Ana sayfa Doctor Who MOFFAT, DOCTOR WHO’YU BIRAKIYOR. YENİ BAŞYAZAR GELİYOR!

MOFFAT, DOCTOR WHO’YU BIRAKIYOR. YENİ BAŞYAZAR GELİYOR!

PAYLAŞ

Dümenin başında geçirdiği 6 inanılmaz sezondan sonra, Doctor Who’nun baş yazarı ve yönetici yapımcısı Steven Moffat gelecek sezondan sonra diziyi bırakma kararı aldı.

Steven, iş başına 2010’da 5. sezondayken geçmişti ve bu süre boyunca dizi tam anlamıyla küresel bir başarı yakaladı. 11 ve 12’nci Doktor’ları, yol arkadaşları Amy Pond, Rory Williams, Clara Oswald’ı ve ikonik karakterler River Song ve Missy’yi, korkunç Ağlayan Melekleri bizle tanıştırdı. Ayrıca, herkesin dünyanın en uzun süreli bilimkurgu dizisinin kutlandığını gördüğü 2013’te de Matt Smith, David Tennant ve John Hurt’ün Doktorlarının yer aldığı uzun soluklu özel bir bölüm de yazdı. Steven’ın son sezonu BBC America ve BBC One’da 2017 bahar aylarında yayınlanacak. Öncesinde ise 2016’da bir Noel özel bölümü var.

65a117467b9ec2089e2b626c20cf03b51

 

Steven Moffat şöyle diyor: “10’uncu sezon üzerine çalışmaya başlamışken, bırakacağımı düşünmek tuhaf hissettiriyor. Ama aslında olan bu, zaman-zingo gittikçe azalıyor. Chris Broadchurch’te son sezonunu yaparken, ben de evrendeki en güzel işin sonuna gelmiş olacağım ve TARDIS’i onun için sıcak tutacağım. Onu bu işe dahil etmek zahmetli oldu, ama İngiliz televizyonunun gerçek yıldızlarından birinin Zaman Lordu’nu gelecekte bile öne çıkaracağı fikriyle çok keyifliyim. 11’inci sezonun başlamasıyla birlikte, diziyi yöneten yeni kişi Chris Chibnall olacak. Ben de geçip gidiyor olacağım.”

Steven gibi, Chris Chibnall da uzun süreli bir Doctor Who hayranı ve ödüller kazanmış bir senarist, ayrıca yönetici yapımcı. Hit dizisi Broadchurch’le Bafta’da 3 ödül kazanıp büyük başarı yakaladı. İmzası bulunan diğer dizileri ise The Great Train Robbery, United, Law & Order: UK, Life on Mars ve Torchwood. Chris’in ilk sezonu 2018’te başlayacak.

Yeni başyazar ve yönetici yapımcı Chris Chibnall diyor ki: “BBC’nin nihai programı Doctor Who çok cesur, çok eğlenceli, benzersiz ve tüm dünyada beğeniliyor. O yüzden bu eğlenceli, korkutucu ve duygusal aile dramasının sıradaki yaratıcısı olmak büyük bir ayrıcalık ve zevk. 4 yaşımdan beri Doctor Who’nun hayranıyım. BBC Wales’in olağanüstü takımıyla birlikte yeni karakterler, yaratıklar, Doktor’un keşfetmesi için yeni dünyalar yaratma fikri bana çok keyif veriyor. Dünya çapında popülaritesi büyürken, Doctor Who için yaratıcı hırsıyla Steven başarılı oldu. Muhteşem ve cesur bir yazardı, ve 2017’deki planlarını duydukça, muhteşem bir bombayla diziden ayrılacağı kesin. Bu benim için işleri daha da zorlaştıracak.”

240614LIVchibnall

 

BBC One’dan Charlotte Moore diyor ki: “Moffat’a Doctor Who’ya verdiği her şey için teşekkür etmek isterim. Onunla çalışmayı çok sevdim. Kendisi resmen bir dahi ve bütün hayranlara inanılmaz keyif verdi. Diziden ayrılacağı için çok üzgünüm ama gelecek sezon yeni bir yol arkadaşıyla birlikte teslim edeceği şeyi görmek için de sabırsızlanıyorum. Beklediğimize değecek! Ayrıca bu fırsatla Chris Chibnall’a da hoşgeldin demek istiyorum. Çok yetenekli bir yazar ve biliyorum ki diziye çok özel bir şey getirecek.”

BBC Drama Komisyonundan Polly Hill: “Ben de Steven’a görevi boyunca diziyi küresel hit haline getiren muhteşem zekası için teşekkür etmek istiyorum. Chris Chibnall dümenin başına geçmek için gayet başarılı bir insan ve Doctor Who’ya olan sevgisi reddetmesini zorlaştırdığı için mutluyum. Chris inanılmaz bir yazar ve Doctor Who için sahip olduğu görüşleri ve sabrı Doctor Who’ya heyecan verici bir gelecek sunuyor.”

Diziye hoş geldin, Chris!

Yorumlar