Ana sayfa Harry Potter Filmler Minerva McGonagall

Minerva McGonagall

PAYLAŞ

İskoçyalı bir presbiteryen papazı olan Robert McGonagall ve Hogwarts eğitimi görmüş bir cadı olan Isobel Ross’un ilk çocuğu ve tek kızıydı. Minerva’nın babası, Peder Robert McGonagall, gönlünü aynı köyde yaşayan enerji dolu Isobel Ross’a kaptırmıştı. Komşular gibi, Robert da Isobel’in İngiltere’nin önde gelen yatılı kız okullarından birinde okuduğunu sanıyordu. Oysa köyden uzaklaştığı o aylarda Isobel, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na gidiyordu.  Isobel de Robert’e aşıktı ancak gerçek kimliğini ona bir türlü açıklayamadı. Genç çift en nihayetinde kaçarak evlendi ve Minerva doğdu. Bebek Minerva’nın sihirli güçleri o bebekken bile çok güçlüydü. Üst raflarda duran oyuncaklar beşiğin içinde bulunuyordu. Minerva daha konuşmaya başlamadan evin kedisine söz dinletiyordu. Babasının gaydası uzaktaki odalarda kendi kendine çalmaya başlıyordu; bebek Minerva bunu çok komik buluyordu.

 

Isobel bu durumu daha fazla saklayamadı ve eşine gerçekleri anlattı. Robert’in eşine olan sevgisinde azalma olmamıştı ancak kendisi bir papazdı ve bağlı bulunduğu cemaat , eşinin cadı olduğunu öğrenirse ne tepki verir diyerek korktu. Sonuçta sevgileri devam etti, ama çift arasındaki güven bağı kopmuştu. McGonagalllar’ın, ikisi de erkek iki çocuğu daha oldu. Malcolm ve Robert Junior…

Minerva 11 yaşına bastığında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndan kabul mektubu geldi. Hogwarts,  Minerva için özgür olduğu yerdi. Daha ilk günden parlak bir öğrenci olacağı belliydi. Seçmen Şapka onu bir binaya yerleştirmek için beş buçuk dakika düşündü!  Şapkakitleyen Minerva Ravenclaw ve Gryffindor arasında kalan Seçmen Şapka tarafından Gryffindor’a yerleştirildi.

 

Kendisinin Biçim Değiştirme’ye ilgisi vardı. Hogwarts’tan büyük bir rekorla mezun oldu. En yüksek S.B.D. ve F.Y.B.S. notları, Sınıf Başkanı, Öğrenciler Başkanı, Biçim Değiştirme Güncesi’nin En Fazla Gelecek Vaat Eden ödülü’nü aldı. Eğitiminin sonunda Albus Dumbledore’un desteğiyle animagus olmayı başardı. Animagus’u gözlerinin etrafında kare gözlük izi olan tekir bir kedidir. ( Kedilerin gözleri çok keskindir, neden bu hayvanı seçtiğini tahmin etmek zor değil J) Ayrıca Minerva çok yetenekli bir Quidditch oyuncusuydu ( annesi gibi). Ancak bir karşılaşmada ciddi bir şekilde yaralanınca bıraktı.

3

 

Mezun olduktan sonra son bir yaz tatili için evine döndü ve orada bir Muggle’a aşık oldu, Dougal McGregor. O bir çiftçiydi ve birbirlerine sırılsıklam aşıklardı, Dougal Minerva’ya evlenme teklif etti ve gizlice nişanlandılar. Ancak annesinin neler yaşadığını bilen Minerva bu ilişkinin yürümeyeceğini düşünüp Dougal’ı terk etti. Hemen ertesi gün Londra’ya gitti ve Sihir Bakanlığı’nda işe başladı. Son derece verimli bir yetenekli bir çalışandı, kendinden yaşlı olan patronu Elphinstone Urquart’ı sevmişti; fakat Minerva Londra’da mutsuzdu . Nihayetinde Hogwarts’a bir baykuş göndererek öğretmenliğe uygun olup olmadığını sordu. Birkaç saat içinde baykuş olumlu bir cevapla döndü ve Minerva Biçim Değiştirme profesörü olarak işe başladı.

4

Minerva McGonagall, Bakanlık’taki eski patronu Elphinstone Urquart ile arkadaşlık etmeye devam etti. Elphinstone ona evlenme teklif etti.Minerva onu reddetti, bu teklif bir kaç kez tekrarlandı ve Minerva nihayetinde teklifi kabul etti. Çok mutluydular ta ki Elphinstone’un kazara bir Zehirli Tentacula ısırığı yüzünden ölümüne kadar…  Minerva bu travmadan sonra evini bırakıp Hogwarts’ta yaşamaya başladı. En yakın arkadaşı Albus Dumbledore hep onun yanında oldu.

Minerva McGonagall bir sure sonra Hogwarts’ın Müdür yardımcısı oldu. Kendisi genellikle saçlarını tepesinde sımsıkı topuz yaptığı saçlarıyla ve disipline olan düşkünlüğüyle bilinir. Kıyafetlerinde ekose desenlere sıkça yer verir. ( Bir İskoç her daim İskoç’tur. J ) Minerva McGonagall sert bir mizaca sahip olsa da aynı zamanda öğrencilerinin iyiliği için her şeyi yapacak kadar da merhametlidir. Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın sağlam bir destekçisi olan Minerva McGonagall, Albus Dumbledore’un ölümünden sonra geçici olarak müdürlük görevini yapmıştır.  Ertesi yıl okul müdürlüğünü Severus Snape’e bırakmıştır.  Hogwarts Savaşı’nda okulu korumak için büyük çabalar sarfetmiş, savaşın sonunda ise yeniden Hogwarts’ın müdiresi olmuştur.

Yorumlar
PAYLAŞ
Önceki makaleHufflepuff
Sonraki makaleRavenclaw
Eskiçağ Tarihçisi-Nümismat adayı. Tam zamanlı geek, mütemadiyen öğrenci.