Ana sayfa Star Wars Canon Neden Count Dooku ve Kylo Ren’in gözleri deforme değildi?

Neden Count Dooku ve Kylo Ren’in gözleri deforme değildi?

PAYLAŞ

                – Karanlık tarafa direnmek güç gerektirir, yalnızca zayıflar ona direnemez ve onu kucaklar.

                – Karanlık taraf bildiğinden daha güçlü.  (Obiwan Kenobi  ve Darth Maul, 2013: Star Wars: The Clone wars)

                Star Wars evreninde karanlık tarafın kişiye getirdiği güçler tartışmasız çok büyük ve etkileyici. Peki karanlık tarafın götürüleri neler? Bu yazımızda karanlık tarafın fiziksel deformasyonlarını “gözler” üzerinden inceleyeceğiz. The Last Jedi’ın vizyona girmesiyle akıllardaki neden  Kylo Ren’in vücudunda deformasyon olmadığı sorusuna  bir cevap arayacağız.

                Yazının ilk kısmında Legends evreninden Sidious ve Plagueis diyaloğuna ışık tutup örnek olması açısından yer verip daha sonra kafa karışıklığı yaratmaması için Canon evreni üzerinden gideceğim:

                “Sonunda fiziksel olarak değişime uğrayacak mıyım?”, der genç Sidious. Bilge Darth Plagueis, “Yaşlı, solgun tenli, bezgin sesli, sarı gözlü canavarın içinde” .. Şüphesiz sen, hikayeleri biliyorsun: Darth Sion ve Nihilus… Sana kesin bir şey söyleyemem, yine de Sidious, karanlık tarafın gücü uygulayıcıyı, yoksun olanları zayıflatacak kadar zayıflatmaz. Karanlık tarafın gücü bir hastalıktır ve gerçek bir Sith hiçbir zaman iyileştirilmek istemez “ diye karşılık verir.

                Deforme olmuş gözlere sahip olmak karanlık tarafın getirdiği bir şart değildir. Güvenilir bir kaynak olan Wookiepedia’ya göre, güce duyarlı olan canlılardan bazılarının göz renkleri ateş tonlarına yaklaşıp bu kişiler gücün karanlık tarafına aşırı yoğunlaştıklarında bu renk sarı tonlarına döner. Darth Maul ve Darth Sidious gibileri, sürekli öfke durumunda oldukları için, vücutları karanlık tarafın bozucu etkilerine maruz kalmış, zamanla kalıcı sarı gözlere sahip olmuşlardır. Baktığımız zaman Anakin’de bu durum farklıydı, episode 3’te gördüğümüz gibi sadece aşırı olumsuz duygular beslediğinde (Obi-wan’a yanarken duyduğu nefret, ayrılıkçı liderleri katletmesi vb.) göz rengi değişmekteydi. Süreklilik kazanması için deneyim gerektiğini Rebels serisinden anlıyoruz zira Vader’ın Ahsoka ile düellosunda yüzünün bir kısmını gördüğümüzde gözünün kalıcı olarak sarılaşmış olduğunu farkediyoruz.

                Gelelim Dooku’ya, Kylo Ren’e ve onlar gibi bazı karanlık taraf kullanıcılarının neden gözlerinin sarı tonuna dönmediğine. Kont Dooku ya da diğer ismi ile Darth Tyranus, yıldırım gibi bazı karanlık taraf tekniklerini kullanabilirdi. Ancak Dooku duygularını asla bu işe fazlasıyla bulaştırmadı. O, kontrollü bir “Sith” idi ve gücü kendi mantığı doğrultusunda mükemmelleştirme yolunu seçti. Dooku’nun tüyler ürpertici bir yüzü yoktu ve aynı zamanda diğer grupları şiddetle katletme eğilimi de. Belki kendi yolunu seçtiği için saf bir Sith Lordu kadar güçlü olamayacaktı fakat kendi felsefesi ışığında yeterli yeteneklere sahipti. Kylo Ren’in ise gözleri şimdilik sarı değil, belki de hiç olmayacak çünkü o hala aydınlık tarafın çekimini hissetmekte. Bunu kendisi biliyor, Snoke biliyor, Rey biliyor ve annesi Leia biliyordu. Karanlığa yoğun bir şekilde kendini vermediği sürece, asla gözleri deforme olmayacağını söyleyebiliriz. Ancak yazımızın öncesinde de belirttiğimiz gibi, gözlerin deforme olması yaygın görülse de, şart bir durum değil.

                Sonuç olarak örnek aldığı Darth Vader gibi, Kylo Ren henüz kendini karanlık tarafa tamamen adamış değil. Bunun en basit örneği olarak Leia’yı öldürmeme tercihini öne sürebiliriz. Yolunda ilerlediği karanlık tarafın efsanevi Sith lordları gibi karanlık taraf ile bir olup vücudunu bu yolda feda edecek mi sorusu, hepimizin merakla beklediği konulardan.

 

Yorumlar