Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar NEED FOR SPEED HEAT Mİ FORZA HARİZON 4 MÜ?

NEED FOR SPEED HEAT Mİ FORZA HARİZON 4 MÜ?

PAYLAŞ

Bir tarafta eski görkemli günlerine dönmeye çalışan, yarış oyunu denilince akla ilk gelen seri Need for Speed. Diğer tarafta ona rakip olabilecek tek seri Forza Horizon. Peki hangisi daha iyi, Heat’mi Horizon 4 mü? Eğer hangisini oynamalıyım diye düşünüyorsanız gelin sorunuza birlikte cevap arayalım.

Need for Speed Heat’in Artıları

+Modifikasyon Seçeneği

Oyun modifiye olarak gerçekten bol seçeneklere sahip. Egzoz sesinden lastik yakarken çıkan dumana oradan korna sesine, alt ledlere kadar baya bir seçenek mevcut.

+Gece Yarışları

Öncelikle oyunda gece ve gündüz döngüsü bulunuyor ama otomatik değil sizin değiştirmeniz gerek, garajdan çıkarken gece mi gündüz mü olacağına karar veriyorsunuz ya da serbest gezinmede iken haritayı açıp N tuşu ile değiştiriyorsunuz. Gündüz yarışları, resmi yarışlar var. Ve gündüz eğer polis arabasına kafadan girmezseniz peşinize polis düşmüyor. Geceleri ise tamamen yasa dışı ve işte bu gece yarışları size gerçekten sokak yarışı yaptığınızı hissettiriyor.

+Polis Takibi

Bunu gece yarışları maddesine eklemedim zira bu kendi kendine bir artı benim için. Bu şehrin polislerinin şakası yok gerçekten belalar ve oyun size zerre yardım etmiyor takipten kurtulmanız için. Tamamen sizin becerilerinize kalmış. Eğer benim gibi kolaylık seviyorsanız kanser dolu geceler sizi bekleyecek. Ama ben mücadeleyi severim derseniz arkanızdaki polis ordusunun tadını çıkarın.

UFAK ARTI

Performans Geliştirmesi

Oynayanlar hatırlayacaktır bir önceki oyun olan Payback’te performans geliştirmeleri tam bir kanserdi uygun kart bulup onu satın alıp araca atıyordunuz, eğer birden fazla aynı model kart atarsanız bonus güçlendirme açıyordu ama ne yaparsanız yapın bir yeri yükseltirken diğer bir yerden düşüyordu. Bu, bu oyunda yok. Bu oyunda yapmanız gereken tek şey itibar seviyenizi artırmak ve gerekli parçayı alacak para sonrasında arabanızı gönül rahatlığı ile arşa çıkarabilirsiniz. Tabi düşük model arabaları ultimate+ parçalar atınca yol tutuşlarında biraz sapma olabiliyor ama bu da sizin yetenekli ellerinize kalmış artık.

Need for Speed Heat’in Eksileri

-Kaplama Sorunları

Yıl olmuş 2019(oyun 2019 çıkışlı) bu ne şimdi. Oyundaki kaplamalar sürekli geç yükleniyor uzak mesafe görsellik diye bir şey yok neredeyse iki ay geçmesine rağmen bir yama atıp şu sorunu düzeltemediler, sadece ne için olduğunu bilmediğim 800 mb bir güncelleme almıştı oyun o kadar. Yanlışlık olmasın, benim sistemden alakalı olan bir durum değil. Ben Harizon 4’ü de Detroit’i de RDR 2’yi de herhangi bir sorun olmadan oynayacak bir sisteme sahibim. Bir sorun olsa bile bu kadar sık olmuyor.

-Kısa ve Üstünde Durulmayan Hikaye Modu

Evet bir senaryo modu var ama, acayip kısa ve baya geçiştirilmiş. Resmen senaryo modumuz var demek için konulmuş gibi. Ah Most Wanted ah neredesin ey Mia..
Senaryo modunun kısa olması yetmiyor gibi etkinlikler de az. Evet, haritayı açınca kalabalık gözüküyor ama o kadar. Sadece kalabalık gözüküyor. Genel olarak birbirinin tekrarı etkinliklerle dolu. Senaryo modu bittikten sonra hemen hemen tüm yarışlar açılmış oluyor ama sizde benim gibi Hiper araba hayranıysanız mesela gideyim bir Pagani Huayra alayım derseniz arabanın fiyatı 1.500.000. Bu parayı bir şekilde kazanmanız gerekiyor. Gece yarışları sadece itibar puanı sağlıyor. Mecburen gündüz yarışmak zorundasınız ve gündüz yarışları da o kadar fazla para vermiyor. Tüm ünlem işaretine sahip yarışları yapıp arabayı aldınız diyelim, sonrasında da başka bir hiper araba almak isterseniz yine aynı şekilde yapmanız gerekiyor ve bu bir yerden sonra acayip sıkmaya başlıyor.

