Ana sayfa Dizi / Film Mutlaka İzlenmesi Gereken 8 Dram Filmi

Mutlaka İzlenmesi Gereken 8 Dram Filmi

PAYLAŞ
Dram filmleri, izlendikten sonra, akılda kalan sahneleriyle bile bizleri gözlerimizi yaşartmayı başarıyor. Sizler için kimi noktasında tebessüm ettirecek kimi noktasında gözlerinizi yaşartacak 8 dram filmi listeledim. Yorumlarda sizi etkileyen filmleri yazarak bu listeyi genişletebilirsiniz 🙂 
Keyifli okumalar!

-The Kate Rinner (Uçurtma Avcısı)

Amir, Amerika’ya göç etmiş Kabil’li bir tüccar ailenin oğludur. Kabil’de geçen çocukluğu sırasında evin hizmetlisinin oğlu Hassan ile çok sağlam dostluk bağı kurmuş, uzun yıllar bu bağ devam etmiştir. Geleneksel uçurtma yarışı gününde Hassanın başına gelen kötü olayda ona yardım etmek yerine arkasını dönüp sessiz kalarak en sevdiği arkadaşına ağır bir şekilde ihanet etmiştir. Uzun yıllar bu ihanetin verdiği suçluluk duygusundan kurtulamamıştır.

-Schindler’s List ( Schindler’in Listesi)
Schindler’in Listesi, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda ödül kazanmıştır.
-Green Mile (Yeşil Yol)
Bir hapishane görevlisi ile bir mahkumun arasında geçer. Paul Edgecomb’un hapishanedeki görevi, idama mahkum edilmiş suçluları son yolculuklarına uğurlamaktır. Çalıştığı zaman içerisinde yüzlerce suçluyu idam etmiştir. Bir gün John Coffey isimli korkutucu görünüme sahip bir adamla tanışır. Ancak Coffey’in bu ürkütücü görünümünün arkasında oldukça saf bir ruh saklanmaktadır. Coffey, iki kız çocuğunun davasında katil olarak yargılanmaktadır. Coffey’in günden güne gün yüzüne çıkan olağanüstü güçleri ile şaşırmamak elde değil.
-Children of Heaven (Cennetin Çocukları)
Ali ve Zehra çok yoksul bir aileye mensup ilkokul çağında iki çocuktur. Tek göz bir evde yaşamlarını sürdürmektedirler. Evin geçimi, çay ocağında ve günlük işlerde çalışan baba sağlar. Bir gün Ali, Zehra’nın ayakkabılarını tamire götürür fakat ayakkabıları dönüş yolunda kaybeder. Bir çift ayakkabı üzerinden ilerleyen hikaye…
-Hachi: A Dog’s Tale (Hachiko: Bir Köpeğin Hikayesi)
Profesör Parker Wilson’ın, tren istasyonunda bulduğu Japon kökenli Akita inu cinsi köpeği evine almasıyla başlar. Profesörün köpekle aralarındaki bağ gün geçtikçe daha da sağlamlaşır. Tüm aileye kendini sevdiren Hachi, Wilson ailesinin köpeği olur Profesörü işe giderken her gün tren istasyonuna kadar yolcu eder ve döneceği saatte her zaman yerinde olup onu bekleyen bir yol arkadaşı olur. Hachi, Japonya’da meydana gelen gerçek bir hayat hikayesini anlatıyor. Sahibine olan sadakati ile Japonya’dan tüm dünyaya yayılmış bir köpek Hachi, beklediği tren istasyonunda heykeli bulunmaktadır.
-Hotel Rwanda
Paul Rusesabagine, Kigali’de oldukça lüks bir otel yönetmektedir. Onun için ırk kategorize edilmesi gereken bir insan özelliği değildir. Bir Tutsi olan Tatiana ile huzurlu bir evlilik hayatları vardır. Tutsi isyankarlarının öldürülmesiyle biten barış süreci sonucunda katliama başlayan Hutu milisleri, şehri bir ceset yığınına dönüştürmektedir. Tüm dünya bu duruma sessiz kalırken Paul, hem kendi ailesini hem de masum insanları korumak üzere bir şeyler yapmak için çabalamaya başlamıştır.
-Cinderella Man
Ekonomik krizin hüküm sürdüğü 1930’lu yıllar Amerikası’nda hayatını limanlarda işçilik yaparak idare ettiren Jim’in ailesine bakmak gibi büyük sorumluluğu vardır. Bu sorumluluğu için aşkla bağlı olduğu boks sporunu bırakmak zorunda kalan genç adam gerçekleşemeyeceğini bilse de hayaline sıkı sıkıya bağlıdır. Ancak rastlantı eseri boks şampiyonu Max’le dövüşmesi işleri değiştirecektir. İrlanda kökenli boksör James Braddock’un hayat hikayesinden uyarlanmış ve üç dalda Oscar ödülüne aday gösterilmiştir.
Kız Kardeşim Mommo
Dokuz yaşında ki bir çocuk; hem bir ağabey, hem baba, hem anne, hem de bir bilge olabilir mi? Minik kız kardeşi Ayşe için olur. Annesiz iki çocuğun içinizi ısıtacak, kimi zaman gözünüzü yaşartacak hikayesi, hemde gerçek. Yalın bir dille köyü, köyün insanlarını, kardeşlerin ilişkini anlatan film, sürpriz bir finalle bitiyor. Film, 59. Berlin Uluslararası Film Festivali ’nde gösterilen iki Türk filminden biri oldu.
Yorumlar