Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Nerdanel’in Kehaneti

Nerdanel’in Kehaneti

PAYLAŞ
Nerdanel & Maedhros
Nerdanel & Maedhros

Bu yazımızda Fëanor oğullarından Amrod’un, serinin başka versiyonlarında geçen dehşet verici ölümü ve annesi Nerdanel’in bu ölüm ile ilgili kehanetine değineceğiz. 

Elflerin annelerine, çocuklarının karakterleri, yetenekleri ve doğası hakkında derin bir görü bahşedilmişti. Ayrıca birçoğu da gelecek ile ilgili görülere sahip olup, çocuklarının kaderlerini hissedebilirlerdi. İşte bu görüler öncülüğünde çocuklarına anne ismi olarak adlandırılan isimleri verirlerdi. Örneğin Fëanor’un eşi Nerdanel, ikinci evlatlarını Maglor’u doğurduğunda ona altın el anlamına gelen Makalaurë ismini vermişti. Bu isim doğrudan Maglor’un arptaki yeteneği ve arp çalarken çıkan altın seslere bir referanstı.

Nerdanel & Fëanor
Nerdanel & Fëanor

Nerdanel, Fëanor’un yedi oğlunun annesiydi. Bilge Nerdanel olarak bilinirdi. Fëanor ve Nerdanel’in en küçük evlatları olan ikizler Amrod ve Amras doğduğunda Nerdanel ikisine de Ambarussa ismini verdi. Bu ismin anlamı ‘kızıl-kahverengi baş’ idi ve çocukların saç renklerine bir referanstı. Nerdanel’in ikisine de aynı ismi verme sebebi birbirlerine olan benzerlikleri ve beraber oldukları müddetçe kaderlerinin de bir olacağını düşünmesiydi. Ancak Fëanor bu konuda Nerdanel’e karşı çıktı ve ikisine de farklı farklı isimler vermesini istedi. Bunun üzerine Nerdanel de ikizlerden birinin adının ‘kaderi yazılmış, kötü kaderli’ anlamlarına gelen Umbarto (the Fated) olmasını söyledi ama hangisine bu ismi verdiğini söylemedi: “.. Kader hangisinin bu isme sahip olacağını gösterecektir..” dedi. Fëanor bu uğursuz isimden rahatsızlık duydu ve bu ismi Ambarto olarak değiştirdi. Nerdanel ise bu değişikliğin yine de kaderi değiştiremeyeceğini söyledi: “Umbarto dedim, yine de istediğini yap, bir şeyi değiştirmeyecek..”

Fëanor’un isyan planları yapıp Orta Dünya’ya gitme fikri Nerdanel’e geldiğinde Nerdanel, Fëanor’a, Amrod ve Amras’ı ya da en azından bir tanesini götürmemesi için yalvardı. Fëanor bu isteği geri çevirdi ve eğer Nerdanel onu takip etmezse onu ve çocuklarını terk ettiği için sadakatsiz bir eş olacağını söyledi: “Eğer bizimle gelirsen hepsine sahip olursun, ama beni terk edersen onları da terk etmiş olursun. Çünkü onlar babalarıyla gelmeye karar verdi bile.”

Nerdanel bu isyanda Fëanor’u takip etmeyecekti çünkü Aulë’nin: “Bu isyan Feanor ve oğullarını ölüme sürüklemekten başka bir amaca hizmet etmeyecek.” sözlerine kulak vermişti. Fëanor’un verdiği cevaba sinirlenen Nerdanel ise: “Sen de hepsine sahip olamayacaksın. İçlerinden en azından bir tanesi asla Orta Dünya’ya adımını atamayacak.” dedi.

Buna cevap olarak Fëanor: “Uğursuz öngörülerini al ve Valar’a götür, onlarına hoşuna gidecektir. Onlara meydan okuyorum!” dedi ve ayrıldı.

