Ana sayfa yedekler Medeniyetin Temel Taşı: Valyria

Medeniyetin Temel Taşı: Valyria

PAYLAŞ

Bilinen dünyanın görmüş olduğu en muazzam uygarlıktır Valyria. Büyülü ejderhaları, bulutları delen kuleleri ve büyük askeri gücüyle Valyria bu dünyanın tarif edilemez ve eşsiz bir uygarlığıydı. Askerleriyle tüm Essos’a diz çöktürdü. Kurduğu şehirler bugünki Essos’un temelini oluşturdu. Büyüleri nesiller boyunca kuşaktan kuşağa aktarıldı. Kanı bugün bile kutsal sayılan Valyrialılar tarihin en muazzam uygarlığını oluşturdu.

Valyria’nın merkezi Büyük Valyria şehridir. Bugün kıyametin hüküm sürdüğü Valyria yarımadası ve Tüten Deniz, o zamanlar dünyanın merkeziydi. Valyrialılar bu şehri bundan beş bin yıl önce kurdular.

Valyrialılar aslen çobandırlar. Valyria yarımadasında yaşamışlar ve hayvancılıkla geçinmişlerdir ilk başlarda. Daha sonra yarımadanın güneyine inmişler ve volkanik bölgeleri keşfetmişlerdir. Volkanik bölgelerde ise uygarlıklarının büyüklüğünün temelini oluşturan ejderhalarını keşfettiler. İlk buldukları zaman ejderhalar insanlara her ne kadar çok yabancıysa da çok vahşi değillerdi. Valyrialılar ejderhaları eğittiler ve ellerinden geldikçe evcilleştirdiler.

Yorumlar