Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Marvel’s Spider-Man Detayları (Spoiler İçerir)

Marvel’s Spider-Man Detayları (Spoiler İçerir)

PAYLAŞ

Uzun bekleyişin ardında Marvel’s Spider-Man nihayet bizlerle. Oyun dergileri/siteleri ve oyuncular tarafından beğenilen bu oyundaki bazı detaylara bu yazımızda yer verdik.

7 Eylül 2018 tarihinde PlayStation 4 için çıkan Marvel’s Spider-Man oyunu hem dergi/site yazarları hem de oyuncular tarafından beğenildi. Bugünkü yazımızda, gözünüzden kaçmış olabileceğini düşündüğümüz ilginç birkaç detaya ve göndermeye bakacağız.

Ayrıca Spoiler uyarısını şimdiden vermek istiyorum. Eğer bu oyunu henüz oynamadıysanız ve oynamayı düşünüyorsanız yazının devamı Spoiler içeriyor.

Insomniac Detayları

İşe yapımcıların kendilerine ve daha önceki yapımlarına ait detaylar ile başlayalım. Bunlardan ilk göze çarpanı, oyunun daha başlarında Wilson Fisk’i (Kingpin) yakalamadan önceki sahnede polislerin telsizleridir. Eğer ara sahne sırasında polis telsizlerine dikkatlice bakarsanız üstlerinde “Insomniac” yazdığını fark edebilirsiniz.

Üzerinde “Insomniac” yazan telsiz.

Bunun dışında “F.E.A.S.T.” ofisinden içeriği girdiğinizde karşınızdaki “Ayın Gönüllüleri” duvarında yapımcıların fotoğraflarını görebilirsiniz.

Oyundaki “Ayın Gönüllüleri” duvarı. Oyun yapımcılarını bu duvarda görebilirsiniz.

Son olarak oyun haritasının içinde Insomniac ofisinin de bulunduğunu unutmayın.

Insomniac’ın kendisinden bu kadar. Sıradaki iki gönderme (easter egg) Insomniac’ın sevilen serisi olan “Ratched and Clank”e ait. Eğer havada tek seferde dört farklı akrobasi hareketi yaparsanız oyun size “Spidey McMarx” unvanını verecek. Benzer adı taşıyan “Twisty McMarx” unvanı ise “Ratched and Clank”in PlayStation 2 sürümünde havalı kaykay ile havada tek seferde dört daire çizince kazanılıyor.

Bir diğer gönderme ise “Music Hall” konser salonunun önünde. Eğer salonun anons başlıklarına göz atarsanız “Qwarks ft. DJ R.C.” yazısını görebilirsiniz. Buradaki “Qwarks” ta Ratched and Clank serisindeki “Captain Qwark”a bir göndermedir.

Ratched and Clank serisindeki “Captain Qwark” karakterine gönderme yapılan yer.

Spider-Man 2 Detayları

PlayStation 2 için 28 Haziran 2004 tarihinde çıkan “Spider-Man 2” oyun için gerçekçi fizik kullanan ilk Örümcek Adam oyunudur ve bu özelliği ile kendisinden sonra çıkan diğer oyunlar için bir öncüdür. Hal böyle olunca Insomniac, bu oyuna da gönderme yapmasa olmazdı.

İlk gönderme, oyun içinde Örümcek Adam hayranı olan bir çocuk tarafından çizilmiş resim. Bu resimde, Örümcek Adam’ın çocuğa kaçan balonunu geri verdiğini görüyoruz (en azından çizimden öyle anlaşılıyor). Bu olay 2004 yılındaki “Spider-Man 2” oyununda geçiyor. Oyun sırasında başı boş gezinirken beliren yan görevlerin birinde sokak ortasında balonunu elinden kaçıran çocuğa yardım ediyor ve balonunu yakalayıp ona geri veriyoruz.

Balonunu kurtardığımız çocuktan aldığımız teşekkür resmi.

İkinci göndermeyi bulmak ise biraz zahmetli. Eğer oyun haritasında belirli noktada bulunan (haritadaki yerine aşağıdan bakabilirsiniz) Pizzacının kapısına yaklaşırsanız bir müzik duyacaksınız. Bu çalan müzik de “Spider-Man 2” oyununda, pizza dağıtma görevlerinde çalan müziğin aynısıdır.

