Ana sayfa Diğer Fantazya Avatar Metal Bükücülük – Avatar

Metal Bükücülük – Avatar

PAYLAŞ

Metal Bükme eylemi, Toprak elementinin özel alt bükme becerisidir. İmkansız bir başarı olarak kabul edilen bu teknik, Toph Beifong tarafından, Xin Fu ve Üstad Yu tarafından yakalandığı ve taşındığı bir metal kafesten kurtulurken icat edilmiştir.

Toph Beifong GIF - Find & Share on GIPHY

Metal saflaştırılmış ve rafine edilmiş yalnızca toprak olduğu için Toph Beifong, sismik duyusunu metalde hala mevcut olan “saflaştırılmamış” ham toprağın şeklini algılamak, hedeflemek ve saflaştırılmış metali bükmek için bu tekniği kullandı.

Metal bükücüler aynı zamanda cıva gibi sıvı metalleri de bükebilirler , buna rağmen daha fazla akışkan hareketi yapmak için su bükmeye benzerler . Bir kişinin vücudundaki sıvı metali bükmek de mümkündür.

Avatar 2 GIF - Find & Share on GIPHY

Tarihi

Binlerce yıldır toprak bükücüler işlenmiş toprağı bükmeyi başaramadılar. Yüz Yıl Savaşları sırasında, Ateş Ulusu böyle okyanusun ortasında bir hapishane inşa etmişti ve bu hapishane tamamen metalden oluşuyordu. Amaç Toprak Bükücüleri topraktan uzak tutmaktı. Tüm Hapishane metalden yapılma olsa da, Metal Bükmeyi Toph Beifong keşfettiği için o hapishanedeki kimsenin aklına gelmemişti. Gelseydi bile bükecekleri kesin değildi.

Ayrıca Omashu Şehri ele geçirildiğinde Ateş Ulusu Kral Bumi’yi metal bir hücrenin içerisine vücudunu tamamen kaplayacak şekilde hapsedip zincir ile yukarı çekmişti. Fakat Kara Güneş Gününde Kral Bumi o metal hücrenin içinden bir şekilde yerdeki toprakları üzerine çekerek çıkmıştı.

Ancak,  Toph Beifong, Xin Fu ve eski hocası Üstad Yu tarafından metal bir kafeste hapsedildiğinde işler değişti. Toph ailesine geri götürülürken, metal hücrenin içinde metal bükme tekniğini öğrenmiş oldu. Hücreden çıktığında Xin Fu ve Üstad Yu’yu hücreye hapsetti. O andan itibaren, tekniği uygulamaya devam etti ve bu teknik yüz yıl savaşını kazanmada hayati bir önem taşıyordu.

Yüzyıl Savaşı’ndan sonra Toph , tekniği başkalarıyla paylaşmak için Beifong Metal Bükme Akademisi’ni kurdu. Daha sonra ise Metal Bükcüülük Cumhuriyet Şehrinde ana bükme tekniği olarak Polisler tarafından kullanılmaya başlandı.  Polisler, silindirik makara cihazlarında depolanan metal kabloları ile, suçluları bastırmak gibi çeşitli görevlerde Metal Bükücülüğü kullanıyorlardı.

Toph’un Öğrenme Süreci

İlk başta, Toph’in metal bükmesi yakın mesafeli etkileşimler ile sınırlı görünüyordu. Neredeyse tüm durumlarda, bükmeyi amaçladığı metalle yakın duruyor ya da doğrudan temas halinde oluyordu. Ezilmiş ya da başka şekilde deforme olmuş metal tabakalarına erişebiliyordu, ancak hiçbir zaman kendisini toprakla olduğu gibi özgürce yeniden bir tutmasına olanak sağlayamamıştı ve belli bir uzsaklıktaki metalleri hiç bükmediğini farketmişti. Bununla birlikte, zeplinin metal kapısıyla doğrudan temas kurup metali vücudunun bir parçası olarak kullanmış ve Hava Filosunun komuta merkezindeki Ateş Ulusu askerlerini alt etmeyi başarmıştı.

Toph daha sonra bir geminin dümenini bükerek diğer gemilerin çarpışmasına neden oldu.

Avatar The Last Airbender GIF - Find & Share on GIPHY

Cumhuriyet Şehri’nde Metal Bükme

Çağdaş metal bükme formlarında, Polis Gücü, metalleri doğrudan temas etmeden bükebilir. Bu ilerlemenin bir örneği, Lin Beifong’un Korra’nın sorgu odasının karşısındaki kelepçelerini kilidini açmasıyla görülmüştü.  Başka bir durumda, Lin, Pro-Bükücülük Arenası’nın çatısında Eşitlikçi Chi engelleyicileriyle savaşmıştı. Destek çubuklarının metal parçalarını bükerek iki chi engelleyiciyi çatıdan indirmişti.

Zaofu’da Metal Bükme

Zaofu’daki Metal Klanı, metal bükücülüğü yaşamlarının birçok kesiminde kullanmıştı. Bükücülüğü, dans etme ve heykel yapma, rekreasyon, güç diski icadı ve mimarlık gibi alanlarda güzelce kullanmanın yollarını buldular. Ek olarak, Zaofu vatandaşları, Toprak Krallığının diğer bölgelerinde kullanılan daha katı ve sınırlı otoritenin aksine, Metal Bükücülüğü yaşam tarzları olarak görmektedirler.

Yorumlar