Ana sayfa Star Wars Nedir Bu Canon-Legends Denen Şey?

Nedir Bu Canon-Legends Denen Şey?

PAYLAŞ

Star Wars 1977’den beri o kadar büyük bir şeye dönüştü ki, neyin ne olduğu karman çorman bir hale geldi. Yüzlerce kitabı, bir o kadar da çizgi romanı bulunan, pek çok farklı yazarın emeğini taşıyan devasa ve kendi içinde denge sorunları yaşayan bir evren ortaya çıktı. Filmlerin öncesini, sonrasını, hatta filmlerin arasını anlatan şeyler, “Expanded Universe”, kısaca EU adıyla bilinen Genişletilmiş Evren’i oluşturuyordu. EU epey genişti ve filmlerden 36.000 yıl öncesine ve 140 sene sonrasına kadar geniş bir pencereyi ele alıyordu. Bu karışıklık üzerine “canon” dediğimiz bir kavram çıktı ortaya. Örnek vermek gerekirse Thrawn Üçlemesi’nin ilk kitabı İmparatorluğun Varisi “canon” sayılırken, Lego Star Wars oyunu, Force Unleashed’ın “dark side ending”i gibi şeyler “non-canon” sayılıyordu. Yani evrenin kendi içinde bir resmi tarihi vardı. Star Wars Tales gibi daha alternatif kurguları yansıtan çizgi romanlar, bazı oyunların alternatif sonları gibi şeyler de evrenin resmi parçası değildi.

Acaba nerede...

Bu iş Star Wars, Disney’e satıldığında ise kökünden değişti. Disney, altı film, The Clone Wars çizgi dizisi ve o sıralar yayınlanmaya hazırlanan Star Wars: Rebels hariç her şeyi canon olmaktan çıkardığını açıkladı. Tüm o kitaplar, çizgi romanlar ve hikayeler artık Genişletilmiş Evren olarak değil, “Legends” olarak kabul edilecekti. Yani Star Wars’un evreni artık iki ayrı paralel evren haline getirilmişti: “Canon evren” ve “Legends evreni”.

Peki bunu neden yaptılar?

Bunu Star Wars Bölüm VII: Güç Uyanıyor’da rahat rahat yeni bir hikaye anlatabilmek adına yaptılar. Yeni bir film çekeceklerdi ve bu filmleri EU’nun karmaşası içinde çekmeleri mümkün değildi. Ve kabul edelim EU’nun kendi içinde dengesizlikleri çok fazlaydı ve fazlasıyla karmaşıktı. İnanılmaz kaliteli hikayelere sahip olsa da her hikayenin o kadar da iyi olmadığını kabul edelim. Özellikle Thrawn Üçlemesi’ni hariç tutarak söylemem gerekir ki, New Jedi Order dönemine kadar olan hikayeler, (Jedi Akademi Üçlemesi, Black Fleet Crisis, New Rebellion tarzı şeyler) çok iyi değildi. Yine de Star Wars şahsi görüşüme göre New Jedi Order ve Legacy dönemleriyle çok kaliteli bir hikaye örgüsüne sahip olmuştu, kitaplar cidden kaliteli ve olay örgüsü oldukça sağlamdı.

Jaina_vs_Caedus

Ama yine de bunların karmaşası içinde bir film çekmek kolay değildi. Bu yüzden baştan yazmaya karar verdiler. Canon evrende, Bölüm VII, altıncı filmden otuz yıl sonrasında geçiyor. First Order gibi bir düzen ve Snoke gibi bir lider var. Luke Skywalker, yeniden bir Jedi Birliği kurmuş ancak bu çabuk yıkılmış ve yine kendisi son Jedi kalmış gibi gözüküyor.

Legends’ta neler farklı?

Legends evreninde ise, altıncı filmden otuz yıl sonrasında galaksi çok farklı bir yerde. Leia ve Han evliler ancak bu sefer Ben Solo adında tek bir çocukları yok. Jacen, Jaina ve Anakin adında üç çocukları var. Anakin Yuuzhan Vong Savaşı dediğimiz savaşta çoktan ölmüş ve bu tarihten bir yıl sonra da Swarm War denen bir savaş başlayacak. Birkaç sene sonra ise Jacen Solo karanlık tarafa geçecek (Kylo Ren’in karanlığa geçişinden çok daha farklı sebeplerle) ve galaksi çok büyük bir savaşa daha girecek. Ancak Legends’ın özelliklerinden biri Yuuzhan Vong Savaşı’nın yıkıcı etkisinin hala devam ediyor olması. Legends’a kıyasla canon evrende işler biraz daha sakin gitmiş.

luke and mara

En büyük farklardan bir diğeri de canon evrende Luke Skywalker evlenmemiş gibi gözükürken, Legends’ta Mara Jade adında bir kadınla evlenmiş ve Ben Skywalker adında bir oğlu olmuştu. Skywalker soyu devam ediyordu yani.

Yine önemli farklardan biri, Legends evreninde İmparatorluk, filmlerden 15 sene sonrasına kadar pes etmemişti. Canon evrende ise Jakku Savaşı, İmparatorluk’un sonu olarak görülüyor. Yine de tam bitmemiş, First Order gibi şeyler sağ kalmış olsa da, evrenin yapısının çok farklı olduğu gerçeği değişmiyor.

kylo vs finn

Ama yine de en büyük fark olarak Antik Sithler’i, yani “Eski Cumhuriyet dönemi” olarak tercüme ettiğimiz “Old Republic era“yı söyleyebiliriz. Exar Kun, Marka Ragnos, Naga Sadow, Valkorion, Darth Revan, Darth Traya, Darth Nihilus gibi Antik Sith Lordları ve Lord Hoth’dan Satele Shan’a kadar uzanan geniş bir Jedi Birliği dönemi de Legends’ın çok büyük bir kısmını oluşturuyor. Jedi Birliği’nin 25.000 yıl önce kuruluşundan tutun da, büyük Sith savaşlarına kadar o kadar çok şey var ki Antik Dönem’de, Star Wars evreni o hikayeler sayesinde epey genişledi.

exar kun

Legends ve Canon’la ilgili en büyük sıkıntı, iki paralel evren olsa da, ortak karakterlerin hikayeleri olabiliyor.

Yukarıda verdiğimiz örnekler bunu güzel bir şekilde ortaya koyuyor. Ancak dediğimiz gibi iki ayrı evren gözüyle bakılması işi kolaylaştırıyor. Marvel ve DC’nin çizgi romanlarında da benzer şeyler vardır. Mesela New Earth, Prime Earth kavramı gibi.

Ve Canon evren yeni yeni yazılmaya başlandığından, 1991’den bu yana süregelen EU kadar geniş olmasını hemen bekleyemeyiz elbette. Ama en azından bembeyaz bir sayfa açtılar ve yepyeni bir Star Wars evreni oluşturulmasını ilk elden izliyoruz. Bu bizim için büyük bir şans olabilir. Umalım da güzel bir Canon evren görür ve çok güzel hikayelere şahit oluruz.

 

Yorumlar