Pizza dağıtma müziğini duyabileceğiniz alan.

Yukarıdaki haritada gösterilen yere gitmeden çalan müziği dinlemek isterseniz, aşağıdaki Youtube linkine tıklayabilirsiniz.

Film Göndermeleri

2002 – 2007 yılları arasında Tobey Maguire’nin baş rolünde oynadığı üç “Spider-Man” filmi hala birçoğumuz aklından silinmemiştir. Bu filmler Insomniac’ın da aklından silinmemiş olacak ki Marvel’s Spider-Man oyununa, her üç film için birer gönderme eklemişler.

Wilson Fisk’i tavana baş aşağıya asarak etkisiz hale getiren Örümcek Adam, “Şimdi öpüşelim mi?” diyor. Bu sahne 2002 yılında gösterime giren “Spider-Man” filmine yapılan göndermedir. Filmi izleyenler, bu sahneyi hatırlamışlardır bile.

2002 yılında gösterime giren Spider-Man filmine gönderme. Bu durumu aklınızda pek canlandırmamaya çalışın.

İkinci filmin göndermesi ise trende “Mr. Negative Boss” kapışmasından sonraki sahnede. Bu sahnede Örümcek Adam, frenleri çalışmayan ve yoluna son sürat devam eden treni durdurmak için çevreye birçok ağ atarak treni yavaşlatmaya çalışıyor. Bu taktik, 2004 yılındaki “Spider-Man 2” filminde işe yaramış olsa da ne yazık ki bu oyunda işe yaramıyor ve Örümcek Adam bile “Geçen sefer işe yaramıştı” diyerek filme ufak bir gönderme yapıyor.

2004 yılında gösterime giren Spider-Man 2 filminin göndermesi.

Üçüncü film göndermemizi ise oldukça kolay. Oyun sırasınca sivil halkın arasında yürürseniz Örümcek Adam’ın çevredeki vatandaşlara çeşitli el işaretleri/hareketi yaptığını göreceksiniz. Bu el işaretlerini ve hareketleri de tabi ki 2007 yılında gösterime giren “Spider-Man 3” filmine ait.

2007 yılında gösterime giren Spider-Man 3 filminin göndermesi.

Marvel Evreni Detayları

Oyunda içerisinde bulunan ve Marvel evrenine ait detayları yazmakla bitiremeyiz. Öncelikle oyun haritasında bulunan “Avengers Kulesi” ve süper kahramanların mücadeleleri sonrasında oluşan, hasarları gidermek için Tony Stark tarafından kurulan “Damage Control” binası oyuncuların gözünden kaçmamıştır. Dr. Strange’in Sanctum Sanctorum’unu bulmak biraz araştırma gerektirse de oyunu dikkatlice oynayan çoğu arkadaşımızın muhtemelen gözünden kaçmamıştır.

Sanctum Sanctorum’un oyundaki konumu.

Şimdi bu ve bunun gibi kolay bulanabilecek detayları bırakıp, daha gizli detaylara göz atalım.

Öncelikle oyunun başlarındaki sahnede Peter’ın masasındaki notlara bir göz atalım. Bu notlardan üç tanesi, Marvel evrenine ait.

Peter’ın Marvel evrenine üç gönderme bulunduran notları.

1- “T.S.’i iş teklifi için geri ara” notu. Bu notta “T.S.” olarak kısaltılan kişi, Tony Stark’ın ta kendisidir.

2-  Masanın ortasında bulunan ve önündeki başka bir not tarafından biraz kapatılmış olan, “…Mobil iyi fikir mi yoksa harika fikir mi?” yazısı. Bu not, Mart 1974 tarihinden çıkan “Amazing Spider-Man” 130. Sayısında ilk kez görücüye çıkan “Spider-Mobile”e bir göndermedir. Oyunda Peter, bu fikri beğense de orijinal çizgi romanda bu araca “Fiyasko” demişti.

Mart 1974 yılında çıkan “Amazing Spider Man” 130. sayısında ilk kez görünen “Spider-Mobile” .

3- Son olarak, masanın sağında kalan “Kostüm, kumaş mı olacak yoksa balistik mi? Onaylamak için RR’i ara” notu. Çoğu siteye ve Marvel hayranlarına göre buradaki “RR” olarak kısaltılan kişi ise Fantastik Dörtlüde “Bay Fantastik” adıyla bildiğimiz Reed Richards’tır.

