Ana sayfa Middle Earth Filmler Mavi Büyücüler (Alatar ve Pallando)

Mavi Büyücüler (Alatar ve Pallando)

PAYLAŞ

Giriş:

Mavi Büyücüler; isimlerini giydikleri mavi cübbelerden almış, iki gizemli Istari’dir. Valinor’da Oromë’ye bağlı iki Maia’dırlar ve Alatar ve Pallando olarak çağırılmışlardır. Istari, Valar tarafından Orta-Dünya halkına yol gösterici olarak yollandığı zamanlarda, Mavi Büyücüler Saruman’la birlikte Doğu’ya, orada Sauron’a boyun eğmiş insanlara yol göstermek amacıyla gitmişlerdir. Saruman geri dönmüş fakat Alatar ve Pallando’dan haber alınamamış, akıbetleri kesin olarak bilinememiştir.

Tolkien bu büyücülerden “Of the Rings of Power and the Third Age”de ve Bitmemiş Öyküler’de bahsetmiştir ancak eserlerinin hepsi henüz türkçeye çevirilmediğinden türkçe kaynaklar kısıtlı kalmıştır.

Tolkien’in notlarında bu iki büyücü hakkındaki bilgiler, eski ve yeni yazılarda birbiriyle çelişmektedir. Bu yüzden konuyu iki şekilde inceleyeceğim ancak ben son yazılanları kabul etmeyi daha mantıklı buluyorum.

Eski Yazılar:

Mavi Büyücüler’in haklarında bilgiler çok azdır ve çoğu bilinenler söylenti veya tahmindir. Öyle ki bireysel isimleri bile bilinmez sadece toplu olarak Ithryn Luin (Mavi Büyücüler) ismiyle çağırılmışlardır.

Saruman Orta-Dünya’ya döndükten sonra Mavi Büyücüler’in, tıpkı Saruman gibi aklının çelinip Sauron’un ve kötülüğün hizmetine girmiş olduğunu söylentilerden biridir. Tolkien eski yazılarında şöyle açıklamıştır:

                “Bu ikisi hakkında, onlar Kuzey ve Batı tarihinden endişe etmediklerinden beri gerçekten net bir şey bilmiyorum.  Güney ve Doğu’da, Númenórean sınırlarının çok uzaklarında, düşman topraklarında misyonerlik yaparak gidebildikleri kadar ilerlediklerini düşünüyorum. Ne kadar başarılı oldular, bilemiyorum;  muhakkak farklı şekilde gerçi, ancak Saruman’ın düştüğü gibi karanlığa yenilmiş olmalarından korkuyorum. Ve Sauron’un daha uzun dayanmasını sağlayan gizli kültleri ve büyü geleneklerini başlatanları veya kurucuları olmalarından şüpheleniyorum.”

-J.R.R. Tolkien, Tolkien’ın Mektupları, Mektup 211 (14 Ekim 1958)

            Burada Tolkien, kendinden emin olmadığı açıklamalarında Mavi Büyücüler’in başarısız olduğunu düşündüğünü yazmıştır. Ayrıca Bitmemiş Öyküler’de açıkça sadece Gandalf’ın Valinor’a döndüğünü şu şekilde belirtilmiştir:

                “Efsaneyi öğrenecek misin uzun zamandır saklı tutulan

             Gelen beşli hakkındaki uzak bir diyardan?

            İçlerinden yalnızca biri döndü.

            Diğerleriyse bir daha görülmedi.”

            Bir başka öyküde bu iki Maia’nın Valar

Doğu'ya Seyahatlerinde Maviler
Doğu’ya Seyahatlerinde Maviler

konseyinde diğer Istari’lerle birlikte yer aldığı bilinmektedir.  Oromë Alatar’ı Orta-Dünya’ya göndermek için seçmiş, o da Pallando’yu arkadaşı olduğu için yanında getirmeye karar vermiştir. Cristopher Tolkien, bu iki Maia’nın Oromë ile işbirliği içinde olduğunu düşünmektedir çünkü Oromë en bilge Vala kabul edilir ve onların Orta-Dünya’da dolaşacağı topraklar hakkında engin bilgileri vardır.

Buraya kadar yazdıklarımdan şu çıkarımlarda bulunabiliriz:

Manwë Valar konseyini toplar. Orta-Dünya’ya elçi göndermeye karar verirler. Oromë Alatar’ı seçer, o da Pallando’yu yanında götürür.

-Mavi Büyücüler Orta-Dünya’ya diger üç büyücüyle yaklasık aynı zamanda varır. 3.Çag’ın 1000.yılı civarları.

-Mavi Büyücüler Saruman ile birlikte Doğu’ya giderler. Saruman döner fakat Maviler dönmez.

