Ana sayfa Diğer Fantazya Marvel Modern Dönem X-Force

Modern Dönem X-Force

PAYLAŞ

M-Day ve sonrX-Men_Messiah_Complexasında gelişen olaylar Mutant ulusunu çok kötü etkilemişti. Sayıları iyice azalan Mutantlar, hem eskilerden kalma nefret edilme ve de artık yeni Mutant doğumu olmamasıyla iyice zora düşmüşlerdi. Tüm bu olaylarda halkının lideri olan Cyclops sertleşmiş ve Xavier’ın Rüyası yerine artık Mutant ulusunu ne pahasına olursa olsun politikasına geçmişti. Ülkemizde Türkçe cilti olan Messiah Complex’in başında Cerebra aylardır olmayan bir şeyi yapar. Bir Mutant saptar. Alaska’da saptanan bu yeni Mutant için X-Men dışında Purifiers, Maraduers ve Cable da harekete geçer. X-Men’in öldürmeme kuralı takıma zor anlar yaşatır ve Cyclops bir risk alarak kendi strike teamini oluşturur.

X-Force’u.

 

Wolverine

X-23

Warpath

Hepzibah

Caliban

Wolfsbane

Mutant Mesih’i bulma Caliban_deathgörevinde Caliban öldürülür. Özetlemek yerine okumanızı önereceğim bölümün sonunda Cable bebeği yanına alarak geleceğe gider.  Messiah Complex sonunda Hepzibah takımdan ayrılır. X-Force takımı X-Men’in yapmadığını yapar. Öldürür. Cyclops takımı bozmaz ve Wolverine’e yeniden X-Force’u kurmasını söyler. Logan öldürme işini başkasına yüklemek istemez ama X-23, Warpath ve Angel takıma katılır. X-Force’a görevleri sırasında Wolfsbane, Elixir, Domino ve Vanisher da katılır. Bastion, onun yeniden dirilttiği Creed, Donald Pierce gibi Mutant düşmanları ve Vampir Selene gibi düşmanlarla karşı karşıya gelirler. Olayları kısaca anlatacağım ama bu çizgi romanları okumanızı öneririm. Bu dönemleri anlatan çizgi romanlar bunlardır:

51yU2+nLNUL._SY344_BO1,204,203,200_

-Angels&Demons: Eli Bard adlı gizemli bir adam ve Matthew Risman’ın çabaları sonucu eski X-Men düşmanı Bastion geri döner ve Mutant ırkına karşı olan Kutsal Savaş’ta ona yardım etmesi amacıyla eski X düşmanlarını diriltir. Bu arada Wolfsbane Purifiers tarafından kaçırılmıştır ve aklı yıkanmıştır babası tarafından. X-Force onu kurtarır ancak Angel’ı görür görmez onun kanatlarını koparır. Mutant şifacı Elixir onu iyileştirir ancak kanatlarının eski organik halini geri getiremez. Bu esnada takıma da katılır. Angel kanatları iyileşmeyince Apocalypse’ten kalma Archangel geri döner. Bölüm eski düşmanların dirilmesiyle biter.

angel-brutalized

(Evet, ağzındakiler kanat tüyleri.)

x-force-3

(Aha bunlar hep düşman.)

81RXd-h-M0L

(Sırf bu ikisi sevişsin diye üç sayılık bir X-Force: Sex&Violence adlı bir seri vardır.)

 

 

-Old Ghosts: Bu sayıda X-Force hem Legacy virüsüyle, hem bir Demon Bear ile hem de Legacy’yi çaldığını düşündükleri Vanisher’ı bulmakla uğraşır. Vanisher’ı ararlarken Domino da takıma katılır. X-Force takımı da Elixir’e Vanisher’ın beynine bir tümör koydurtarak onu şantajla takıma alırlar. Sayının konuğu olan Ghost Rider Warpath’e bu ayı konusunda yardım ederken onun aslında eski Apaçi ruhları olduğunu ve birinin onları bu hale soktuğunu anlarlar. Bu kişi de Eli Bard’dır. Kendisi bir Vampir olan Selene’in yardımcısı ve onun aşığıdır. Apaçi ölülerini Selene’e hediye olarak götürür.

