Ana sayfa Dizi / Film MTV’den yeni dizi “The Shannara Chronicles”

MTV’den yeni dizi “The Shannara Chronicles”

PAYLAŞ

2016 Ocak ayında vizyona giren MTV’nin yeni dizisi olan The Shannara Chronicles bomba gibi geliyor. Shannara Efsanesi olarak bildiğimiz tüm dünya bazında en çok satanlar listesine girmiş ve Terry Brooks’un yazdığı efsanevi kitap serisinin 2016’nın Ocak ayında vizyona gireceğini açıklayan MTV, hayranlarının bekleyişine son verdi. İzleyenlerin yorumlarına göre, Game of Thrones, Spartacus gibi popüler dizilere rakip olabilecek bir dizi bizi bekliyor.

the-shannara-chronicles-poster MTV’nin başarısız olduğu dizilerden sonra çoğu kişinin hayal kırıklığına uğramayı beklediği bu dizi, ilk bölümü ile büyük bir hayran kitlesine ulaştı. Kitabımızın yazarı Terry Brooks’un da rol aldığı  dizinin konusu ise şöyle;

Kitap ve dizide bildiğimiz gibi olay Dört Kara dediğimiz bir evrende geçiyor. Bize pek de yabancı olmayan dünyanın öyküsü ise, bizim dünyamız kimyasal ve nükleer savaşı sonrasında yok olup yeni medeniyetlerin başladığı yer diyebiliriz. Bu medeniyetler olarak fantastik kurgu hayranlarının yabancı olmadığı; elf, gnom, troll ve cüceleri de görebileceğiz. Ancak bunların bildiğimiz ırklardan farkı, geçmişte yüksek radyasyona maruz kalmış insanların evrimleşmiş hali olmaları diyebiliriz. Eski dünyanın ve kadim insanların tamamiyle yok olmasıyla beraber; bilim, teknoloji, silahlar gibileri de yok olmuştur ve bu yüzden silah olarak bildiğimiz ok, yay, kılıç gibi savaş aletleri kullanılmaktadır. İnsanlar, bunların yok olmasıyla beraber yeniden keşfettikleri büyü, simya, kadim güçler gibi şeyler bütün ırklar arasında güçlü bir etken olmuştur. Ancak evrimleşen ırklar arasında elflerin olmadığını da belirtmekte fayda var. Elfler zamanın başlangıcından beri var olan peri halkına ait topluluklardır. Düşmanları olan iblisler ile zamanın başlangıcından beri savaş içinde olan elfler, insanların nükleer savaşta birbirini yok edecek olmasını daha önceden fark edip dünyadan uzaklaşmış, bir nevi kendilerini soyutlaştırmışlardır. İblisler ile olan savaşlarına son verebilmek için büyük seviyedeki büyü güçlerini tamamen tüketip, iblisleri zamanın dışındaki bir yere sürgün edip tekrar ortaya çıkmalarını engellemek için büyülü ağaç olan Ellcrys’i yaratıp mühürlemişlerdir.

The-Ellcrys-Tree-Rises-Above-the-Four-Lands-1030x579

Ancak hayali evrenimizde büyünün bir bedeli var ve bu bedel elflere biraz pahalıya patlamıştır. Elfler özlerini kaybedip insanlara benzemeye başlamıştır. Dizide de göreceğiniz gibi sakallı, göbekli elf olur mu demeyin.

Dizimizin asıl konusu; Ellcrys’in ölmesi, iblislerin serbest kalması ve Dört Kara’yı kurtarabilmek için Ellcrys’i kurtarma görevini alan elf prensesi Amberle, Ellcrys’in öldüğünü hissedip tekrar geri dönen Druid olan Allanon, Shannara’nın son oğlu olan Wil ve yağmacı insan olan Eretria’nın çıktığı maceralar ve zorlu görevleridir.

shannara

Dizide baş rollerde göreceğimiz karakterler olarak; Austin Butler, Popy Drayton, Ivana Baquero ve Spartacus efsanesinden’de hatırladığımız namı diğer Crixus olan Manu Bennett gibi isimler bizleri bekiyor.

Yorumlar