Ana sayfa Haberler New Horizons Sadece Pluton İçin Değil

New Horizons Sadece Pluton İçin Değil

PAYLAŞ

Hatırladığınız gibi yalaşık dokuz sene önce Plüton gezegenine bakmak için çıkan New Horizons, Temmuz ayında görevine ulaşmış ve bize Plüton’un yaklaşık 13.000 kilometre öteden fotoğrafını çekip yollamıştı. Biz de üstündeki kalbe bakıp, bu buzul gezegenle ilgili derin hayallere dalmıştık. Peki tüm görevi Plüton’dan bilgi alıp fotoğraf çekmek miydi? Tasarlandığı gibi bunu yaptıktan sonra uzayın sonsuz boşluğuna doğru öylece gidecek miydi?

Hayırmış. NASA, New Horizons’a görevine yetecek kadar yakıt dışında bir de ekstra durumlar dahilinde kullanması için yakıt koymuş. Ve bu ekstra durumlar gerçekleşmediği için ona da fazladan yakıt kalmış oldu. Bir süredir NASA, ne yapalım, bunu nasıl kullanalım diye düşündü durdu ve seçeneklerini de sistemin en ucundan seçti. Üç tane aday ve üç tane isim oldu: PT1, PT2 ve PT3. Hepsi de Kuiper Kuşağı’nda yani sistemimizin en ucunda yer alan bu üç gök cismi henüz birer bilinmez.

2016’da yola çıkacak ve 3 yıl boyunca uzayda yol katedecek olan New Horizons’un hedefi ise bu üçlüden PT1 oldu. PT3 hakkında daha fazla bilgi edinebilecek olmamıza rağmen bu cismin seçilmesinin sebebi ise New Horizons’daki yakıtın bu cisme gitmeye yüzde yüz yetecek olması. Yani NASA işini şansa bırakmak istemiyor ve 50 kilometre genişliğindeki gerçek adıyla 2014MU69 olan bu cisim hakkında üç yıl sonra bilgi sahibi olmak üzere tekrar yola çıkıyor.

Yorumlar