Ana sayfa Harry Potter Filmler Namı Değer Deli Göz: Alastor Moody

Namı Değer Deli Göz: Alastor Moody

PAYLAŞ

Alastor Moody bir diğer değişle “Deli Göz Moody”. Gizemli kişiliği, savaşlarda canını ortaya koyup gidişatı değiştirebilen ve başarılı bir seherbaz olan Alastor Moody’i gelin yazımızda daha yakından inceleyelim.

Çağın en iyi seherbazı olarak kabul edilen Alastor Moody, ilginç kişiliği sebebiyle çoğu kişi tarafından gizemli ve delice hareketlerinden dolayı etkileyici bir izlenim bırakmıştır.

Biyografi

Alastor Moody bir diğer değişle “Deli Göz Moody”. Doğum tarihi net olmamakla beraber 1961 yılından daha önce doğan İskoç Saf Kan bir büyücüdür. Annesi ve babası ünlü birer seherbazlardır. Ailesinde bir çok kişi seherbaz olarak bilinmektedir. Büyücülük dünyasının en önemli seherbazı olarak kabul edilen Moody bir çok Ölüm Yiyenin yakalanmasında önemli rol oynamış ve bu sayede birden fazla düşman kazanmıştır. Hatta bu uğurda bir bacağını, gözünü ve burnunun bir kısmını kaybetmiştir.

Hogwarts Kariyeri

Moody’nin mensup olduğu bina bakanlık kayıtları tarafından bulunamamıştır.

1994 yılında Albus Dumbledore’un yoğun isteği üzerine Hogwarts Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni olmuştur. Görevine başlamadan önce Lord Voldemort’un Harry Potter’ı kaçırmak için düzenlediği bir plan dahilinde kendini çok özlü iksir kullanarak Moody olarak gizleyen Barty Crouch Jr. tarafından kaçırılmış ve kendi sihirli sandığına İmperius laneti uygulanarak hapsedilmiştir.

Harry’nin geri döndüğünü öğrendikten sonra Harry’i öldürmeye çalışmış fakat Albus Dumbledore, Minerva McGonagoll ve Severus Snape onu durdurmuştur. Barty Crouch Jr. hakikat iksiri sayesinde her şeyi anlatmıştır.

Katıldığı Savaşlar

Birinci Büyücülük Savaşı sırasında Sihir Bakanlığında Seherbaz olarak görev yapmaktaydı ve Zümrüdüanka Yoldaşlığının önemli bir üyesiydi.

İkinci Büyücülük Savaşı sırasında Harry Potter’ı korumakla görevliydi. İkinci Zümrüdüanka Yoldaşlığının önemli bir üyesiydi. Yedi Potter savaşında Lord Voldemort tarafından öldürüldü.

Kısa Bilgiler

  • Moody’nin cesedi bulunamamıştır.
  • Nymphadora Tonks’u vesayeti altına almıştır.

Kaynaklar

  1. Harry Potter Fandom Wiki
  2. J. K. Rowling’in Kitapları

Umarız yazımızı ve verdiğimiz bilgileri beğenmişsinizdir. Harry Potter evrenine ne kadar hakim olduğunuzu test etmek için de şu linke tıklayabilirsiniz.

Ayrıca sizleri Facebook grubumuza da bekliyoruz!

Yorumlar