Amrod & Amras
Amrod & Amras

Fëanor, Teleri gemileri ile Orta Dünya’ya geldi. Losgar’a indiklerinde Fëanor, halkına gemileri yakmalarını emretti. İşte bu emir istemeyerek de olsa oğlu Amrod’un ölümüne sebep olacaktı. 

Ñoldor, Lammoth’ta karaya indiğinde Amrod, kardeşi Amras’a yerde uyumak istemediğini, bunun çok rahatsız olduğunu söylemiş ve kamp alanına gitmek yerine gemide uyumayı tercih etmişti. Ve söylenene göre Amrod, babası Fëanor’un Alqualondë’deki akraba kıyımında yaptığı eylemlerden ötürü dehşete kapılmış ve gemilerden biriyle annesinin yanına dönmek istiyordu. Şüphesiz Fëanor da içten içe bu isteğin farkındaydı. Fëanor, daha içlerindeki yiyeceklerin bile karaya çıkarılmasını beklemeden gemileri yakma emri vermişti. Bu acelenin sebebinin Amrod’un içindeki geriye dönme fikri olduğu düşünülüyor.

Fëanor, oğlunun ölümünü öğrendiğinde dehşete kapıldı ama Amras, ona gemileri yakmadan önce Amrod’u uyandırıp uyandırmadığını sorduğunda acısını belli etmeyip kibirli bir şekilde cevap verdi. Amras ise babası Fëanor’a karşı öfkeyle konuşmuş ve bir daha kimse bu konuda Fëanor’a karşı böylesine konuşmaya cürret edememiştir.

“Sabah olup da kafile bir araya geldiğinde Fëanor’un yedi oğlundan altı tanesi gözüktü. Amras korkudan bembeyaz kesildi. “Kardeşim Amrod’u uyandırmadın mı?” dedi. Rahatsız bir ifadeyle “Uyumak için karaya gelmezdi.” dedi. “İlk yaktığım gemi..” dedi Fëanor, kendi dehşetini gizleyerek. “O zaman en küçük çocuğunuza yerinde bir isim verdiniz: Umbarto yani kötü kaderli.. Merhametsiz, zalim ve kaçık birine dönüştün baba.” dedi Amras. Ondan sonra hiç kimse Fëanor hakkında bu konuda kötü konuşmaya cürret dahi edemedi.”

Gemilerin yakımı
Gemilerin yakımı

Sonuç olarak, Nerdanel’in kehaneti gerçekleşmiş: Amrod daha Orta Dünya’ya adımını atamadan ölmüştür. Ve isyan öncesi birçok kişi tarafından öngörüldüğü üzere Nerdanel, Maglor dışındaki tüm evlatlarını Orta Dünya’da kaybetmiştir. Maglor’un ise son Silmaril’i denize fırlattıktan sonra dalgaların yanı başında, acı ve pişmanlık içinde bir başına şarkılar söyleyerek sahillerde dolaştığı söylenir. Maglor’un bu hüzünlü hikayesini buradan okuyabilirsiniz.

Basılmış Silmarillion’da Amrod’un Losgar’da gemilerdeki ölümüne dair bir şey geçmemektedir çünkü Tolkien bu fikri çok sonraları ortaya atmış ve bu fikirden vazgeçmeden önce üzerine çok yazmamış, geliştirmemiştir. Her ne kadar babasının bu konudaki yazımlarını bulsa da bu fikir çok olgunlaştırılmadığı için Christopher Tolkien bu fikirden ilerlememiş ve basılmış Silmarillion’a Amrod’un ölümünü ikizi ile beraber yazmıştır.

Kaynaklar:

  1. The Peoples of Middle-earth – The Sibboleth of Feanor
  2. Silmarillion
  3. Morgoth’s Ring – The Annals of Aman
  4. Tolkien Gateway
  5. tor.com
  6. silmarillionwritersguild.org
  7. silmarillionwritersguild.org

Facebook grubumuz için tıklayınız.

Yorumlar