Ana sayfa Haberler Lucas Pope’un Yeni Oyunu Bu Hafta Çıkıyor!

Lucas Pope’un Yeni Oyunu Bu Hafta Çıkıyor!

PAYLAŞ

Tom Hanks’in Terminal filmini izleyenleri gülümseten, Birleşik Devletler Göçmen Bürosu’nu geren güzide oyunumuz Papers, Please’in yapımcısı Lucas Pope’u yeni oyunu bu hafta çıkıyor, Return of Obra Dinn.

Yaklaşık dört yıl önce duyurulan ve o zamandan beri yapımcının hayranları tarafından beklenen Return of Obra Dinn, 18 Ekim’de Steam, Humble ve GOG üzerinden satışa sunulacak. Şu an Steam sayfası işler halde ve oradan pek çok ekran görüntüsü ve videoya ulaşabilirsiniz.

Oyunu bilmeyenler için kısaca hikayesini anlatacak olursak; 1803 yılında tonlarca ticari malla yüklü Obra Dinn isimin gemi aniden kaybolur ve altı ay sonra ulaşması gereken doğu limanına ulaşmaz. Lakin gemimiz fazla uzun süre efsane olarak kalmak yerine, bundan beş yıl sonra gizemli bir şekilde ortaya çıkar. Denizde sürüklenmektedir. Yelkenleri hasarlı, tayfası bilinmezliğe karışmış haldedir. Oyuncu ise Doğu Hindistan Şirketi’ne bağlı bir sigorta müfettişi olarak geminin güvertesine adım atar ve gemiye beş yıl önce ne olduğunu anlamaya çalışır.

Oyunu birinci şahış kamerasından ve sadece 1-bit renkler ile oynayacağız. Yani monokrom bir dünyada hayalet bir geminin güvertelerinde gezeceğiz. Atmosferin oyunun çözüm odaklı tarzına göre oldukça ürkütücü ve macera dolu olduğu söyleniyor. Oyunun core render çözünürlüğü de 800X450’de sabitlenmiş durumda.

Oyunu merak eden ve denemek isteyenler için GDC 2016 demo sürümü yapımcının sitesinde bulunmakta. Ancak sitede de belirtildiği gibi bu son halinden oldukça uzak. Optimize değil ve ‘buglarla dolu’. Yine de oyunun temasını merak edenler ve oyunu ilk defa duyup, denemek isteyenler için iyi bir başlangıç olabilir.

Tekrar belirtmekte fayda var; oyun 18 Ekim’de Steam, Humble ve GOG üzerinden satışa sunulacak ve belirtilen fiyatı $19.99. Fiyatı açıkçası beni biraz ürküttü. Steam kurları hala lehimize işlese de, Türkiye’ye özel bir fiyatlandırma yapılmadan yapımcının fanları hariç nasıl bir tepki alır, bilemem. Ancak indirimlerde kaçırılmayacak bir oyun gibi duruyor. Papers, Please severlere ve geleceğin sigorta müfettişlerine duyurulur! İyi oyunlar!

Yorumlar