X-Force_Vol_3_8_page_20_Vanisher_(Earth-616)x-forcegrwvsdb

(Elixir’in hayal gücüsü.)

748373-mw01_002250px-Messiah_War_TPB

 

-Messiah War 1-2: Mesih bebek ve Cable gittikten bir süre sonra Bishop’ın ölmediği ve peşlerinde olduğu anlaşılır ve Cyclops bir zaman makinası ile takımı geleceğe yollar. Ancak sadece belli bir süreleri vardır ve sürenin sonunda geri dönmezlerse öleceklerdir. Gittikleri gelecekte Bishop ve Stryfe’ın dönemi yönettiklerini ve Cable’ın da orada sıkıştığını görürler. Denize düşen yılana sarılır mantığıyla o dönemin yenik lideri Apocalypse’ten yardım alırlar ve X-Force zor da olsa günü kurtarır ve günümüze dönerler. Fazla açarak yazmıyorum, okuyun kardeşim.

Cable_Vol_2_13_page_-_X-Force_(Strike_Team)_(Earth-616)

(Deadpool onlarca sene bir kasada kalarak dahil oldu.)

OCT090612

 

-Not Forgotten: Üç X-Man Cüzzamlı Kraliçe tarafından ele geçirilmiştir ve X-Force hem gelecek görevi hem de dostlarını kurtarmak konusunda arada kalmıştır. İlk sayıdan beri X-23’ün izini süren Ajan Morales’in amacı da bu sayıda belli oluyor. Wolverine ve Cyclops arasında taaaa Schizm’de başlayacak olan ayrılığın temelleri atılıyor ve X-23’ün sevgi dolu annesini görüyoruz.

1133701-prv4501_pg1

-Necrosha: Gelecek görevleriyle uğraşmaktan Selene tehditine sıra ancak gelir ve Cyclops strike-teame onu öldürme görevini verir. Ancak ekibin gideceği yer Mutant tarihi açısından belki de en berbat yerdir. Genosha.

1173330-xforce25legioncps029_2

(Vampir Avcısı Warpath 1350 RP)

X-men-second-coming-comic-1

-Second Coming: Hope artık büyümüştür ve fare yemek gibi alışkanlıklardan bıkmış olacak ki günümüze dönmeye hazır olduğunu söyler. Bastion da nihai planını uygulamak için hazırlanmıştır ve X-Force yine geleceğe gitmek zorunda kalacaktır. Ancak bu sefer işin geri dönüşü yoktur.

1929158-x_force028boom

(Bir babanın fedakarlığı.)

Nihayetinde Bastion öldürülüp Hope günümüzde Mesih olarak yaşamaya başlayınca Cyclops takımın dağıtılmasını ister ancak Wolverine, Archangel, Psylocke, Deadpool ve Fantomex aynı fikirde değildir. X-Force, Cyclops’un haberi olmadan bir süre daha devam eder bu üyelerle.

deadpool-s-ryan-reynolds-x-force-is-my-priority-831215

2014 yılında geldiğimizde Marvel NOW! Döneminde Cable takımı yeniden kurar. Bu ekip 15 sayılık bir seriye sahiptir Cable and X-Force adında. Takım üyeleriyse:

-Cable

-Hope Summers

-Dr.Nemesis

-Fantomex

-Marrow

-Psylocke’dur.

portrait_incredible

Günümüz All New Dönemi’ndeyse X-Force adında bir takım yoktur ama Magneto’nun Uncanny X-Force’u gerek üyeleri gerekse de politikası X-Force’a en yakın şeydir.

4994204-uncannyteam

 

 

Yorumlar