Ana sayfa Diğer Fantazya Mısır Mitolojisine Giriş

Mısır Mitolojisine Giriş

PAYLAŞ

Mitolojiye Giriş: Mısır

Herkes mitolojileri bilir. İskandinav, Yunan, Çin vb… Sırasıyla hepsini anlatacağım fakat ilk olarak Mısır Mitolojisinden başlamak istedim. En başta şunu demek isterim ki, Mısır mitolojisi karışık bir mitolojidir. Karışıktan kastım her kaynak bazı şeylere farklı yaklaşır o yüzden yazdıklarım bazılarına yanlış gelebilir.

Mısır bildiğimiz üzere şu an bile sırrı çözülemeyen piramitler ile tanınır. Benim için bunların Mısır mitolojisini biraz daha gerçekliğe yaklaştırıyor.

Değişik hikayelerde Dünya’nın nasıl oluştuğu üzerine hikayeler vardır. Mısır mitolojisine göre Re-Atum (Ra ve Atum’un birleşimi) kaosun sularından (bazı kaynaklarda Nil olarak geçer) yükselir. Ardından Şu ve Tefnut ortaya çıkar (bu doğum olarak algılanmasın). Şu ve Tefnut’tan ise iki çocuk olur: Nut (Gök) ve Geb (Yer). Böylelikle Dünya oluşur.

Mısır Mitolojisi ve İnsanın Yaradılışı:

Şu ve Tefnut karanlıklarda gezinirken kaybolurlar. Bunun üzerine Re-Atum onları aramaları için Ra’nın Gözü’nü gönderir. Göz, onları bulduğunda mutluluktan gözyaşlarını tutamaz ve gözyaşları yere düştüğünde insan yaratılmış olur. Etkileyici değil mi?

Nut ve Geb’ten Osiris, Seth, Isis, Nepthys doğar. Osiris ve Isis’ten Horus doğar. Osiris o zamanlar Mısır’ın kralıdır. Seth burada bildiğimiz kötü kardeşi temsil eder. Seth, Osiris’i öldürür ve vücudunu parçalara ayırır. Ardından kendisi kral olur. Osiris’in karısı Isis, Osiris’in parçalarından bazılarını kurtarmayı başarır. Bunun üzerine Ölüm Tanrısı Anubis, Osiris’i mumyalayarak onu Ölülerin Tanrısı yapmıştır. Burada Osiris’in Anubis’ten farkı ne diyenler olacaktır. Anubis hala Ölüm Tanrısı olarak kalıyor, Osiris ise ölülerin yani Duat’ın (bize göre Ahiret) tanrısı olmuştur. İleriki zamanlarda Osiris’in oğlu Horus, Seth’i yenerek Mısır’ın yeni kralı olacaktır ve Seth çöle sürgüne gönderilecektir.

 

 

 

Herkes tanrıların neden hayvan başlarıyla çizildiğini merak ediyordur eminim. Cevap aslında çok zor değil. Anubis’i ele alalım. Başı çakal olarak temsil edilmiştir. Çünkü mezarların etrafında çakallar dolaşırmış ve tabii ki Anubis, Ölüm Tanrısı olduğu için çakal başlı temsil edilmiştir. Bir diğer örnek Bastet. Başı kedi olarak resmedilmiştir. Tapınağında normalden çok daha kedi barındığı için.

Bir sonraki yazımızda tanrılara daha detaylı giriş yapıp Duat’taki yaşamı inceleyeceğiz.

Yorumlar