Ana sayfa Animeler Mirai Nikki Tanıtım

Mirai Nikki Tanıtım

PAYLAŞ

Mirai Nikki, Türkçesi ile Gelecek Günlüğü. Adını duymuşsunuzdur belki. Anime severlerin izleyip beğenmiş olduğu bir seridir. Eğer başlamakta kararsız iseniz umarım bu yazımız size yardımcı olur.

Geleceğini Veriyorum

Amano Yukiteru hiç arkadaşı olmayan bir ortaokul öğrencisidir. Kendisini bir izleyici olarak tanımlar ve etrafında gördüğü her şeyi telefondaki günlüğüne not eder. Ayrıca Deus Ex Machina isimli bir de hayali arkadaşı vardır. Zaman ve Mekan tanrısı. Ayrıca bu tanrının yardımcısı Muru Muru.

Bir gün Deus, Yukiteru’ya ”Geleceğini veriyorum.” der ve olaylar ilginç bir hal almaya başlar. Ertesi gün Yukiteru günlüğüne baktığında girdilerin çoktan orada olduğunu fark eder. O gün gözlemleyeceği şeyler zaten günlüğünde yazıyordur. Girdiler önceden yazılmış olsa da eğer orada yazan geleceğe uymaz isen girdiler kendiliğinden değişir.

Buralarda her şey çok güzel gözükse de günlüğün dezavantajları da mevcuttur. Günlüğün kırılır, patlar yırtılır veya herhangi bir şekilde zarar görürse sahibi de ölür. (Anlayacağınız üzere günlük sadece telefon olmak zorunda değil.)

833920e7ac78d55ddc537cddbbee6fca65282e31_hq

Yukiteru’nun geleceği bilmesi sayesinde günleri çok güzel geçmeye başlar. Hayat onun için çok kolaylaşmıştır. Aniden yapılan testler çocuk oyuncağıdır ama bir gün okulun bittiği zaman sınıf arkadaşı Gasai Yuno oyuncak hamuru ile Muru Muru’nun şeklini yapmıştır. Yukiteru ne olduğunu anlamaya çalışırken birden günlükteki girdiler değişir, günlükte köşeye sıkıştığı görür ve ”Dead End” yazmaktadır. (Bunu çoğu çeviride ”ölümle son” olarak gördüm ve tamamiyle yanlış bir çeviri, doğru çevirisi ”Çıkmaz”dır ama animede de Dead End olarak geçtiği için öyle bırakıcam.) Gasai sınıfa geldikten sonra Yukiteru kaçmaya başlar. Kaçarken günlükteki girdiler yine değişir. Yuno, Yukiteru’yu yakalar ve ona yardım etmek istediği söyler. Kendisi de bir günlük kullanıcısıdır.

Yuno Yukiteru’nun peşindeki katile karşı bir plan hazırlar, biraz da şansın yardımı ile katili yenerler, o da bir günlük kullanıcısıdır ve günlüğünü koruyamamıştır. Bunun cezası olarak da ölmüştür.

e745bd02ef1ab6eab54db53cc5ffb4d4

Yeni Tanrı

Yukiteru Deus’a ”Neden başka günlük kullanıcıları da var?” diye sorar ama Deus zaten ”Gelecek günlüğü sana özel” tarzı bir şey söylememiştir. Deus, Yukiteru’ya bunun bir oyun olduğu söyler. Yukiteru ilk katılımcıdır. Kendisi gibi günlük kullanıcısı olan toplamda 12 kişi vardır. Deus hepsini bir araya toplar ve onlara bu hayatta kalma oyunun kurallarını açıklar. Toplantı sırasında kimsenin kimliği gözükmez, günlük kullanıcısının kimliğini tespit etmeli ve onu öldürmelisiniz. En son hayatta kalan ve kazananın ödülü olacak olan şey ise tanrı tahtıdır, oyunu kazanan bir sonraki tanrı olacaktır.

Animenin ilk 1 dakikasındaki olayı çok takmayın onu anlamaycaksanız başında, animenin sonlarına doğru anlarsınız olayı, gizemi biraz da orada zaten. Ancak ”Animenin başındaki sahne aslında sonuymuş.” diyenleri pek takmayın. Alakası yok.

Yorumlar