Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Menzil ve Tarihi

Menzil ve Tarihi

PAYLAŞ

-GİRİŞ-

          Batıdiyarı oluşturan yedi ana bölgeden birisidir. Batı tarafında Günbatımı denizi, Güneydoğu sınırlarında Dorne’un Kızıl Dağları, Kuzey Batı taraflarında Batı Topraklarının tepeleri ve Kuzey Doğularındaysa Karasu Nehri bulunmaktadır. Menzil’i diğer bölgelere bağlayan iki stratejik yol vardır. Bunlardan ilki Kral Topraklarıyla bağlantı sağlayan Gül Yolu diğeriyse Batı Toprakları ile bağlantısını sağlayan Sahil Yolu’dur. Diyarın en bereketli ve kalabalık topraklarına sahip olan Menzil aynı zamanda Batı Topraklarından sonra en zengin ikinci bölgedir. Arbor’da üretilen şarapların sadece Batıdiyarın değil düm dünyada eşsiz olduğu söylenir.

          Menzil’de doğan piçlere ”Çiçek” soyadı verilir. (Tıpkı Kuzey’deki ”Kar” gibi.) Menzil bilinen tarih boyunca Yüksekbahçe’den yönetilegelmiştir. Ayrıyeten Kral’ın Şehri’nden sonra diyarın en büyük şehri olma özelliğine sahip olan Oldtown’u da sınırları içinde bulundurur. Fetih savaşına kadar bağımsız bir krallık olan Menzil, Fatih Aegon’un Westeros’a çıkmasıyla başlayan Fetih savaşlarında bağımsızlıklarını kaybettiler. Gardener hanesinin düşüşüyle birlikte Yüksekbahçe’nin kahyaları Tyrell’ler, Targaryen hanedanına gösterdikleri bağlılık sayesinde yeni Yüksekbahçe Lordu ve Güney Muhafızı unvanına sahip oldular.

-GARDENER HANEDANI-

          Menzil’i günümüzde yöneten Tyrell hanesi de dahil olmak üzere Menzil lordlarının pek çoğunun soyu Kahramanlar Çağında hüküm sürmüş olan Gardener Hanedanı’nın kurucusu Garth Yeşilel’e dayanır. Andalların Batıdiyar’ı istilaları sırasında yerleştikleri bölgelerden birisi olan Menzil, Andalların denizin öte tarafından getirdiği şövalyelik ve Yedi İnancı’nında merkezi olmuştur. En iyi şövalyelerin boy gösterdiği ve en sıkı kuralların uygulandığı turnuvalar Menzil turnuvuları olurken, Aegon I’in Kralın Şehri’ni kurana kadar olan sürede de Yedi İnancı’nın merkezi Oldtown olmuştur.

          Aegon’un fetihlerinden 2000 yıl önce Kalkan Adaları Gardener Lordları tarafından silahlandırılmıştır. Demirdoğumluların bitmek bilmeyen saldırılarına karşı bir kalkan görevi görmesi için yapılan bu hamle zaman içinde Demir Adalardan gelen saldırılara karşı bir dayanak noktası oluşturmuş ve günümüze kadar da böyle devam etmiştir.

          Fatih Aegon’un Batıdiyar’a ayak basmasıyla ile birlikte Gardener hanedanın çöküşü başlamıştır. Doğudan gelen işgalcilere karşı boyun eğmek istemeyen mevcut Menzil Kralı Mern Gardener, komşusu Batı’nın Kaya Kralı Loren ile birlikte biri ittifak oluşturmuş, ve Fatih Aegon’u karşılamak üzere savaş alanına gitmiştir. Tarihlere Ateş Tarlası olarak geçen muharabede birleşik Menzil-Batı ordusu sayıca çok üstün olsa da ejderhaların karşısında dayananamamış ve ağır bir şekilde bozguna uğratılmıştır. Savaş sırasında Menzil Kralı Mern cayır cayır yanarak can vermiş, Batı Kralıysa Fatih’in karşısında diz çöküp bağlılıp bildirmek karşılığında canını kurtarabilmişti. Kral Mern’in ölümü aynı zamanda binlerce yıllık bir hanedanın tarihe karıştığı anlamına geliyordu. Bu savaştan sonra Yüksekbahçe’ye gelen Aegon burada bir direnişle karşılaşmadı. Kalenin kahyası olan Harlen Tyrell, anahtarları Fatih’e teslim etti. Bu sadakati karşılığındaysa Aegon onu Yüksekbahçe Lordluğu ve Güney Muhafızlığıyla ödüllendirdi. Harlen Tyrell’in Yüksekbahçe Lordu olmasıyla Menzil’de bir devir kapanırken yeni bir tanesi açılıyordu. Menzil’in hüküm süren lordları artık Tyrell Hanesine mensuplardı.

