Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien Metal Müzikteki Tolkien Etkisi

Metal Müzikteki Tolkien Etkisi

PAYLAŞ

Yakın tarihte J.R.R. Tolkien evrenin etkisini birçok sanat dalında hissettik. Bunların başında şüphesiz müzik geliyor. Müzik dünyasında birçok sanatçı eserlerinde Tolkien evrenine yer verdi, özellikle metal müzik dünyasında. Hadi gelin bu türde öne çıkan grup ve şarkılara bir göz atalım.

Blind Guardian: İlk olarak Blind Guardian ile başlayalım dedim. Birçok albümünde Tolkien öğelerine yer veren grup power metal türünün öncülerinden. Imaginations from the other Side, Lord of the Rings gibi parçalarında bunu görmek mümkün. Aynı zamanda Silmarillion hikayelerini bir müzikal şölene çevirdikleri albüm olan Nightfall in Middle Earth incelemesi için sizi şöyle alalım: Bir Blind Guardian Şaheseri:Nightfall In Middle Earth

Amon Amarth: Melodic death metal türünün ustalarından biri olan bu grup adını Mordor’daki Hüküm Dağı’ndan alıyor. Daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse, İngilizce Mount Doom olarak bildiğimiz bu dağın Sindarin dilindeki ismi Amon Amarth. Hani şu Tek Yüzük’ün dövüldüğü dağ, biliyorsunuz zaten. Eğer Norse Mitolojisine de ilgiliyseniz bu grubu sakın dinlemeden geçmeyin.

Gorgoroth: Başarılı black metal grubu Gorgoroth, adını Mordor’da bulunan ölülerin platosundan alır. Şu Frodo ile Sam’in dağa gitmeye çalışırken geçtikleri yer yani. Grubun uzun yıllar vokalistliğini yapmış Gaahl adında kral bir abimiz vardır. Gitme Gaahl esprisini yapanı döverim.

Burzum: Murzum(Yağmur’a selamlar) pardon Burzum adlı black metal grubu adını Mordor dili olarak bildiğimiz Kara Lisan’dan alıyor. O dilde Burzum “Karanlık” anlamına geliyor. Tek Yüzük’ün üzerinde yazan ünlü beyitte de Burzum kelimesini görebiliriz. Grubun vokalisti, gitaristi, bateristi kısacası grubun her şeyi olan adam Varg Vikernes, eski grup arkadaşı Euronymous’u öldürmesi ve kiliseleri yakması ile tanınıyor.

Megadeth: Ünlü thrash metal grubunun Endgame adlı albümünde “This Day We Fight!” adlı bir parça var. İsim size tanıdık geldi mi? Hatırlayamadıysanız söyleyeyim, Kara Kapılar önünde Aragorn bu kelimeleri sarf ediyordu. Hani şu ünlü gaza getiren konuşmasında. Ama bir Theoden değil tabiki.

Summoning: Kendilerini “Tolkien Metal” olarak tanımlayan bir black metal grubu. Minas Morgul ve Dol Guldur gibi albümleri var.

Nightwish: Benim de çok sevdiğim bir senfonik metal grubu olan Nightwish’in Elvenpath ve Wishmaster adlı parçaları Tolkien evreninden alıntılar taşıyor.

Tabi bu liste saymakla bitmez. En öne çıkan grupları paylaşma çalıştım sizinle. Eğer eklemek istediğiniz bir grup ya da parça olursa yorumlarınızı bekliyorum.

(Haberin resmi: Minhyriath grubunun kurucusu Amrod, Tolkien ailesinin mezarı başında.)

Yorumlar