PAYLAŞ

GEÇMİŞ TARİH

Malfoy ismi eski Fransızca kökenlidir. Ve çevirisi yapıldığında “kötü niyet” olarak çevrilmektedir. Büyücü Armand Malfoy, işgalci Norman ordusunun parçası olarakKral William ile birlikte İngiltere’ye gelmiştir. Malfoy’a Kral 1.William’a yaptığı şüpheli ve karanlık muhtemelen de büyülü hizmetler karşılığında, Wiltshire’da bir arazi verilmiştir. Malfoy’un soyundan gelenler yüzyıllarca bu arazide yaşamışlardır.

Malfoy ailesinin atası Armand, Malfoylar’ınayırt edici özelliklerinden bir çoğunu taşımaktaydı. Malfoylar soyadlarının anlamından da anlaşılacağı üzere hilekar olma, güce sahip olma ve zenginlik konularında her zaman ün sahibiydiler. Bilindiği üzere saf kan prensibine sahip olmalarına ve büyücüleri mugglelar’dan her zaman üstün görmelerine rağmen çıkarları söz konusu olduğu zaman kendilerini büyülü olmayan dünyaya kabullendirmeye ve sevdirmeye çalışmışlardır.

En nihayetinde Malfoylar İngiltere’nin en zengin büyücü ailelerinden birisi olmuşlardır. Ayrıca hiç kanıtlanamamış olsa da yüzyıllardır Malfoy ailesinin Muggleların para ve mülklerini iyi bir şekilde idare ettiği söylenmektedir.

Malfoylar, Black, Lestrange, Greengrasses ve Rosiers dahil olmak üzere diğer bir çok safkan aile ile akrabalardır. Aynı zamanda Malfoylar’ı küçümsüyor olmalarına rağmen karışık büyücülük ve Muggle mirasına sahip Tonks ve Lupin aileleriyle de akraba oldukları söylenmektedir.

Tarih boyunca Malfoylar, Mugglelar arasında fakir ve zengin olarak kesin ayrım yapmışlardır. 1962’deki Uluslararası Büyücülük Yasası çıkana kadar Malfoylar yüksek kesimde doğan Muggle çevrelerinde aktiflerdi.

Lucius Malfoy’un I.Elizabeth ile evlenmek istediği fakat kraliçenin kendisini reddettiği söylenmekte. Bazı büyücü tarihçilere göre kraliçenin sonralarda evliliğe karşıt olmasının sebebi Lucius Malfoy’un kendisini reddetmesinin intikamını almak için kendisine yerleştirdiği bir uğursuzluktan kaynaklı olduğu söylenmektedir. Bu açıklama, Malfoy ailesinin gelecek nesilleri tarafından hep reddedilmiştir. Ama bu olayların yaşandığına dair bir sürü kanıt olduğu da söylenmekte.

İlk başlarda Gizlilik Yasasına karşı çıksalar da, kısa süre sonra bu yasayı kabul etmişlerdir. Ardından Muggle ailelerle tüm bağlantılarını koparmışlardır. Hatta bu tür insanlarla dostluk kurduklarını hep inkar etmişlerdir.

Bu dönemden sonra,Malfoylar yeni kurulan İngiliz Sihir Bakanlığı üzerinde nüfuz aramaya başladılar ve hatırı sayılır servetlerini bunu yapmak için kullandılar. Hiçbir Malfoy’un Sihir Bakanı pozisyonunu arzulamadığı bilinmemekle birlikte , ailenin pek çok üyesi görev için tercih ettikleri adayların seçimlerini finanse etti, hatta muhalefetin büyülenmesi için ödeme yapacak kadar ileri gitti.

YAKIN TARİH

Abraxas Malfoy’un oğlu Lucius Malfoy, 20. yüzyılın sonlarından kalma safkan büyücülerden biriydi. Birinci Büyücülük Savaşı’nda iktidara geldiklerinde Ölüm Yiyenlere katıldı. Narcissa Black ile evlenmiştir. Draco adında bir oğulları olmuştur.

Voldemort, Lucius’u ve Harry Potter’ı içeren kehaneti 1996’da elde edemediği için memnun değildi . Lucius, Azkaban‘dayken, Voldemort, oğlu Draco’ya , görünüşte imkansız bir görev olan Albus Dumbledore’u öldürmesini emretti.

Dumbledore’un Severus Snape tarafından öldürülmesinin ve Ölüm Yiyenlerin 1997’de Azkaban’dan kaçmasının ardından, Malfoylar Karanlık Lord’un gözünden düşmüştü. Evlerinin operasyon üssü olarak kullanılmasından son derece rahatsızdılar. Voldemort, bir Ölüm Yiyenler toplantısı sırasında Lucius’u asasını çıkaracak kadar ileri gitti ve hatta Muggle soyunu ve hatta bir kurt adam üyesini içeren Tonks Ailesiyle akraba oldukları için Malfoy’larla alay etmiştir.

Voldemort’un nihai yenilgisinden önce Malfoylar taraf değiştirdiler. Narcissa, Harry Potter’a yardım etmek için Karanlık Lord’a yalan söyledi ve ne o ne de Lucius , Hogwarts Savaşı sırasındaki hiçbir dövüşe katılmadı .  Malfoylardan hiçbiri bu kaçınma nedeniyle daha sonra Azkaban’da hapsedilmedi.

Olayların üstünden bir süre sonra Draco Malfoy, Astoria Greengrass ile tanışarak evlenmiştir. İkilinin Scorpius adında bir oğlu olmuştur. Harry Potter ve Draco birbirlerini seneler sonra tekrardan King Cross İstasyonunda görmüşlerdir.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/harry-potter/

Yorumlar