Ana sayfa Star Wars Canon Luke ve Vader’ın ilk karşılaşması: Star Wars çizgi roman serisi (1-20)

Luke ve Vader’ın ilk karşılaşması: Star Wars çizgi roman serisi (1-20)

PAYLAŞ

Star Wars’u pek çok insan filmleri ile tanıyıp seviyor. Lakin fark etmiş olmalısınız ki, filmler içerisinde birçok ucu açık hikâye ya da çözülmemiş ve yahut açıklanmamış olaylar örgüsü de mevcut. Bunların devamı kitaplar ve çizgi romanlar aracılığı ile sağlanıyor. Bir kitap basımı günümüzde emek ve zaman gerektiren bir iş olduğu için, birçok hikâyenin devamını çizgi romanlar aracılığı ile daha hızlı öğrenebiliyoruz. Eğer düzenli bir çizgi roman takipçisi iseniz, çizgi romanlar içerisinde yaşanan olay örgüsünün kitaplara nazaran çok daha hızlı akıp gittiğine şahit olursunuz. Böylece, bir çizgi roman serisi ile filmlerde gördüğümüz zaman aralıklarını çok kısa sürede doldurabilirsiniz.

Hal böyle olunca Star Wars gibi oldukça geniş bir evren ve galaksiye sahip hikâye örgüsünde çizgi romanlar çok önemli bir noktada yer almaktalar. Ben de deniz derya serilerin yer aldığı bu koca evrende çokta vakit kaybetmeden yavaştan tanıtmaya başlamanın yerinde olacağını düşünüp, bir yazı serisi hazırlamaya gayret etmeye çabalayacağım. Ve ilk olarak kendi ismiyle anılan ana hikâyenin takip edildiği Star Wars çizgi roman serisine birlikte göz atalım istedim.

Star Wars Genişletilmiş Evrenin patlatılması sonrası oluşturulan yeni evrenin temel kaynaklarında biri ve ilklerinden olan Star Wars çizgi roman serisi 14 Ocak 2015 yılında ilk sayısı ile yayın hayatına başladı. Zaman aralığı olarak 4. Film Yeni Umut ile 5. Film İmparatorun Dönüşü arasında geçen hikayemiz Luke Skywalker’ın Jedi olabilme savaşı ve arayışını, ayrıca asilerin ilk Ölüm Yıldızının yok oluşu sonrası daha da şiddetli saldırılara başlayan İmparatorluğa bir nevi gerilla taktiği ile vur kaç operasyonları düzenleyerek İmparatorluğu yıpratmayı çabalamalarıyla başlıyor.

Luke’un “bir Jedi nasıl olunur?” arayışı öyle filmlerde gördüğümüz gibi bir anda olmamış anlayacağınız. Ciddi bir şekilde buna kafa patlatıp, bulduğu her ipucunun peşinden koşmuş olduğunu görüyoruz. Özellikle bu arayışları arasında Darth Vader ile de karşılaşıp ışın kılıcı düellosuna girmeye çalıştığı bir sahne de var ki, gerisini siz merak edip bakın diye burada detaya girmeyeceğim. 😊 Hatta Vader Boba Fett’i tutup bu çocuğun araştırılmasını istiyor. Çünkü bu ışın kılıcı düellosunda gördüğü bir zamanlar kendine ait olan mavi ışın kılıcının onda ne aradığını merak ediyor.

Bundan sonra Boba Fett ile Luke’un ilk karşılaşmalarını görüyoruz. Luke, bu arayışları esnasında Obi-Wan Kenobi’ye ait olan bir günlük ele geçiriyor. Kenobi, Order 66’den sonra yerleştiği Tatooine’de, günlük tutup tecrübelerini ve yaşadıklarını buraya yazmış ve bunu Luke’a bırakmış. İşte dananın kuyruğu burada kopuyor. Luke, bu kitapta yazanları anlamaya çalışması onu bir macera içerisine çekip götürüyor.

Bu ara Luke’un çocukluğunda yaşadığı birçok olaya da şahit oluyoruz. Obi-Wan’ın onu nasıl koruduğunu, korumalık yaptığı zamanların dışında Tatooine’de neler yaptığının birçok detaylı bilgisini kendi günlüğüne yazmış. Bunun dışında kendi Padawanlığı zamanında Qui-Gon Jinn ile yaşadığı tecrübelere de yer vermiş.

