Ana sayfa Animeler Mutlaka Okunması Gereken 10 Seinen Manga

Mutlaka Okunması Gereken 10 Seinen Manga

PAYLAŞ
Seinen türü çoğunuzun bildiği gibi daha çok yetişkinlere hitap eden bir türdür. Bu tür, diğer türlere göre daha ağır konular işler.
Günümüzde daha çok harem, ecchi gibi fan service içeren seriler daha fazla rağbet gördüğü için bu türde çıkan seri sayısı gittikçe azalmıştır. Bu durum ne kadar üzücü olsa da sizlere kesinlikle okumanız gereken Seinen türündeki serileri spoiler vermeden tanıtmaya çalışacağım.
Berserk
Paralı askerler tarafından bulunup büyütülen Guts, küçüklüğünden beri savaştan savaşa sürüklenmiştir. Kılıcından başka hiçbir şeye güven duymayan Guts “Şahinler Birliği” adlı paralı asker grubu ile karşılaştığında hayatının dönüm noktalarından ilkini gerçekleştirir.
Bir karakterin çöküşü ve yükselişini çok iyi işleyen, çizimleri ile görsel şölen yaşatan serimiz  sizi kendisine ve karanlığa karşı savaşan Guts’ın hikayesine derinden bağlayacak.
Vagabond
“Kılıcın Efendisi” olarak anılan Miyamoto Musashi’nin hayat hikayesini anlatır. Takezo (Miyamoto Musashi) ve çocukluk arkadaşı Matahachi’nin Sekigehara savaşından sağ kurtulmasıyla başlayan hikayemiz daha sonra Miyamoto Musahi’nin mücadelelerinin hikayesi anlatılmaktadır.
Yine çizimleri ile görsel şölen yaşatan serimiz benim gibi samuray temalı serilere ilgi duyuyorsanız çok seveceksiniz.
Oyasumi Punpun
Karakter bakımından ilginç ve okuyucuyu derinden etkiliyen çeşitli karakterlere sahip bir seri. Önecelikle bu seri bir çırpıda okunması gereken bir seri. Bu seri hakkında fazla araştırma yapmadan spoiler yemeden okumanızı şiddetle öneririm.  Az da olsa sizi güldüren ama aşırı derece depresif/karanlık bir seri. Spoiler vermeden nasıl anlatacağımı bilmediğimden direk tanıtım yazısı ile bitireceğim.
Punpun Japonya’da büyüyen normal bir çocuktur, babasının annesini hastanelik etmesiyle Punpun’nun masumiyet yaşları da son bulmuştur. Dayısı ona bakarken,Punpun yetişkinliğe doğru ilerler onu iyi ya da kötü olarak değiştiren olaylarla karşılaşır, bu olaylar Punpun’da yetişkin olmanın ne demek olduğu sorusunu uyandırır.
Vinland Saga
Bu seri ile ilgili ayrıntılı inceleme sitemizde mevcuttur: Vinland Saga İnceleme
Gantz
Kei Kuruno,  ölmesi gerekirken Gantz isimli bir siyah top tarafından bir apartman dairesine ışınlanır. Bu siyah top Kuruno gibi diğer ölmesi gereken insanlara yaşaması için bir şans daha verir.  Gantz’ın oyunundan 100 puan  toplayıp oyundan kurtulmak için uzaylı avına çıkmak zorunda kalacaklar.
Yine muhteşem bir seri olan Gantz ile fazla içli dışlı olmadan okumaya alalım sizi.
Sun Ken Rock
Ken’in en büyük hayali polis olmak ve zor durumdakilere yardım etmektir.  Ailesini kaybedince tek başına hayatta kalmaya çalışır ve hayallerinden vazgeçer. Elinde kalan tek şey ise Yumin’e olan aşkıdır. Aşık olduğu Yumin isimli kızın, doğduğu yer olan Kore’ye dönmesi ve polis olma idealini yerine getirmesi, Ken’i ateşler ve sevdiği kızın ve polis olma hayalinin peşinden Kore’ye gider. Kore’ye gittiğinde çeşitli sıkıntılar çeken Ken hayal ettiğinden çok farklı bir şekilde kendisini gangsterler ile dolu yer altı dünyasında bulur.
Bir Japon’un Kore’nin yer altı dünyasındaki yükselişini konu alan serimiz çizimleri olsun, göndermeleri olsun soluksuz okuyacağınız serilerden.
Liar Game
Fazlasıyla dürüst ve utangaç bir genç kız olan Nao Kanzaki, kendisine gelen paketi ve zarfı açtığında aklına bile gelmeyecek bir oyunun içine düşer. Kendisine verilen yüz milyar Yen’i 30 gün boyunca korumak zorunda kalan Kanzaki, eski öğretmeni tarafından kolayca kandırılır ve elindeki parayı kaybeder. Bir anda yüz milyar Yen borçlanan Kanzaki, çareyi hapisten yeni çıkan ve dahi bir dolandırıcı olarak bilinen Shinichi Akiyama ile anlaşmakta bulur.
Seriyi okuduğunuzda Death Note’un bıraktığı o güzel tadı tekrar tadacaksınız.
Uzumaki
Serimiz küçük bir kasaba olan Kuruzou-cho isimli kasabada geçmektedir. Kirie ve Shuichi ise her akşam üstü çalan sirenler dışında herhangi bir garipliği olmayan bu kasabada yaşan iki arkadaştır. Bir süre sonra kasabada meydana gelen bazı garip olaylara tanık olurlar. Shuichi’nin babasını etkiliyen bu garip olayın zamanla tüm kasabayı ele geçirmekte olan girdaplarla ilgili olduklarını anlarlar.
Okurken sizi korkutmayı başarabilecek bir başyapıt.  Her sayfada insanı diken üstüne oturtuyor.  Kısa bir manga olan serimizin bir de filmi var. Filmi izleyenlerin mangasına bakmasını kesinlikle öneririm.
Mushishi
Mushilerin varlıkları pek çok insan tarafından bilinmeyen gizemli yaratıklardır. Değişik formlarda nadir insanlar tarafından görülebilirler. Ginko isimli baş karakterimiz bir “Mushi Uzmanı” olarak Mushi’leri inceler, yeri geldiğinde onlara ve insanlara yardımcı olur.
Bu serimizin animesini izlemenizi de öneririm. Atmosferi  ve müzikleriyle cidden çok etkileyici ve insanı rahatlatan bir seri.
Kingdom
Eski Çin’de küçük bir köyde hayatlarına köle olarak devam eden Shin ve Hyou’nun en büyük hayali kölelikten kurtulup büyük bir general olmaktır. Bir gün Hyou şans eseri devlet büyüklerinden Shou Bunkun ile karşılaşır ve Shou Bunkun, Qin’in 31. kralı Ei Sei ile benzerliğinden dolayı onu yanına alır ve kraliyet sarayına götürür.
Yakın bir zamanda kralın kardeşi tarafından bir isyan başlatılır ve Hyou yaralı olarak kurtularak Shin’in yanına döner. Shin’e bir köy haritası vererek oraya gitmesini ister ve hayatını kaybeder.
Şok içinde haritadaki yere giden Shin, vardığında Hyou’ya birebir benzeyen biriyle karşılaşır. Bu Qin Kralı Ei Sei’dir. Hyou aslında Qin Kralı’nı korumak için kullanılmıştır.
Tarih dersi tadında ilerleyen serimiz, bir kralın ve bir generalin en tepeye nasıl çıktığını anlatıyor.

 

Yorumlar