Ana sayfa Diğer Fantazya Marvel Marvel’ın Kozmik Irkları Bölüm 1

Marvel’ın Kozmik Irkları Bölüm 1

PAYLAŞ

Marvel evreni ortaya çıktığından bu yana pek çok Uzaylı ırk hikayelere iyi veya kötü konuk oldu. Bu yazımızda bazılarını tanıyacağız. Keyifli okumalar.

1-)Kree İmparatorluğu

Başkenti Hala olan Kreeler, pek çok yıldız sistemine sahip büyük bir imparatorluktur. Çok gelişmiş teknolojileri, insanları kaçırıp denek olarak kullanma meraklarıyla hikayelerde karşımıza çıkarlar. Binlerce yıllık tüm Kreelerin zihniyle oluşmuş olan Supreme Intelligence tarafından yönetilirler. Accuser denilen yargıçlara sahiptirler. Kree ırkı genelde mavi-siyah bir deriye sahip olur fakat nadir de olsa pembe tenli Kreeler de vardır. Genel olarak Dünya ile sorunsuz haldedirler fakat Kree teknolojisi gezegeni bir masa başından imha edecek kadar gelişmiştir.

t6dam2vdwepbh9a40qf3

Kree askerleri

supreme-intelligence-561

Supreme Intelligence

2-)Shi’ar İmparatorluğu

En az Kreeler kadar güçlü bir impartorluk lan Shi’ar İmparatorluğu, tam tarihi bilinmeyen derin uzay ırklarındandır. Tabi gezegenimizin örnek alınası kahramanlarıyla etkileşime geçmişlerdir. İlk olarak X-Men’in 97.sayısında karşılaşırız Shi’arlarla ve sonrasında X-Men’le dostane ilişkileri olmuştur. Hatta İmparator Gladiator’un oğlu Kid Gladiator, Wolverine’in okulunda eğitim görmektedir. Dünyamızdaki gibi monarşik bir düzenle yönetilirler. Majestor ve Majestrix unvanları kullanılır. Infinity hikayesi gibi evrensel hikayelerde de yer alırlar. Ayrıca imparatorun da kendine ait bireysel bir Kral Muhafızı birliği vardır. Evrensel bir Orta Çağ Avrupa devleti diyebiliriz. Kreeler gibi tek bir ırk denilemez onlar için. Miyonlarca nufüslu ve yıldızlı bir sisteme sahiptirler.

3213191-xkb_03_024

Shi’ar İmparatorluk Muhafızları

Gladiator02

Majestor Gladiator

3-)Skrullar

Marvel’ın en üstün ırkı olan Celestiallar, Skrullon ırkı üzerinde çeşitli deneyler yaparlar. Bu deneyler sonucu Skrullonlar üç ayrı Skrull ırkına ayrılırlar:

Deviant Skrullar

kclassskrulls-mainimage

Prime Skrullar

primeskrull2

Eternal Skrull

890813-super_skrull_00

Bunların içinde tanınan Deviant Skrullardır. Uzun bir süre kendi sistemlerinde yaşasalar da Krellerle uzun soluklu bir savaşa tutuşmuşlardır ve bu savaş dünya kahramanları sayesinde sona ermiştir. Şekil değiştirme özellikleri sayesinde rahatça istila öncesi ajanlık yapabilirler. Secret Invasion hikayesinde de bilindiği gibi şekil değiştirdiklerinde Wolverine ve Doctor Strange gibi karakterler bile onları gerçekte ne olduğunu saptayamamıştır. Gezegenleri Galactus tarafından yok edilince eski güçlerini yitirmişlerdir. Secret Invasion’ın sebebi de budur zaten.

Fazla uzun tutmamak adına üçerli üçerli tanıtacağız ırkları. Gelecek yazıda görüşmek üzere.

so-what-do-you-think-should-marvel-studios-fight-for-the-skrulls

Yorumlar