Ana sayfa Dizi / Film Little Women – Küçük Kadınlar (2019) İncelemesi

Little Women – Küçük Kadınlar (2019) İncelemesi

PAYLAŞ

Little Women yani Küçük Kadınlar, Louisa May Alcott’un 1898 yılında ilk kez yayınlanan, sonrasında bir Dünya Klasiği haline gelen ve birçok dizi, film uyarlaması olarakta karşımıza çıkan romanıdır. 4 kız kardeşin hayatlarını konu alan kitap, yazarın bir nevi kendi hayat hikayesinden bir kesit sunar. Kitap çok sevildiği için yazar o dönemlerde devam romanları da sayılabilecek yeni kitaplar çıkarmıştır. Sinema sektörünün ilerlemesi ile de dizi ve filmlere birçok kez uyarlanan roman, Greta Gerwig’in yorumu ile yeniden günümüzde bir kez daha sinema perdesinde karşımıza çıkmış durumda.

Oyuncu kadrosuna baktığımızda yıldızlar geçidi tabiri kullanabileceğimiz, Hollywood’un son dönemde öne çıkan isimlerini bu yeni uyarlamada kamera karşısında buluyoruz. Lady Bird ile 2018 en iyi kadın oyuncuya aday gösterilen Saoirse Ronan, filmin başrolünde ve Jo karakterini canlandırıyor. En büyük kız kardeş Meg rolünde Emma Watson, Amy rolünde son dönemlerin popüler isimlerinden Florence Pugh, Beth rolünde Eliza Scanlen var. Ailemizin anne ve babalarını Laura Dern ve Bob Odenkirk, Laurie rolünde Timothée Chalamet ve kızların halasını ise Meryl Streep canlandırıyor.

Filmin yönetmeni ve yazarı Greta Gerwig ise oyunculuk kariyerinden kamera arkasına ilerleyen bir tecrübeye sahibi. 2017 yılında yazıp yönettiği Lady Bird ile kariyerinin ilk ciddi yapımı sonrası, en iyi senaryo ve yönetmen kategorilerinde Oscar’a aday gösterilmesi tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Bu filmi izlediğimde açıkçası ben ortaya koyduğu işi çok beğendim. Little Women’da kendini bu denli geliştirmesi, geçtiğimiz senelerde Hollywood dünyasını sarsan taciz vakaları sonrası, kadın yönetmenlerin ve oyuncuların artık daha ön planda ve kendilerini daha iyi ifade edip ortaya bu film gibi güzel işler çıkarabilmesi, beni daha da mutlu eden bir diğer faktör oldu.

Film ilk dakikalarından beni kendi içine dahil etmeyi başardı. Sanki o dünyayı ben yaşıyormuşum gibi filmin akıntısına kapılıp gittim. Bunda filmin sahip olduğu gerçekçi ve bizlerin içinden çıkagelen bir hikayesinin olması önemli faktörlerden. Size izlediğiniz şeyin bir film olduğunu unutturup, ekranda yaşanan olayları kendiniz yaşıyormuşçasına kah mutlu edip kah hüzünlendiriyor. Oyunculular ise çok iyi. Herkes kendi rolünü o kadar benimseyerek oynamış ki, hiç sırıtan olmamış. Geçen yıllarda düşünmeye başladığımız süper kahraman filmlerinden kırılan Hollywood dünyasında artık insanın içine işleyen filmler göremiyoruz kanısını, ortaya koyduğu o tatlı atmosferinde gerçek olmadığını gösterdi. 

Oscar Adaylıkları Yolda

Altın Küre’de iki dalda aday gösterilen film için yine Oscar adaylaklıkları kaçınılmaz gözüküyor. Oscar için çok rekabetçi ve kaliteli yapımlar izlediğimiz 2019 senesi düşünüldüğünde belki adaylıktan öteye gidememe ihtimali olsa da kazanacağı ödülleri hak ederek elde edeceğine şüphem olmayacak. 

Little Women (Küçük Kadınlar) IMDB’de 8,3 puan almış durumda. Rotten Tomatoes sonuçları 8,5 ve %95 Tomatometer. Metacritic puanı ise 91. Benim puanım filme 8,6. Uzun süredir bu denli tatlı filmler izlemediğim için beni çok etkilediğini düşündüğüm filmi izlemenizi tavsiye ediyorum. Bir ailenin o en içten havasını en güzel şekilde yaşayıp hissetmeniz temennisi ile….

Yorumlar