PAYLAŞ

Mandalorlar, Mandalore gezegeninde yer alan, çoğunlukla insanlardan  ve çeşitli klanlardan oluşan,  etnik-kültürel bir gruptur. Star Wars tarihinde Mandalorlar, Jedilara karşı efsanevi savaşçılar olarak  önemli bir rol oynadılar. Hatta yerleşkeleri  yalnızca anavatanları ve onun uydusu Concordia ile sınırlı değil;  Kalevala, Krownest, Concord Dawn gezegenlerinde de yaygın bulunabilirler. Mandaloreların  büyük bir savaş tarihi vardır, Bunun yanında dönem dönem bazı siyasi güçler tarafından kulllanıldıkları da olmuştur.

Galaktik İmparatorluğun yükselişinden sonra, Mandalore sistemi, Gar Saxon’ un vali olarak atanmasıyla imparatorluğun boyunduruğu altına girdi. Ancak o dönemlerde bile  Concord Dawn gibi bazı gezegenler imparatorluktan bağımsızdılar. Bu bağımsız yönetilen gezegenler daha sonra Bo-Katan Kryze önderliğindeki Mandalor klanlarının  Gar Saxon’ u yenilgiye uğratmasıyla tek çatı altında toplandılar. Kısa süre sonra Bo-Katan Kryze, Mandalorların lideri ünvanını aldı, Mand’alor.

Doğum noktası Outer Rim bölgesinde, Mandalore gezegeni olan Mandalorlar, tarihlerinde tüm galakside korkulan  paralı askerler ve ödül avcıları olarak ün kazandılar. Ayrıca Mythosaurları da binek olarak kullandıkları bilinmektedir. Daha ilk yıllarından beri savaş yaşam tarzlarında baskın, önemli bir unsur oldu.

Her savaşçı toplum gibi Mandalorlar da genişleme hayaline kapıldılar ve ‘Crusaders’ olarak isimlendirdikleri bir grup ile diğer dünyaları ele geçirmek için akınlar başlattılar. Crusaders ilk olarak bahsettiğim Krownest ve Concord Dawn gezegenlerini fethettiler.  Güçleri yıkıcı ve acımasızdı, bu dönemde fethettikleri sistemin üçte birine kalıcı zarar verdikleri söylenir. Daha sonra Inner Rim bölgesine de yayılmaya karar verdiler, buna da Ubduria gezegenini işgal ederek başladılar.

MANDALOR  JEDI SAVAŞLARI

Tabi bu işgalci politikalarının yavaş yavaş sınır tanımaması, Mandalorları Jedilar ve Old Republic ile karşı karşıya getirdi. Jedi şövalyeleri ile ilk karşılaşmalarını şaşkınlıkla karşıladılar, zira daha önce gücü kullanabilen canlılardan pek haberleri yoktu.  Ama Mandalorlar bu dezavantaj ile umutsuzluğa kapılacak bir topluluk  değillerdi. Hatta ilk karşılaşmalarında Jediların anlayamadıkları gelişmiş teknolojileri sayesinde Jedilara karşı üstünlük sağladılar ve o güne kadar Jedi gücünü pek yenilgiye uğradığı görülmemiş bir şeydi. Bu sebeple Jediları yenilgiye uğratan topluluk olarak müthiş bir üne kavuştular. Bu uzun çatışma Clone Savaşları döneminin sonrasına dek sürdü.

“Biliyorum ki bu askerler pek çok savaşta bulundular. Çoğu da Jedilara karşı.”
Obi-Wan Kenobi

Sürekli yakın çatışmalarına rağmen, Mandalorlar ve Jediların ılımlı dönemleri de oldu. Bunun en belirgin örneği, güçlü bir Vizsla klanı üyesi olan Mandalorian doğumlu Tarre Vizsla’nın çocukken Jedi Düzeni’ne girmesiydi. Mandalorian doğasına uygun olarak Vizsla, benzersiz bir ışın kılıcı yaratarak kendini Jedi arkadaşlarından ayırdı: Darksaber. Hayatının bir noktasında, Tarre Vizsla, Mandalore’ un tek yöneticisi ve halkı arasında saygın bir figür olan Mand’alor oldu. Ölümünün ardından Darksaber,   Coruscant’daki Jedi Tapınağı’na geri verildi.  Mandalorlar daha sonra, mirasını güçlendirmek için Mandalore üzerine büyük bir heykel inşa ederek onu onurlandırdıl

Old Republic’in  son dönemlerinde şiddetlenen çatışmalar nedeniyle Vizsla klanı üyeleri Coruscant’taki Jedi Tapınağı’na sızdı ve Tarre Vizsla’nın Darksaber’ını çaldılar. Kılıcı Mandalore’nin tamamını ele geçirmek için kullandılar ve bölgeleri boyunca farklı çatıları ve klanları birleştirdiler.

Vizsla hanesinin destek birliğinin gelmesine rağmen, savaşın uzun sürmesi ve bu durumun Mandalor liderlerinin kendi aralarında anlaşmazlıklara yol açması Mandalorların yıpranmasına sebep oldu ve günden güne savaşı kaybeden taraf olmaya başladılar. Taraflar arası son savaş Mandalore gezegeninde gerçekleşti ve bu savaş büyük bir yıkıma yol açtı. Mandalorlar savaşı kaybetmenin yanı sıra, gezegenlerinin büyük kısmının üzerinde yaşam olmayan bir çöle dönüşmesine seyirci kaldılar…

İkinci Bölümümüz ile Buluşmak Üzere…

Kaynaklar:

Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: Rebels

Star Wars: Absolutely Everything You Need to Know

https://starwars.fandom.com/wiki/Mandalorian-Jedi_War

Yorumlar