-Birlikte veya ayrı, Alatar ve Pallando görevlerinde başarısız olurlar. Dahası kötü yola girip, Doğu ve Güney’deki Harad ve Rhun ismiyle anılan insanlara büyü öğreterek Sauron’un çöküşünü zorlaştırır ve geciktirirler.

-Ayrıca 5 Istari’den sadece Gandalf Valinor’a döner. Saruman kötülüge saptığından, Radagast ise Orta-Dünya’ya fazla bağlandığından dönemez. Mavilerin de sonunun Saruman gibi olduğundan dönemedikleri düşünülür.

 

Yeni Yazılar:

            Tolkien ölümüne yakın Mavi Büyücüler konusunu tekrar ele almıştır. Kısa notlarından birinde, Alatar ve Pallando’nun 2.Çağ’da gönderildiğini ve kaderlerinin Sauron’un işlerinin Doğu’da yayılmasını engellemek olduğunu yazmıştır.

            “Görevleri Sauron’u alt etmekti: Melkor’la işbirliğini reddeden bazı kabilelere yardım getirmek, isyanı hareketlendirmek… ve daha sonra Sauron’un saklandığı yeri ortaya çıkarmaya çalışması (ki başaramadılar) karanlık Doğu boyunca anlaşmazlığa ve kargaşaya sebep oldu. 2. ve 3.Çağ’da Doğu güçlerinin zayıflamasında büyük etkileri oldu. Aksi halde 2.ve 3.Çağ’da sayıca Batı’ya ezici üstünlük kuracaklardı.”

-J.R.R. Tolkien, “Orta Dünya Halkları” “Son Yazılar” C. Tolkien Düzenlemesi

             Mavi Büyücüler 2Tolkien, Mavi Büyücüler hakkında fikirlerini böyle değiştirmiştir. Artık Orta-Dünya’ya Saruman, Gandalf ve Radagast’la birlikte varmamışlardır. Onun yerine çok daha önce, yaklaşık olarak Glorfindel’le aynı zamanda 2.Çağ’ın 1600.yılı civarlarında gelmişlerdir. Glorfindel Eriador Savaşı’nda Elrond’a yardıma giderken, Mavi Büyücüler Doğu’ya doğru yolculuğa çıkmışlardır. Tolkien artık onların görevlerinden saptıklarına inanmıyor aksine 2. ve 3.Çağ’da Sauron’a karşı direnmede ve çöküşünde büyük rol oynadıklarını düşünüyordur. Eski yazılarında Alatar ve Pallando’nun bilinen isimleri yok iken, bu notlarda Morinehtar ve Rómestámo (Karanlığın Katili ve Doğu’nun Yardımcısı) isimleriyle anılırlar. Ve Doğu’nun kötü insanlarının sayılarının artmasını engellemişlerdir. (Minas Tirith’in önünde 1 Milyon Harad askeri olmamış ise belki de sebebi budur.)

Yine de Valinor’a dönmemiş olmaları büyük merak konusudur. Acaba öldürüldüler mi, yoksa gerçekten kötülüğe mi saptılar? Ya da 4.Çağ’da Doğu’daki çalışmalarını hala devam mı ettiriyorlar? Bilinmiyor.

Tolkien’in yeni yazıları ele alınarak konuyu şu şekilde özetleyebiliriz:

-Mavi Büyücüler, 2.Çağ’ın yaklasık 1600. yıllarında Glorfindel’le yakın zamanda Orta-Dünya’ya gelirler, -Dehşet Yılları’nda- Sauron’un Tek Yüzük’ü kaybedip Barad-dûr’un inşaasını bitirdiği sıralarda.

-Orta-Dünya’nın Doğu’suna giderler, Morinehtar ve Rómestámo adıyla bilinirler.

-Doğu’da Sauron’un güçlerini engellerler ve Son İttifak Savaşı’nda Sauron’un güçlerinin kaybetmesine yardım ederler.

-3.Çag’ın ilk zamanlarında, Barış Günleri’nin bitmesine dogru, Sauron’un barındığı yeri bulmakla görevlendirilirler. Başarısız olurlar.

-Morinehtar ve Rómestámo, Doğu’nun güçlerinin Batı’ya sayıca üstün gelmesini engellerler, böylece Yüzük Savaşı galibiyetinde de gizliden gizliye önemli rol oynarlar.

 

Mavi Büyücüler’in akıbetleri de bu şekildeydi. Bu yazıda bahsettiğim J.R.R. Tolkien’ın fikir değiştirmelerini, bunun görünmeyen sebeplerini ve bu dünyayı nasıl kurguladığını merak ediyorsanız, daha derin bir inceleme içeren bir başka makalem: “Kırmızı Kitap ve Tolkien’ın Mitoloji Hayali

Orta Dünya hakkında birebir sohbet ve bilgi, içerik paylaşımları yaptığımız facebook grubumuza hala katılmadınız mı?

 

Yorumlar