Yapımda yer alan göndermelerden biri de Hell’s Kitchen’ın kör(!) kahramanı “Daredevil”. Oyunda, Matt Murdock’ın kartvizitinin alabildiğimiz gibi ayrıca avukatlık bürosu ofisinin önünde gidebiliyoruz. Ofisin yeri de oldukça basit. Hell’s Kitchen’a gidin ve “Josie’s Bar”ı bulun. Matt Murdock ve Foggy Nelson’nın ofisi barın hemen yanında.

Matt Murdock ve Foggy Nelson’ın ofisi ve oyundaki konumu.

Ayrıca Josie’s Bar’ın aynı zamanda Marvel evrenin bazı kötülerinin takıldığı bar olduğunu da buradan belirtelim.

Sinematik evrende pek yer almasa da çizgi roman evreninde bolca yer alan Inhumans’ın sadık devasa Bulldog’u Lockjaw, oyunda yer alan Marvel karakterleri arasında. Financial District’in Güney kıyısına inerseniz Lockjaw’ın heykelini bulabilirsiniz.

Lockjaw heykeli ve oyundaki konumu.

Sıradaki detayımız birazda fan teorisi içermekte. Oyun sırasında Mary Jane’i yönettiğimiz bölümde Oscorp’un gizli odasında 3 adet mor küre görüyoruz. Bu küreler, Örümcek Adam’ın düşmanlarından olan Green Goblin’in bombalarına oldukça benziyor. Bu oyunda Green Goblin’i göremesekte kim bilir belki devam oyununda kendilerini görürüz.

Hayranlar tarafından “muhtemelen Green Goblin’in bombaları” olarak nitelendirilen objeler. Sağ üstte ise 2002 yılındaki Spider-Man filmindeki Green Goblin’in kullandığı Balkabağı bombası (Pumpkin Bomb) . Yorum sizin.

Son olarak Marvel evreninin olmazsa olmazı Sten Lee’nin bu oyunda da yer aldığını belirtelim.

Diğer Detaylar

Yazının sonlarında, oyunda bulabileceğiniz diğer detaylardan bahsedelim ve gene işe en çok bilinenden başlayalım. Eğer oyun haritasında biraz gezinirseniz ve sinema salonlarında yazan yazılara dikkat ederseniz, bir sinema salonun üzerinde “Maddie, benimle evlenir misin?” yazdığını göreceksiniz. Bu yazı Insomniac tarafından, Tyler Schultz adlı bir fanın isteği üzerine oyuna eklendi. Ancak ne yazık ki bu yazı pek işe yaramadı çünkü Tyler’ın belirttiği göre, oyunun çıkmasına birkaç hafta kala Maddie, Tyler’dan ayrılmış.

Acıklı “Maddie, benimle evlenir misin?” yazısı.

Bu olayı duyan ve oyunun sanat yönetmeni olan Jacinda Chewa, yazının kaldırılabileceğini söylese de Tyler, belki başka biri kullanır diye yazının kalmasını istemiş.

Bu detaya yer verdikten sonra biz gene gelelim ince detaylara. Eğer oyun sırasında fotoğraf modunu açar ve üzerinize gelen roketlere zoom yaparsanız, roketlerin üzerinde “Örümcekleri öldürme garantili” yazısını görebilirsiniz.

Ateşlenen roketlerin üzerinde yazan yazılar. En altta “Örümcekleri öldürme garantili” yazıyor. Fazla zoom yapıldığı için görüntü kalitesi biraz düşük.

Bahsedeceğimiz son gönderme ise GTA 4’e ait. Oyundaki yan görevlerin birinde banka soyguncularının planını dinliyor ve delil topluyoruz. Burada dikkat çeken ise soyguncuların adları, Niko ve Roman. GTA 4’ü oynayan arkadaşlarımız hatırlayacaklardır, oyundaki ana karakterimizin adı Niko, kuzenimiz adı ise Roman’dı.

Oyunda bulunan ve bu yazımızda paylaşamadığımız daha birçok detay ve gönderme mevcut. Peki sizler bu yazıdaki detayların hangilerini buldunuz ve hangi detay sizin favoriniz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin. Herkese iyi oyunlar.

Yorumlar