Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Morgoth’un En İyi İki Komutanı

Morgoth’un En İyi İki Komutanı

PAYLAŞ

Gothmog

Gothmog, Morgoth Bauglir tarafından kendi tarafına çekilmiş güçlü bir Maia ruhudur. Güneş'in İlk Çağı'nın 510. yılında Gondolin'de ölmüştür. Angband'da ikamet ettiği bilinir. Angband'ın Yüksek Kumandanı ve Balrog Lordu'dur.
Gothmog Balroglar arasında en iyi zekaya ve aynı oranda güce sahipti ve Balrog Lordu o oldu. Ungoliant, Morgoth Bauglir'i ağlarıyla sarınca Morgoth'un yardımına koştu. Feanor ve yoldaşları atlarını delice Angband kapılarına sürünce, Dor Daedeloth sınırlarında Balroglarla beraber Feanor'a saldırdı. Uzun, hararetli ve ağır bir dövüşün sonunda Balrogların Efendisi Gothmog, Feanor'u yere çaldı ve oğullarının gelişiyle Feanor'u orada bırakıp Angband'a doğru ilerledi. Gothmog_the_balrog's_king

Bundan sonra Gothmog, Sayısız Gözyaşı Savaşı'nda tekrar ortaya çıktı. Bu savaşta Angband'ın Yüksek Kumandanı seçildi ve Morgoth'un sağ kolu Balrog olarak yaptığı görevde güç ve statü kazandı.
Gothmog, savaşta Kral Fingon'u kuşattı, Turgon'u ve Hurin ile Huor'u Serech Bataklıklarına doğru sürdü. Elf ordularının ciğerine girmiş kara bir bıçak misali orduyu böldü.
Daha sonra asıl ödülü Fingon'a ilerledi. Bu dehşet verici karşılaşmada Fingon'un muhafızları katledildi ve sonunda başka bir Balrog gelip Fingon'u ateşten bir kamçıyla sardı. Sarılan Fingon'u bitiren darbeyi Gothmog kara baltasıyla indirdi. Fingon öldüğünde miğferinden beyaz bir ateş fışkırdı ve Yüce Noldor Kralı böylece öldü. Gothmog'un adamları Fingon'un cesedini topuzlarıyla tozların içine devirdi ve mavi, gümüş renkli sancağını üzerinde yürüyerek çamurla kirlettiler. Bu şekilde Gothmog ikinci Yüksek Noldor Kralı'nın kanını da ellerine almış oldu.
Fakat Angband'ın Yüksek Kumandanı böylece durmadı. Morgoth'un emriyle Turgon'un ve Hurin'in üzerine akın etti, Hurin tek başına kalmıştı.Sonra kalkanını atıp baltasını iki eliyle kullandı. Baltasının solana dek Gothmog'un troll muhafızlarının kara kanıyla tüttüğü, Hurin'in her kesip öldürüşünde "Aure entuluva! Gündüz yeniden gelecek! diye bağırdığı şarkılarda söylendi.
Yine de bu da Hurin'i kurtarmaya yetmedi. Tam yetmiş kez haykırdı fakat sonunda canlı bir halde büyük bir ork yığınının altında kaldı. Sonra Gothmog ortaya çıktı ve Hurin'i bağlayarak aşağılamalar eşliğinde Angband'a sürükledi.
Angband'ın Yüksek Kumandanı Gothmog, tekrar savaşa Gondolin'de girdi. Morgoth'un cephe kumandanı olarak görevlendirildi. Resmi olmayan bir yazıya göre Gothmog demirden kuşatma aletlerini Gondolin'in Kuzey Kapısı'na sürdü ve kapı tamamen yıkılana kadar bekledi. Aynı yazıya göre Rog'a karşı ön saflarda yer alarak savaşın o kısmının gidişatını değiştirdi. Zira Rog ve hanedanının üyeleri Balrogları ezip geçiyordu (Bu eski yazılardan biri olabilir. Balrogların sayısı binlerce görünüyor fakat son yazılardaki güçten mahrumlar. Önüne gelen Balrog biçiyor yani.)
Resmiliği kısmen daha teyit edilmiş başka bir bilgiye göre Gothmog, Tuor ile teke tek dövüştüğü ve onu yenerken ağır yaralı Elf Lordu Ecthelion'un onun önünde durduğu yazar. Ecthelion'un Balrog Lordu karşısında şansı yoktu ve kısa mücadelede kılıcını kaybetti. Ama daha sonra Ecthelion ileri fırladı ve miğferindeki sivri kısım ile Gothmog'u göğsünden yaraladı. Gothmog ile Ecthelion'a her ikisi de yere, Kral Çeşmesi'ne düştü. Sivri uç tarafından öldürülmese bile Ecthelion ile boğuldu.

Glaurung 

Altın Glaurung olarak da bilinen Glaurung ejderlerin atası ve Morgoth'un en güçlü hizmetkarlarından biridir.

Glaurung'un, Ancalagon'dan sonra en güçlü ejder olabileceği söylenir. Kanatsızdır fakat ateş püskürtebilir. Fiziksel kuvvete başvurmak yerine çoğu zaman zekasını kullanmıştır. Zira bu konuda fiziksel güçten daha büyük başarılar elde etmiştir. Sauron gibi çok geç olana kadar fark edilemeyen hileler yapmak onun doğasında vardır.
Glaurung ejderlerin babası olarak bilinirdi. Ayrıca Ûruloki'leri, yani ateş püsküren ejderleri yönetmiştir. Morgoth Bauglir tarafından kara büyüler ve bilinmeyen bir ırktan melezlenmiştir.  İlk kez Angband Kuşatması sırasında, yani İlk Çağ'ın 260. yılında ortaya çıkmıştır. Tek başına saldırıya başladığında genç olduğundan ve derisi oklara karşı daha dayanıklı olmadığından Fingon'un okçu süvarileri tarafından Angband'a sürülmüştür.
455 yılında, Morgoth tüm gücünü toplamış olan Glaurung’u saldı. Ejderha Noldor Elfleri’ni ve onların müttefiklerini bozguna uğratıp Angband Kuşatması’nı dağıtmak için Dagor Bragollach sırasında öncü kuvvet olarak saldırıya geçti. 472 yılında Nirnaeth Arnoediad sırasında Elf ordularını dağıtmak Maedhros Birliği’ni bozguna uğratmak amacıyla Angband’ın son gücünü komuta etti ve bu savaş sırasında Cüce Kralı Azaghâl tarafından yaralandı ve Angband’a kaçtı.Lord_of_the_rings_glaurung_by_vaejoun-d71q48f
495 yılında yaralarının iyileşip eski gücüne kavuşmasıyla Túrin Turambar komutasındaki Nargothrond ordusuna karşı Tumhalad Savaşı’nda Ork birliklerini komuta etti. Ayrıca Morgoth’un özel emri olan Húrin’in çocuklarına açı çektirmek amacayıla, hem Túrin’i hem de Nienor’u büyüledi ve onların trajik sonuna sebeb oldu. Nargothrond’un düşüşünden sonra buradaki hazineleri ele geçirdi ve burayı bir Ejder-Kral gibi yönetti. 498 yılında Túrin Brethil Ormanı'nın İnsanlarını komuta etti ve ork ordularına karşı zaferler kazandı. Bunun üzerine Glaurung endişelendi ve bir sonraki sene Brethil’e saldırdı. Cabed-en-Aras’dan geçmeye çalışırken Gurthang’ı elinde tutan Túrin tarafından yaralandı ve Nienor’a Túrin ile aralarındaki akrabalıktan bahsedip intiharına sebep olduktan sonra öldü.

 

Yorumlar