothe’un Denna’ya deli gibi aşık olduğunu düşünebilir. Ancak şöyle bir durum da var, Denna Kvothe’a karşı her zaman mesafeliydi. Ne onun kendisine adım atmasına izin veriyor ne de kendisinden fazlaca uzaklaşmasına izin veriyordu.

Kvothe’un etkisi altında kaldığı bu tepki onu sürekli Denna hakkında düşünmeye itiyor. Kim, nereden geliyor, neden ismini değiştiriyor veya neden birden kayboluyor gibi sorular aklında dolanıp duruyor. Bu sorulara bazen bir cevap bulsa da genellikle boş bir şekilde evirip çeviriyor.

Bu kadar çok düşünme ve ardından bir türlü ona adım atamaması Denna’ya olan ilgisini yitirmemesine sebep oluyor. Sonraki kitapta da bir yakınlaşma olacağını sanmıyorum çünkü Kote anlatırken Denna’ya hala aynı gözle bakıyordu, bunu ele alarak mesafenin korunmuş olduğunu iddia edebiliriz.

Denna’nın da Kvothe’un kafasını sık sık karıştırışını göz önüne alırsak karakterin ona ilgisinin hoşuna gittiğini söyleyebiliriz. Belki de Denna mesafeyi bozarsa bu ilginin bir gün sönüp gideceğinden korkmuş olabilir. Sonuçts birlikte olduğu erkeklerin hiçbiri ona bu kadar saf duygularla yaklaşmadı.

Denna’ya gelecek olursak;

Tabii ilişkiyi Denna’nın açısından değerlendirmek daha zor olabiliyor. Biliyorsunuz ki Denna’nın zaten bir hamisi var hatta bu belirsiz kişi hakkında pek çok teori etrafta dönmekte. Ancak Denna buna karşın ara ara partner değiştirmeye devam etti.

Eğer böyle bir durum olmasaydı Denna’nın partnerlerini kalacak yer ve yemek ihtiyaçlarını karşılamak için edindiğini söyleyebilirdik. Ancak zaten bir hamisinin olması bu konuları dert etmemesi gerektiğini gösteriyor. Ki bu hami de oldukça güçlü birine benziyor.

O zaman Denna neden bu kadar çok farklı seçimlere gidiyor bilemiyoruz. Bunun yanı sıra erkeklerle fazla zaman geçirmesi Kvothe’u diğerlerinden kolayca ayırabilmesini sağlıyor, onun yanında diğer erkeklere göre daha çok kendisi gibi davranması da Kvothe’u kendisi için özel yapıyor.

Hamisinin direktifiyle Lanre hakkında yazdığı şarkı yüzünden Vintas’ta ettikleri kavgayı hatırlarsınız. İlişki konusunda Denna’nın orada Kvothe’a aldığı tepki aslında ona verdiği değerin yoğunluğunu gösteriyor. Çünkü karşısındaki insanın fikirleri önem verdiği fikirler ve dinlerken diğer erkeklerde yaptığı gibi geçiştirmiyor. Zaten bu şarkıyı ona söylemesi bile başlı başına Kvothe’un onun için değerini anlatmaya yeter.

Kısaca Denna’nın Kvothe ile aralarındaki bu ilişkiden memnun olduğu aşikar. Ancak Kvothe için böyle davranmanın verdiği bir zorunluluk var.

Kvothe ona yaklaşmıyor değil, yaklaşamıyor. Yaklaştığında kaybedeceğini bilmesi kendini bilerek kısıtlamasına yol açıyor.

Denna’nın da tüm bunların farkında olduğu belli, karakterin kendisineç söylediği “Sadece burada ne aradığını merak ediyordum” söyleme, “Bahsettiğin altı kelime bunlar mı yoksa?” diye cevap vermesi bunu kanıtlar bir nitelikte. Muzipliğinden aman yok Denna Hanım.

Gelecek kitapta daha da yakınlaşmayacaklarını düşündüğüm bu ikili ilişkinin sonu nereye varacak bilmem ama pek güzel bir son olacağa benzemiyor.

Ayrıca hepinizi seri ile alakalı Facebook Kral Katili Güncesi grubumuza bekleriz; https://www.facebook.com/groups/kingkilller/

Yorumlar