Ana sayfa Dizi / Film Diziler Netflix’in Sınırları Zorlayan Gençlik Draması ”ELİTE”

Netflix’in Sınırları Zorlayan Gençlik Draması ”ELİTE”

PAYLAŞ

2018 Sonbaharında yayın hayatına başlayan ve kadrosunda La Casa De Papel dizisinden tanıdığımız Maria Pedraza, Miguel Herran ve Jamie Lorente gibi isimleri de bulunduran Elite dizisine tam anlamıyla bir gençlik dizisi!

Carlos Monte ve Darío Madrona ikilisinin önderliğinde yaratılan dizi kısa sürede dünya çapında üne kavuşmayı başardı. Zengin ailelere ait çocuklar için özel bir okul olan Las Encinas’a taşradan 3 fakir öğrencinin gelmesinden sonra yaşanan bir cinayet ile başlayan dizi çok başarılı bir karakter hikayesine sahip. Dizide ekonomik sınıf ayrımı, sosyal medyanın gençler üzerindeki etkisi, LGBTQ gibi konuların yanı sıra farklı kültürlerden insanların günlük hayattaki sorunlarının işlendiğini görüyoruz.

Elite cinayet teması çevresinde ilerlemesine rağmen polisiyeden çok gençlik draması olarak öne çıkıyor. Tüm karakterlerde ergenliğin verdiği kimlik bulma sorunu ve aile baskını görebiliyoruz. Dizide müslüman bir kızın gelenekleri ve sosyal çevresi arasında yaşadığı ikilemden tutun, bastırılmış cinsellik, yakın arkadaştan kazık yeme, ekonomik durumun getirdiği güç ve bunun zıttı çaresizlik, aile ve çevre baskısı gibi her insanın kendinden bir parça bulacağı güncel konuları görebiliyoruz. Dizide fazlasıyla cinsel de sahne bulunuyor. Cinselliğe tabii ki karşı değilim ama kapitalizmin etkisini düşünerek söyleyebilirim ki bu sahnelerin bazıları sırf reyting uğruna gereksiz uzun tutulmuş. Dizideki farklı karakterlerle olan bağlarınız hemen hemen her bölümde hatta bazen aynı bölüm içinde defalarca kopup yeniden bağlanabiliyor. Dizinin en iyi yaptığı şey bu diyebilirim kendi adıma. 3 dakika önce nefret ettiğiniz bir karakter biraz sonra gönlünüze taht kurabiliyor.

Ülkemizde de ”ahh Carla vah Carla” şeklinde bizi bizden alan Carla rolündeki Ester Exposito’nun sayesinde oldukça ilgi gören dizinin 4. sezon çekimleri de başladı. Netflix’in düzensiz bir takvimle yayınladığı dizinin yeni sezonunun 2020 sonbaharında gelmesi bekleniyor. Önceki sezonlarda olduğu gibi 4. sezonun da ortalama 50’şer dakikalık bölümlerden olacağını tahmin ediyoruz.

Yorumlar