Ana sayfa Animeler Neon Genesis Evangelion İncelemesi

Neon Genesis Evangelion İncelemesi

PAYLAŞ

Bu yazımızda sizinle ilk izleyişinizde, bu ne, diyeceğiniz ve her izleyişinizde farklı şeyler görebileceğiniz Evangelion animesini inceleyeceğiz. Evangelion 1995 yılında stüdyo Gainax tarafından yapılmış ve yönetmenliğini Hideaki Anno’nun üstlenmiş olduğu 26 bölümlük orjinal bir animedir. Orjinal animeler manga, Light Novel, oyun vb. herhangi bir kaynaktan yararlanmadan, tamamen özgün bir hikayeye sahip animelere denir.

Hikaye

-SPOILER VARDIR-

2015 yılında, Japonya’nın çölleşmemiş son bölgelerinden birine kurulmuş, yarı askeri-yarı sivil şehir Üçüncü Yeni Tokyo Şehri’ne, üçüncü Havarinin saldırısıyla başlar. Ordunun silahları etkisiz kalır ama paramiliter organizasyon NERV, Evangelionları kullanarak saldırıyı durdurur ve Angel’ı yok eder. Evangelionlar, ‘Üçüncü Yeni Tokyo Şehri’nin altında bulunan gizli GeoFront’ta geliştirilmiş biyomekanik mekalardır. Evalar’a, hepsi 14 yaşında olan, Shinji İkari , Rei Ayanami ve Asuka Langley Soyru pilotluk yapar. Pilot, Eva’nın kontrolünü, kendi ruhunu, Eva’nın ruhu ile senkronize ederek yapar. Bu senkronizasyon Eva’nın kontrolünü kolaylaştırır fakat sonucunda Eva zarar gördüğünde pilotlar da acı çeker. Mücadele ilerledikçe, pilotlar bir yandan Havariler ile savaş, diğer yandan aralarındaki kişisel meseleler ve karakter çatışmaları ile uğraşmak zorunda kalırlar.

Shinji İkari

Asuka Langley Soryu

Rei Ayanami

Zaman geçtikçe karakterler NERV ve SEELE’nin gerçek planlarını öğrenmeye başlarlar; Jinrui Hokan Keikaku. Projenin amacı insanın evrimini tamamlamak ve insanlığın kendisini yok etmesini engellemektir. Yapmaya çalıştıkları, kişileri ayrıştırmak ve tüm insanları LCL’ye indirgemek için AT fields’ları çökertmektir. Tüm insanların indirgeneceği LCL, insan varlığının temel karışımı olan “primordial sıvı”‘dır. Tüm LCL daha sonra üstün varlıkla bir olacak, insanlık bir sonraki aşamaya geçecek, bireylerin varlığı sonucu meydana gelen tüm çatışmalar, yalnızlık ve acı son bulacaktır. Serinin sonunda SEELE ve NERV, Jinrui Hokan Keikaku amacını gerçekleştirilmesi konusunda çatışacaklardır.

Son iki bölümde, Gendo ve Rei, bazı karakterleri, endişeleri ve korkuları ile yüzleştirerek ve kendi değerlerini tanımlamaya zorlayarak (özellikle Shinji’yi) Jinrui Hokan Keikaku’i başlatırlar. Bu sonda, geri dönüşler, alışık olunmayan karalama çizimler, yanıp sönen yazıların karamsar görüntülere montajlanması, ıssız ve siyah-beyaz şehir fotoğrafları kullanılmıştır. Örnek vermek gerekirse, üzerinde kimse olmayan bir bisiklet, boş banklar, NERV merkezinde Shinji’nin arkadaşlarının kan içindeki cesetleri gibi. Fakat serinin bu şekilde bitmesi, hayranları tatmin etmemiş ve kafalarını karıştırmıştır bu işin sonunda ise yapımcılara tehdit ve saldırı yapacak raddeye gelimiş insanlar olmuştur. Yapım ekibi ise bu sonu savunsalarda sonunda ek bir film ile seriyi bitirmişlerdir

Genel bakış

Evangelion gerçek anlamda bir sanat eseri, yapımcı ekip çektikleri mali zorluklara rağmen anlatmak istediklerini sonuna kadar anlatmış ve 2. Dünya savaşı sonrası Japonya’sı ile o dönemlerde ortaya çıkan pek çok gruba ve dine gönderme yaparak insan zihninin derinliklerine bir yolcıluk yapmıştır. Evangelion’u izlerken kendiniz içinde bir şeyler bulacaksınız, bazen Shinji’ye durmadan karamsar davrandığı için kızarken bazende babasının gözünde bir değere sahip olmak için yapmadığı kalmadığı halde kabul edilmeyişine üzüleceksiniz, yönetmenin bakış açısını anlamaya çalışırken yapım ekibinin sanatsal çalışmasına hayran olacaksınız. Bu yazı incelemeden çok övgü yazısına benziyor olsa da Evangelion bunları sonuna kadar hak eden bir animedir.

İncelememizi burada sonlandıralım, yoksa sabaha kadar Evangelion övebilirim ama şunu da belirtmem gerekir ki Evangelion herkese hitap edecek bir anime değildir. İçinde pek çok rahatsız edici sahne ve akıl karıştırıcı bir olay örgüsüne sahiptir, izlerken bunlara dikkat etmenizide öneririz. Bir sonraki yazımızda tekrar buluşmak üzere….

Anime ile ilgili daha fazla makale için buraya tıklayın!

Sosyal medya da bizi Facebook ve Instagram‘da takip edebilirsiniz!

Yorumlar