tyrell

-TYRELL HANESİ-

          Hane lordları Yüksekbahçe Lordu, Dorne Hudutları savunucusu , Menzil Yüksek mareşali ve Güney Muhafızı unvanlarına sahiplerdir. Armaları çim yeşil zemin üzerine altın bir gül, sözleriyse ”Güçlenerek büyür’dür.” Tıpkı kendilerinden önce hüküm süren Gardenerler gibi Yüksekbahçe’de yaşarlar. Aile üyeleri ekseriyetle kahverengi bukleli saçlara ve altın-kahverengi gözlere sahiptir.

          Yukarıda da anlatıldığı gibi pek çok Menzil ailesinin soyu gibi Tyrelllerin soyu da Kahramanlar Çağında yaşayan Garth Yeşilel’e dayanır. Aegon’un fethine kadar Yüksekbahçe’nin kahyaları olan aile, fetih sonrası Fatih tarafından lordlukla ödüllendirilmiştir.

          Genç Ejder Daeron, Dorne’u fethettikten sonra Dorne’un başına Lord Tyrell’i getirdi. Dorne’lu kadınlara çok düşkün olan yeni lordun bu zaafı felaketini hazırladı. Bir gece yatağına yüzlerce zehirli akrep bırakılmak vasıtasıyla öldürüldü. Ölümüyle birlikte başlayan ayaklanmayla Dorne yeniden bağımsız oldu.

got

Robert’ın İsyanı

          Targaryen Hanedanı’nın hüküm sürdüğü yıllar boyunca bağlılığını koruyan Tyrell’ler sadakatlerini Robert’ın isyanında da sürdürdü. Martelller ile beraber Kraliyete sadakatini devam ettiren iki haneden birisi oldular. Menzil ordularının öncü kuvvetini komuta eden Lord Randly Tarly isyan boyunca Robert Baratheon’u mağlubiyete uğratan tek isim oldu, Ashford’daki savaşta bozguna uğrayan Robert, Kuzeye kaçmak durumunda kaldı. İsyan boyunca Kral adına isyancı Robert Baratheon’un kalesi ve Fırtına Topraklarının merkezi Fırtına Burnu’nu kuşatma altında tuttular. Hem denizden hem karadan yoğun bir kuşatma altında tutulan Fırtına Burnu sert bir direniş gösterdi. Kaleyi Robert adına tutan kardeşi Stannis fareleri yemek pahasına kaleyi teslim etmedi. Zifiri karanlık bir gece Davos Seaworth adında bir kaçakçının kaleye gemisiyle girip kuşatmacılara erzak temin etmesiyle kalenin direnci arttı. Ve nihayetinde savaş isyancıların zaferiyle sonuçlanınca Kuzey Lordu Eddard Stark kuşatmayı sonlandırmak için ordusuyla Fırtına Burnu’na geldi. Yeni kral karşısında mevkisini korumak karşılığında diz çökmeyi tercih eden Lord Mace Tyrell ordusuyla beraber Yüksekbahçe’ye geri döndü.