Çizgi Roman başlangıçta Luke çevresinde hikayesine başlamış olsa da Leia ve Han’ın da özellikle Leia’nın maceralarına da yer veriyor. Çizgi romanın bu noktasında, Luke’un Jedi olabilme çabası içerisinde uğradığı, araştırdığı gezegenlerin birinde Hutt’lardan Grakkus adında birine esir düşüyor. Uğradığı her musibette elindeki ışın kılıcını kullanarak kurtulmaya çalışma çabası etrafta yaşayan bir Jedi dedikodularının dönmesine sebep olması akabinde, Grakkus Luke’u kendi sahip olduğu dövüş arenasında bir köle gibi kullanmak istiyor. Herkes, ortaya çıkmış bir Jedi’ın ki yıllar önce dilden dile dolaşan Jedi efsanelerinin nasıl dövüştüğünü merak ediyor.

Grakkus için ekstra değinmek istediğim farklı bir nokta var. Kendisi bir Jedi eserleri koleksiyoncusu. Evrenin her yerinden Jedi birliğine ait ne varsa toplayıp onları bir koleksiyon haline getirmiş. Luke’tan burada yer alan Holocronları açmasını istiyor. Tabi Luke’un hiçbir fikri yok nasıl açması gerektiği mevzusunda. Ancak, açmayı başarıyor.

Luke arenaya dövüş için çıkarıldıktan sonra, öncesinde birlikte bir macera yaşayan Han ve Leia ile bu macerada onlara katılan Han’ın eski sevgilisi Sana Starros (ki Han ile evlendiklerini ve adının artık Sana Solo olduğunu söylüyor), Luke’u kurtarmak için arenaya geliyorlar. Hesaba katmadıkları diğer şey aynı zamanda İmparatorluğun da orada bir operasyon yapıyor olması. Ortalık her zaman ki karıştıktan ve bizim kahramanlarımız bu karışıklıkta kaçmayı başardıktan sonra, Lord Vader peşinde olduğu bu Jedi koleksiyonu ile baş başa kalır.

Takip eden sayılarda Leia’nın bir hapishanede geçen görevi esnasında yaşadığı olayları okuyoruz. Bu hapishanede çıkan sorunlarla başa çıkmaya çalışması ve bu zamanda da Han ile Luke’un İsyan’a malzeme almak için çıktıkları yolda Han’ın bütün paralarını kumarda kaybedişlerine tanıklık ediyoruz. Leia hapishanede çıkan isyanın ve çatışmanın ortasında kalması üzerine ona yardımcı olan Sana ile buradaki problemi halletmeye çalışıyorlar. Hapishanede tutsak olan Doctor Aphra’yı da aralarına alarak sağ kalma çabaları ve sonrasında Han ve Luke’un yardımı ile de sorunları çözmeyi başarıyorlar.

20. Sayı’ya geldiğimizde ise tekrardan geçmişe gidiyoruz. Haraç toplayan Jabba’nın adamlarına direnen Luke ve ailesi, bu çetenin tuttukları bir kelle avcısı Wookiee tarafından intikam ve ders adına Luke’un amcası Owen’ı kaçırması ve Luke’un o an evde olmayışı ile bu olaydan kurtuluşunu görüyoruz. Kelle avcısı Black Krrsantan tarafından kaçırılan Owen, Obi-Wan’ın yardımı ile kurtuluyor. Ancak bu esnada büyük bir kayalıktan aşağı kayıp düşmekte olan Owen’ı, sahip oldukları T-16 skyhopper ile Luke havada yakalyıp kurtarıyor.

Hala devam etmekte olan Star Wars çizgi roman serisinin ilk 20 sayısını, çok da spoiler vermemeye gayret göstererek anlatmaya çalıştım. Şu an Ocak 2018 itibari ile 41. Sayısı yayınlanan seride okumak isteyenler için oldukça bol maceralı bence sürükleyici bir hikâye örgüsü bekliyor. Ne yazık ki Türkçeye resmi bir şekilde çevrilmeyen seriyi İngilizce ya da farklı dillerde ulaşmanız mümkün. 20. Sayı sonrası hakkında yaşananları bir sonraki yazımızda bulabileceksiniz.

Yorumlar