-EA’in Oyunu Önemsememesi

Şimdi diyebilirsiniz ki oyun çıkalı 2 aydan biraz fazla olmuş ne önemsememesi diye ama oyunun ömrü kısa ve sürekli desteklenmesi gerekiyor aksi taktirde oyuna girmeniz için hiçbir sebebiniz kalmıyor. Eğer ki Forza gibi bir rakibi olmasaydı yani bir alternatifi olmasaydı tamam, ama Forza var hemde 8 liraya. Bir mücadele modu ekle, sadece o mücadeleleri tamamlayarak kazanılan araba ekle, sınırlı süreli etkinlikler ekle, çevrim içi sunucu sorunlarını çöz ve çevrim içi eğlenceli modlar ekle, hiç olmadı teknik sorunlar için bir yama at.

-Karakter Animasyonlarının Zayıflığı

Evet ara sahnelerde nispeten iyi de yapmayın şimdi canım madem karakter eklediniz oyuna hakkını verin bari tamam arabalar kadar detaylı olmasını beklemiyorum ama bu kadar da kötü olmasaydı bari. Saç,saç değil; sakal sakal değil.

UFAK EKSİ

Sürücü Gözü Kamerası yok

Not:Resim Forza’dan

Evet Nfs oldu olası bu görüş açısını fazla eklemiyor ama bence yavaştan elini alıştırsa fena olmaz.

Forza Harizon’ın Artıları

+Etkinlik Bolluğu

Oyunda tonla etkinlik bulunuyor normal yarışların yanı sıra size her seferinde farklı araba ile farklı bir görev yapmanızı isteyen hikaye görevleri(mesela bir film projesinde dublör şoförlük yaparak her bir bölümde farklı bir araba ile farklı bir görev yapmanızı istiyor bu sayede farklı farklı araçlar deneyip sıkılmadan oynabiliyosunuz) gösteriş yarışları(trenle yarışmaktan tutunda jet ile yarışmaya kadar) haftalık Forzathon görevleri, mevsimlik görevler yada kısıtlı zamanlarda açılan çevrim içi oyuncular ile beraber görev yaptığınız Forzathon Live, çoklu oyuncu ve daha nicesi sizleri bekliyor.

+Festival

Bu oyunun her hangi bir hikayesi yok ama hikaye anlatmak gibi bir derdi de yok oyun size en baştan bunun bir festival olduğunu bunun sizin festivaliniz olduğunu söylüyor ve bunu da hissettiriyor.

+Grafikler

Oyunda araç görsellerinin yanı sıra mekanları ve manzaraları da bir harika aracınızı alıp hiç yarış yapmadan manzaranın tadını çıkararak gezmekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz.

+Araç Sayısı

Bu oyunda gerçekten çok fazla araç var. DLCler ile birlikte 450’nin üstünde. Ben bu kadar aracı hiç bir yarış oyununda görmedim.

+Oyuncu Dostu

Oyun gerçekten oyuncu dostu. İlerlemeniz için elinden gelen yardımı yapıyor. Görev yaparak, itibar seviyesini artırarak araç kazanabiliyorsunuz ve öyle çok kanser eden tipte görevler istemiyor ya da itibar seviyesini artırmak da öyle çok zor değil. Zaten düz yolda gitseniz bile puan veriyor. Bir de en iyi olarak Horizon Wheelspin var. Baya çarkıfelek. Bazen hıyar çıkabiliyor ama araç ödülünün yanı sıra para ödülü ve sadece çarklardan kazanılabilen özel Forza araçlarına da buradan sahip oluyorsunuz. Çark döndürmek için gerekli hakkı kazanmak ise çok kolay. Oyunu oynayın, oyun size bol keseden veriyor. Yani benim elimde 57 araç var. Bunların sadece 10 tanesini para ile satın aldım. Geri kalanını yukarıda anlattığım gibi kazandım. Yetmedi mi? O zaman haritada sizi bekleyen unutulmuş klasik araçları bulun.

TÜRK OYUNCULAR İÇİN ARTI

Oyun Türkçe.

Forza Harizon’ın Eksileri

-Yeterli Modifiye Yok

Oyun konusunda eksik gördüğüm tek yön burası. Araç modifyesi biraz zayıf kalmış. Nfs ye oranla baya zayıf, ama oyunda başka bir eksi bulamadım.

Not:İki oyununda oynanış kısmından bahsetmedim zira ikisininde oynanış kısmı tatmin edici fazla üstünde durmaya gerek yok.

SONUÇ:

Eğri oturup doğru konuşalım. Eveti Nfs Heat doğru yolda ama beklediğimiz Nfs oyunu değil ve Forza’ya diş geçirmesi pek mümkün değil. Nfs Heat’den bir yıl önce çıkmış olmasına rağmen kazananımız Forza Harizon 4.

Siz hangisini tercih ediyorsunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Yorumlar