Ana sayfa Star Wars Filmler Legends Evrenine Göre Skywalker Ailesi

Legends Evrenine Göre Skywalker Ailesi

PAYLAŞ

Sizlerle birlikte Skywalker ailesini daha yakından tanıyacağız. Seri şeklinde yazımızın devamı olacaktır. Hadi başlayalım!

Shmi Skywalker Lars

Bilinen en eski Skywalker atası olan Shmi Skywalker Lars, Jedi Şövalyesi Anakin Skywalker’ın annesi ve Owen Lars’ın üvey annesidir. Ayrıca Luke Skywalker ve Leia Organa Solo’nun babaannesidir. Bu onu Jaina, Jacen, Anakin Solo ve Ben Skywalker’ın büyük babaannesi yapmaktadır. Ayrıca Allana Solo’nun büyük büyük babaannesidir. Nat Skywalker, Kol Skywalker, Cade Skywalker ve Ania Solo’nun da atasıdır.

Bilinmeyen bir dünyada doğan Shmi, erken yaşta köle olarak satıldı. 41 BBY tarihinde, ileride köle olarak da hizmet eden Anakin adında erkek bir bebek doğurdu. Oğlunu çok önemsedi ve ona yardım etmek için her şeyi yapmaya istekliydi. Anakin, 32 BBY tarihinde Jedi olmaya gittikten sonra, onu serbest bırakan ve onunla evlenen Cliegg Lars’a satıldı. Klon savaşlarından hemen önce, Shmi bir grup Tusken Yağmacısı’nın baskınında kaçırıldı. Onlar tarafından vahşice işkence gördükten sonra oğlunun kollarında öldü.

Anakin Skywalker

Galaktik Cumhuriyet’e Jedi Şövalyesi olarak hizmet eden ve daha sonra Galaktik İmparatorluğa Sith Lord’u Darth Vader olarak hizmet eden güce duyarlı biriydi. 41.9 BBY tarihinde Anakin Midi-chlorians -bireylerin güce dokunabilmesi için gerekli simbiyotik organizmalar- tarafından tasarlandı. Ardında da doğdu. O ve annesi Gardulla Hutt’ın kölesi olmak için çöl gezegeni olan Tatooine’e getirildi. Daha sonra Toydarian Watto’nun mülkü oldular.

Skywalker’ın olağanüstü pilotluk becerileri ve genç yaşta bile bir şey inşa edip onarabilmesi itibarını arttırdı. 32 BBY tarihinde Skywalker, Jedi Qui-Gon Jinn ve Padmé Amidala ile karşılaştı ve Boonta Eve Klasik Pod Yarışını kazanarak yıldız gemisi için ihtiyaç duydukları parçaları güvence altına almalarına yardımcı oldu. Yarışı kazandığında özgürlüğünü de kavuşmuştu. Annesini isteksizce geride bırakan Skywalker, Jinn ve grubuna Cumhuriyetin başkenti Coruscant’a olan yolculukta eşlik etti. Naboo Savaşı’na katıldı ve Amidala’nın ana dünyasını Ticaret Federasyonu ordularından kurtarmaya yardım etti. Jinn savaş sırasında öldürülürken, Jinn’in öğrencisi Obi-Wan Kenobi ustasının isteklerini takip etti ve Skywalker’ı Padawan’ı olarak aldı. Jedi Konseyinin çoğu Skywalker’ın Jedi kehanetindeki kişi olduğuna inanıyordu: Sith düzenini yok ederek kuvvete denge getirecek kişi. Kenobi, Padawan’ının Jedi olmak için on yıllık eğitimi sırasında ona bir dizi macerada eşlik etti.

Ayrılıkçı krizi Cumhuriyeti parçalamakla tehdit ettiği sırada Skywalker, Padme’yi korumak için görevlendirildi. İkisi, görev sırasında yakınlaştılar, ancak Jeonoz Savaşı ve Cumhuriyet ile Bağımsız Sistemler Konfederasyonu arasındaki Klon savaşlarının başlangıcına yakalandılar. Dövüş sırasında Skywalker bir kolunu kaybetti. Savaştan sonraki günlerde gizlice evlendiler. Önümüzdeki üç yıl boyunca şiddetlenen Klon Savaşları sırasında Skywalker, Jedi Şövalyesi rütbesine layık görüldü ve halka “Korkusuz Kahraman” olarak tanındı.” Togruta ırkından Ahsoka Tano’yu çırağı olarak alan Skywalker, Kenobi ve diğer Jedi’lar ile birlikte savaşlarda savaştı. Klon Savaşları boyunca, Skywalker’ın öfkesi onu kuvvetin karanlık tarafına daha da yaklaştırdı.

Amidala’nın doğumda ölme görüsü, onu karısını kurtarmanın bir yolunu bulmak için çaresiz bıraktı. Darth Sidious olan Palpatine, Skywalker’ı Amidala’yı kurtarma vaadi ile çırağı haline getirdi. Cumhuriyet, Galaktik İmparatorluğa dönüşürken; Skywalker da Darth Vader oldu. Vader ve Kenobi, Mustafar’da çatıştılar ve Vader eski ustasına kaybetti. Sith Lordu’nun bedeni çatışmanın sonunda yaralarla doldu. Hayat boyu siyah zırh takımıyla kaplı olarak gezen ve karısının öldüğüne inanan Vader, İmparatorun sağ eli ve infazcısı rolünü büründü. Kurtulan Jedi’ları avladı ve İmparatorluğun iradesini yıllarca galaksiye gösterdi.

Sith Lord’u, bir dizi gizli çırak ve karanlık Jedi’ı eğitti, ancak efendisini devirmek için yaptığı planlar, İmparatorluk ile İttifak arasında Galaktik İç Savaş patlak verdiğinde ilerleyemedi. Ölüm Yıldızı Vader’in çabalarına rağmen genç bir asi pilot tarafından yok edildi. Vader, pilotun karısının ölmeden önce doğurduğu oğlu Luke Skywalker olduğunu öğrendi. Vader, üç yıl boyunca hem Skywalker’ı hem de İttifak’ı takip etmeye devam etti. Sonunda oğlunu Cloud City’nin madencilik kolonisinde tuzağa düşürdü kimliğini açıkladı, ancak oğlu ona katılmayı reddetti ve kaçtı. Darth Sidious, Skywalker’ın varlığını öğrendiğinde, Skywalker’ı çırağı olarak almak ve böylece Vader’ı devirmek için planlarını harekete geçirdi. Ancak Skywalker, babasını kurtarmak ve onu aydınlık tarafa geri döndürmek umuduyla Endor orman ayındaki İmparatorluk güçlerine teslim oldu.

Endor Savaşı etraflarında şiddetlenirken İkinci ölüm Yıldızındaki son düelloda Skywalker ve Vader birbirleriyle savaştılar.

Sidious genç Skywalker’i öldürmeye çalıştığında, Vader karanlık tarafı terk etti. İmparatoru yok etmek için kendini feda etti, seçilen kişinin kehanetini yerine getirdi. Ölümcül yaralı, Anakin oğluyla barış yaptı ve güç ile bir oldu. Kötü ününe rağmen, onun mirası, ve ailesi onlarca yıl sonra bile devam etti.

Yorumlar