Beş Kral’ın Savaşı

          Kral Robert Baratheon’un ölümünden sonra meydana gelen karışıklarda ve ona takiben Beş Kralın Savaşı’nın başlamasında Menzil ilk olarak Lord Renly Baratheon’un yanında yer aldı. Kızını Fırtına Burnu’nun genç lorduyla evlendiren Lord Tyrell savaşta ordusuyla Renly’e destek verdi. Menzil ve Fırtına Topraklarının birleşimiyle meydana gelmiş muazzam büyüklükteki bir ordu Kralın Şehri’ne doğru yürürken, ordunun konakladığı Acı Köprü’de Renly Baratheon’un esrarengiz ölümü dengelerin bir anda değişmesine neden oldu. Fırtına Lordları Stannis’e katılırken, Menzil lordları bir süre daha Acı Köprü’de bekledi. Bu sırada Acı Köprü’ye gelen Lord Petry Baelish, Lannisterlar adına Tyrell Hanesiyle gizli bir anlaşma yaptı. Bu anlaşmaya göre Menzil ordusu Tywin Lannister’ın komuta ettiği Batı ordularıyla birleştirildi. Birleşik Menzil-Batı ordusu o sırada Kral’ın Şehri’ni kuşatmakta olan Kral Stannis Baratheon’un ordusuna arkadan saldırdı. İki ateş arasında kalan Kral Stannis ve ordusu ağır bozguna uğradı. Kral yanında kendisine sadık kalan bir kaç bin askeriyle birlikte güçlükle Ejderhakayasına kaçtı.

          Öte yandan Menzil ve Batı arasındaki olan anlaşmanın bir diğer hususu yürürlüğe giriyor, Kral Joffrey’le Lord Tyrell’in kızı, Renly’nin dulu Margaery nişanlanıyordu. Stannis’in bozguna uğrayıp gücünü kaybetmesinin ardından, Kuzeydeki Kral Robb Stark’ın da Kızıl Düğün’de öldürülmesi haberi artık savaşın sonunu müjdeliyordu. Birleşik ittifak savaşı kazanmak üzereydi. Lakin bu iyi durum sonsuza kadar sürmedi. Joffrey ve Margeary’nin düğününde kral zehirlenerek öldürüldü. Kralın annesi Cersei kendi kardeşi Tyrion’u cinayetten suçladı. Yargılama boyunca Tyrion suçsuzluğunu kimseye anlatamayınca en sonunda dövüşle yargılama talep etti. Cersei adına Ser Gregor Clegane dövüşecek şövalye olurken Tyrion’un şampiyonu Dorne’un ”Kızıl Yılanı” Oberyn Martell oldu. Meydana gelen düelloda Ser Gregor ağır yaralansa da Oberyn’i alt etmeyi başardı. Ve böylelikle Tyrion Lannister idama mahkum edilmiş oldu. Lakin infazdan bir gün önce Tyrion’un ağabeyi Jaime tarafından bulunduğu hücreden kaçırılması diyardaki tüm dengeleri bir kez daha sarsacaktı. Babasına nefret kusan Tyrion, o gece kendisini Dar Deniz’in öte tarafına götürecek gemiye binmeden önce babasını katlediyordu. Lord Tywin’in ölümüyle Kral’ın Şehrinde güç Kraliçe vekili Cersei’ye geçti. Her ne kadar Tyrell Hanesine söz verilen düğün gerçekleştirilip, Joffrey yerine küçük kardeşi Tommen, genç leydi Margeary ile evlendirilmiş olsa da, bu durum Cersei ve Tyrelller arasında ki nüfuz mücadelesini artırdı. Margaery’nin oğlunu kendi aleyhine kışkırttığını düşünen Cersei önce İnanç’ın, Kral Maegor’dan beri ilk defa güçlenip silahlanmasına izin verdi. Daha sonra ise kurduğu bir komployla Margaery’nin inanç tarafından zina suçuyla tutuklatılmasını sağladı. Lakin çok geçmeden kendi kurduğu komplo kendini başını da yakacak, İnanç tarafından işkenceyle sorgulanan adamları Cersei’nin de zina yaptığını itiraf edecekti. İnancın Cersei’yi de yakalaması ve onu utanç yürüyüşüne mahkum etmesiyle birlikte Kralın Şehri’ndeki güç odakları tekrardan değişiyordu. Batıdan Lord Tywin’in kardeşi Kevin durumu toparlamak için Kral’ın Şehrine gelip vekil kral sıfatıyla diyarı yönetmeye başlasa da Lannister ve Tyrell haneleri arasındaki ittifak artık ilk zamanlarındaki gibi sağlam değildi.

Yorumlar