Ana sayfa Middle Earth Filmler Miğfer Tokmakel: Rohan’ın Güçlü ve Acımasız Kralı

Miğfer Tokmakel: Rohan’ın Güçlü ve Acımasız Kralı

PAYLAŞ

Geçtiğimiz günlerde yeni bir gelişmeyle Yüzüklerin Efendisi hakkında bir anime çekileceğini ve bu animenin, Rohan Kralı Miğfer Tokmakel’i anlatacağını bildirmiştik. Peki, Miğfer Tokmakel kimdir ve ona neden “Tokmakel” adı verilmiştir? Bu yazıda Rohan’ın Dokuzuncu Kralı Miğfer Tokmakel’i sizler için tanıttık.

Miğfer, Rohan Kralı Gram’in oğluydu ve Üçüncü Çağ’ın 2691 yılında doğmuştu. Babası Gram’in, Dunlendliler ile olan meydan savaşlarının ardından ölmesiyle Miğfer, 2741 yılında tahta geçti. Kral olduğunda 50 yaşındaydı. Miğfer hükümdarlık zamanında, Freca adındaki Dunlendli ile münakaşa ve çatışma içindeydi. Freca, Rohanlı kanı taşıyordu ve Rohan Kralı Fréawine’nin soyundan geldiğini iddia ediyordu.

Freca ve Miğfer

İsmi Neden “Tokmakel” Oldu?

Freca, oğlu Wulf’u Miğfer’in kızıyla evlendirmek niyetindeydi, bu yüzden ardında büyük bir orduyla Edoras’a gitmişti; Miğfer’i tehdit ederek kendi şartlarını kabul ettirmeyi planlıyordu. Fakat Miğfer yumruğuyla ona öyle bir vurmuştu ki ardından Freca ölmüştü. İşte, Miğfer’e verilen “Tokmakel” ismi de buradan gelirdi, çünkü Miğfer çok güçlüydü ve çıplak ellerle savaştığı bilinirdi.  

Miğfer, Freca’yı tek yumruğuyla alt ediyor

Freca’nın adamları, onun ölümünün ardından Edoras’ı terk etse de bir süre sonra tekrar geri gelmişlerdi. Bu sefer sayıları çok fazlaydı; yanlarında Gondor’un düşmanları (Umbar Korsanları ve Doğulular) da yer alıyordu. Freca’nın oğlu Wulf’un liderliğinde, Rohan’ı işgal ettiler. Wulf, Edoras’ı ele geçirdi. Miğfer, Isen Kavşağı’nda Dunlendliler’e karşı koydu ve onlarla savaştı; fakat yenildi ve Súthburg’a geri çekilmek zorunda kaldı. Burada onların uzun süren kuşatmasına direndi. Súthburg, o vakitlerde Rohirrim tarafından Miğfer Dibi’ne verilen isimdi ve Rohan Geçidi’ni koruyan güney kalesi olduğundan bu adı almıştı. Gondor’da da etkisini gösteren Uzun Kış ve Umbar Korsanları ile olan savaşlarından dolayı Gondor Krallığı, bu mücadelelerinde Rohirrim’e yardım gönderememiştir.

Súthburg – daha sonra Hornburg (Boruşehir)

Orta Dünya’nın Üçüncü Çağı’nda meydana çıkan Uzun Kış boyunca Miğfer, Súthburg kalesini korudu. Fakat oğulları Haleth ve Háma öldüler. Büyük oğul Haleth, Edoras’ı Wulf’a karşı savunurken can vermişti. Háma ise babasının emrine karşı gelerek yanına aldığı küçük bir grup askeriyle yiyecek aramaya gitmiş ve tipi ve kar fırtınasında kaybolmuştu; ardından onları bir daha gören olmamıştı. Bir gece vakti Miğfer, ulu borusunu üfledi ve Dunlendliler’in hatlarını yararak dışarı çıktı; onları çıplak elleriyle öldürdü.

Miğfer, ne zaman kaleden dışarı hücum etse çıkarken borusunu üflerdi ve boru, Súthburg’da yankılanarak düşmanlarına korku salardı. Bu yüzden Súthburg’un adı daha sonra Hornburg yani “Boruşehir” oldu. Borusunun sesini duyan Dunlendliler, Miğfer’e karşı koyup savaşmak yerine kaçarlardı.

How Lord of the Rings Helm's Deep Anime Film Could Expand Rohan's History -  Den of Geek
Boruşehir’dek Miğfer Tokmakel Heykeli

Miğfer Tokmakel’in Sonu

Miğfer, hüzün ve kıtlıktan dolayı zayıf düştü. Ama borusunu her çalışında Dunlendliler’e korku salardı. Açlık ve hüznün, Miğfer’i daha acımasız hale getirdiği söylenirdi. Miğfer, gece hücumlarından birinde açlık ve soğuktan dolayı 2759 yılında 68 yaşında öldü. Ertesi sabah cesedi, hâlâ ayakta, gözleri açık ve savaşa hazır vaziyette karın içinde donmuş halde bulundu. Rohirrim ve Dunlendliler arasında Miğfer Tokmakel’in öfkesinin, o öldükten sonra bile hâlâ Rohan’da gezindiği ve Boruşehir’i koruduğuna inanılırdı.

Miğfer’in iki oğlu da öldüğü için hükümdarlık, Miğfer’in kız kardeşinin oğlu Fréaláf Hildeson’a geçti. Fréaláf, Dunlendliler’in işgali ve Uzun Kış sırasında Dunharrow’daydı. Uzun Kış’ın sona ermesiyle, Dunlendliler tarafından ele geçirilen Edoras’a giderek Freca’nın oğlu Wulf’u öldürdü; Dunlendliler’i bozguna uğrattı ve Rohan topraklarından sürdü.

Rohan’ın 10. Kralı Fréaláf Hildeson (solda) – Fréaláf, Wulf’u öldürüyor (sağda)

Fréaláf, Edoras’ı geri alınca Miğfer’in bedeni oraya getirildi ve Miğfer gömülerek üstünde dokuzuncu kümbet yükseltildi. Miğfer’in mezarının üstündeki Simbelmynë çiçekleri, diğer mezarlarda bulunanlardan daha sık ve daha kalın biterek mezarın, sanki karlarla örtülüymüş gibi görünmesini sağlamıştı.

Simbelmynë çiçeği
Edoras’ta bulunan kral kümbetleri

Rohan’ın 10.Kralı Miğfer Tokmakel’in hikâyesi burada son buluyor. Miğfer, Rohan Kralları’nın Birinci Soyu’nun son kralıydı. Onun ölümünün ardından hükümdar Fréaláf olunca, Rohan Kralları’nın Birinci Soyu son buldu ve böylece İkinci Soy başladı. İkinci Soy da yıllar sonra Théoden’in ölümüyle sonlanacak ve yeğeni Éomer’in tahta geçmesiyle Üçüncü Soy başlayacaktı.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar