Ana sayfa Star Wars Filmler Luke’un Neden Kendini Sürgün Ettiği Belli Olmuş Olabilir!

Luke’un Neden Kendini Sürgün Ettiği Belli Olmuş Olabilir!

PAYLAŞ

Bildiğimiz gibi Episode 7: The Force Awakens’da Jedi Akademisi yıkıldıktan sonra Luke’un kendini dünyadan soyutlayıp bir adaya kapandığını öğrenmiştik. Fakat bunu neden yaptığını, neden kalıp savaşmadığını hepimiz merak etmişizdir.

Darth Vader’ın yeni çıkan sayısında bu belli olmuş olabilir.

Bildiğiniz gibi henüz 2 sayısı yayımlanan Darth Vader çizgi roman serisi, Anakin’in Vader’a dönüşmesinden hemen sonrasını anlatıyor. Serinin ilk bölümünde Palpatine Vader’dan yeni bir ışın kılıcı yapmasını istiyor. Fakat bunun için de kristali bir Jedi’ı öldürerek almak gibi bir şart koşuyor. Böylece Vader Order 66’dan sağ kurtulmuş bir Jedi bulup onu öldürerek kristalini almaya girişiyor.

Bunun için de Vader, Orta Kuşak’ta bulunan bir Jedi uzay istasyonu olan ”Brighthome”a gider. Fakat buranın zaten klonlar tarafından işgal ediliğini gören Vader, klonlara kendisinin Vader olduğunu söylemez ve sırf eğlenme amacıyla istasyondaki tüm klonları öldürür.

Daha sonra bu istasyondaki Jedi arşivlerine ulaşan Vader, arşivdeki droide ”Barash yemini” etmiş kişilerin listesini vermesini ister.

İşte bizim  için asıl önemli olan olay bu. Barash yemini.

Peki nedir bu Barash yemini?

Bu sayıdan öğrendiğimiz kadarıyla Barash yemini, Jediların kendi kendilerine ettiği bir yemin. Bu yemini eden Jedilar Jedi Düzeni’nden ayrılıyor ve kendilerini sadece meditasyona vermek amacıyla uzak gezegenlere sürgün ediyor. Barash yemini etmiş Jediların Güç’ten başka hiçbir şey umurlarında olmuyor. Bu yüzden de Order 66’da belki de yüzlerce Jedi’ın pasif kaldığını varsayabiliriz. Ayrıca bunu tarihte 14 bine yakın Jedi’ın da yaptığı belirtiliyor.

Tanıdık geldi mi?

Tabii ki geldi. Luke Skywalker’ın yaptığının aynısı. Tabii ki bu sadece bir teori fakat Jedi Tapınağı yıkıldıktan sonra Luke Barash yemini etmiş ve kendini dünyadan soyutlanmış olabilir.

Peki Vader bu Barash yemini edenleri niye arıyor? Çünkü galaksideki neredeyse tüm Jedilar ölmüş durumda. Fakat Barash yemini etmişler hala hayatta. Bu Yüzden Vader kristalini almak için Kirak Infil’a adlı bir Barash yemini etmiş Jedi’ın olduğu gezegene gidiyor.

Maalesef ki sayı burada bitiyor. Olayın ayrıntılarını bir dahaki ay yayımlanacak olan sayıda öğreneceğiz.

 

 

Yorumlar