Ana sayfa Harry Potter Yeni Harry Potter’ımız: Newton Scamander

Yeni Harry Potter’ımız: Newton Scamander

PAYLAŞ

“Beş kıtada inleri, kovukları ve yuvaları ziyaret ettim. Yüz ülkede büyülü yaratıkların meraklı alışkanlıklarını gözlemledim. Güçlerine tanık oldum ve güvenlerini kazandım. Eh, ara sıra da çaydanlığımla savundum kendimi.”

Newt_Scamander_USA_Card

Newton Scamander

 

Bu sene vizyona girecek ve bizi büyücülük dünyasının farklı yönleri ile tanıştıracak olan Fantastik Canavarlar ve Nerede Bulunurlar filminin başrolü, aynı zamanda aynı isimli kitabın yazarı Newton Scamander ile tanışcağız bu yazımızda. Böylece filme gitmeden önce biraz daha bilgili ve anlamayan insanlara bıyık altından sırıtır bir konumda olacağız. Öyleyse, “hiçbir işe yaramadığıma yemin ediyorum.”

 

Ünlü bir büyüzooloji uzmanı olan karakterimizin tam adı Newton Artemis Fido Scamander’dır. Büyülü yaratıklara karşı ilgisi küçük yaşlarında annesinin hipogrif beslediği zamanlardan başlamıştır. Öyle ki yedi yaşında kendi odasında sıradan bir olaymışcasına Horklumplar’ı (Dokunaçlara sahip bir tür pembe mantar) parçalarına ayırabiliyordu. 1897 doğumlu büyücü Hogwarts’a geldiğinde Hufflepuff’a seçildi ve üçüncü yılında kendi isteğiyle Büyülü Yaratıkların Bakımı dersi almaya başladı. Sihirli Yaratıklarla uğraşları sebebi ile insan hayatını tehlikeye atan bir olay sonucu atıldıktan sonra Sihir Bakanlığına katılan Scamander Büyülü Yaratıkların Düzenlenmesi ve Denetimi bölümünde işe girdi. Ev-Cinlerinin Yerleştirilmesi Dairesi’nde son derece sıkıcı olarak bahsettiği iki yıl geçirdikten sonra Canavarlar Bölümü’ne geçen büyücü garip ve sihirli yaratıklar hakkındaki olağanüstü bilgisi sayesinde kısa sürede yükseldi.

fantastic-beasts-and-where-to-find-them-newt

“O zamanlar basit bir Bakanlık çalışanından başka bir şey değildim ve haftalık iki Sickle maaşımı arttırabilme ve tatillerimi yeni büyülü yaratık türleri arayarak geçirme şansına atlayıverdim.”

 

1918’de Obscurus Yayıncılık’tan Augustus Worme, Fantastik Canavarlar ve Nerede Bulunurlar kitabını yazması için Scamander’a bir görev verdi. O zamanlar haftada sadece iki Sickle maaş ile geçinen Newton, kazancını arttırmak ve yazlarını dünyayı gezerek geçirmek için önüne gelen bu görevi memnuniyetle kabul etti. Beş kıtadan yüz ülke gezdi ve kitabı için türlü büyülü yaratık üstünde inceleme ve araştıma yaptı. Yeteneklerini öğrendi, güvenlerini kazandı ve çok tehlikeli bir hale geldiklerinde kendini çaydanlığı ile savundu. Dünya çapındaki gezisini tamamladıktan kısa bir zaman sonra, 1926’da kısa bir mola için New York’ta durdu. Jacob Kowalski adında bir muggle, onun büyüyle genişletilmiş içinde birkaç yaratık bulunan çantasını yanlışlıkla açınca Newton’ın başına dert oldu ve olay daha büyük bir hal aldı. Çünkü Birleşik Devletler’de o zamanlar büyücüler ve mugglelar arasındaki ilişkiler çok gergindi. Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyücü Kongresi’de bu duruma hemen müdahele etti. Kasım’da yayınlanacak filmimizde de sanırım bu olaya değinilecek. Ki büyücümüz Newton aynı zamanlarda karısı Porpentina ve kız kardeşi Queenie ile de burada tanışıyor.

 

FANTASTIC BEASTS AND WHERE TO FIND THEM

Bir sene sonra görevi biten ve evine dönen Newton’ın, 1927’de yayınlanan ve şaşırtıcı derece çok satan Fantastik Canavarlar ve Nerede Bulunurlar’ı, Hogwarts’ta da onaylanan bir ders kitabı haline gelmiştir. Ki 90lar’ın ortasında kitabın elli ikinci baskısı satışa sunuluyordu. Bu sırada Newton yine boş durmamış ve genç okuyucuları için de Bir Çocuğun Canavarlar Antolojisi isimli bir kitap daha yazmıştır. Daha sonra da Bakanlık’ta çalışmaya devam etti ve 1947’de Kurtadam Kayıtları’nın yaratılmasından sorumlu oldu. En gurur duyduğu çalışmasını ise kendisi 1965’te kendi yarattığı Büyülü Yaratıkların Deneysel Yetiştirilmesi Yasağı olarak tanımlamaktadır. Aynı zamanda Ejderha Araştırmaları ve Kısıtlamaları Bürosu’nda da çalışarak bir kez daha dünyayı gezme ve kitabının yeni baskıları için bilgi toplama şansını yakaladı. 90lar’ın başında emekli olduktan sonra karısı Porpentina ve adları Hoppy, Milly ve Mauler olan üç tane evcil Kneazle(Bi’ kediye kıyasla büyük ama bir kaplana göre küçük canlılar olarak tanımlanır. Hermione’nin kedisinin yarı Kneazle olduğu düşünülüyor.) ile Dorset’te yaşamını sürdürdü. Yine de yağmur ormanlarının ateş böcekleri hakkında çalışmalar yürütmeye de devam etti. 1993-1994 yılında Hogwarts’ı ziyaret etti. Büyük ihtimalle kitabının muggle okuyucuları için olan versiyonu hakkında tartışmak içindi. En azından bir oğlu olduğu bilinen Newton’ın torunu Rolf’un Luna Lovegood ile evlenmesi ile ikiz çocuklar Lorcan ve Lysander Scamander’ın da büyük büyükbabası olmuştur.

 

1979’da Büyüzooloji alanına katkıları sebebi ile İkinci Sınıf Merlin Nişanı ile ödüllendirilen büyücü, aynı zamanda ölümünden sonra Çikolatalı Kurbağa Kartları’na koyularak onurlandırılmıştır.

Yorumlar