Ana sayfa Diğer Fantazya DC Comics Nice yüzyıllara: Stan Lee

Nice yüzyıllara: Stan Lee

PAYLAŞ

Sık sık sorulan bir soru vardır. Uzun mu yaşamak istersin yoksa hızlı ve kısa mı? Bu soruya kimileri cevap vermez sessizliği bekler kimileri ise yaşadıkları hayatları ile cevap verir. 28 Aralık 1922 doğumlu bir çınar, bir tanrı, kimilerinin ise taa dedesi… Bu sıfatlar adlandırmalar onore edici sözler uzaar gider de bizim sevgimiz onun da bizlere yaptığı sürprizler biter mi hiç?  Ayrıca film ve dizilerdeki o eğlenceli cameoları sayesinde ”ölme be abi” dedirtmiştir. Adeta vizyonunu tamamlasın diye.

 

 

Jack Kirby

Jack Kirby ve Steve Ditko ile birlikte bugünkü Marvel çizgi roman dünyasının temelini atan adamdır. Nasıl Dünyaca ünlü markaların efsanevi yüzleri varsa ki bu Apple için Steve Jobs Microsoft için ise Bill ise Marvel’in Stan Lee’dir adamdır. dedikodu çıkartandır, kendisidir. Elbette bir marka değeri olmanın bir yüz ve fazlası bir beden olmanın ki hızlı bir yaşam da da olunca sıkıntıları, dostlarıyla ilgili tartışmalar ortaya çıkıyor. Ne kadar emekle ortaya bir şeyler konulsa da tuzlu pek hoş olmayan tatlar, çıkar ilişkileri ve fazlası gündeme geliyor. Yeni yıl gelmiş hoşgelmiş iyi doğdun Lee amcamız. Yarattığın her bir karakter senin doğum gününü kutlar pastandan yer. Biraz Lee’ye dönersek 19 yaşında Jack Kirby ve Joe Simon’un şirketi bıraktıktan sonra henüz 19 yaşında genç bir zihin olarak Marvel’ın o rahatsız, paslı, kirli ve zevkli koltuğuna editör olarak oturtuldu.

 

Stan Lee, creator of many Marvel comic-book characters, including Spider-Man. 1988.

Yarattığı karakterlerden bazıları Iron Man, Hawkeye, Spider Man, Daredevil, Ant Man, Doctor Strange ve Silver Surfer, Otto Octavıus, Jonnah Jameson, ha evet Galactus gibi ”hay senin ben o karizmanı ısırırım, hrrr” dediğimiz karakterleri yazmış, yetmemiş  toplam 363 marvel karakterine hayat vermiştir. (E tanrı dedik)

Ufak bir anekdot atmak istiyorum buraya sevgili bilimkurgukulubu’nün yayınladığı Çizgi Romancılığın Süper Kahramanı Stan Lee”

Martin Goodman, Stan Lee’den yeniden süper kahraman çizgi romanları yazmasını ister. Ancak çizgi roman okurları derin diyaloglar ve uzun paragraflar okumayı tercih etmiyor; yalnızca dövüş, aksiyon ve şiddet istiyordur. Üstlerinin Stan Lee’ye böyle hikayeler yazması için baskı yapması onu işi bırakma noktasına getirir. O, Superman’in ortaya çıkmasından beri birbirini tekrarlayan hikayelerden farklı şeyler yazmak istiyordur. Hikayelerinde kaliteli, okunmaya değer bir kurgu olmalıdır. Kahramanları, güçleri olmasına rağmen insanların empati kurabilecekleri, gerçek hayatın problemleriyle boğuşan gerçek karakterleri yansıtmalıdır.

Sonunda bir gün evine gittiğinde eşine işi bırakmakla ilgili fikirlerini anlatır. Eşi Joan Lee ise işi bırakmayı göze aldıysa istediği gibi bir çizgi roman yazmasını, sonuçta başına gelebilecek en kötü şeyin işten atılmak olacağını söyler. Joan bu sözleri söylerken Amerikan eğlence sektörüne bu kadar büyük bir katkı sağlayacağını elbette bilmiyordur. Stan Lee o gün işi bıraksaydı dünya Spiderman, Hulk, Ironman, Groot, Doctor Strange, Black Panther, Antman, Daredevil, Vision vb. pek çok kahramandan ve Avengers, Fantastic 4 ve X-Men ekiplerinden mahrum kalacaktı.” Yine aynı yerden ”Stan Lee’nin en büyük başarısı kuşkusuz Spiderman‘dir. Yine Steve Ditko’yla birlikte yarattığı Spiderman’i toplama Amazing Fantasy dergisinin 15. sayısında tanıttı. Lee aslında Spiderman’i kahramanın kendi ismiyle çıkacak bir derginin ilk sayısında tanıtmak istiyordu. Ancak örümcek çok da sevilen bir hayvan olmadığı için bu fikri reddedildi.

Lee ve Ditko, Spiderman’in kostümünü vücudunun hiçbir bölümünü göstermeyecek şekilde tasarladılar çünkü nasıl görünürse görünsün her insanın kendini kostümün içinde hissedebilmesini istiyorlardı. Bunda başarılı oldular ve “Büyük güç büyük sorumluluk getirir.” sözünü tarihe kazıdılar.”

İnternet, tablet, telefon üzerinden çizgi roman okumayla ilgili efsane tarihe geçecek şu sözleri söylemiştir ”Çizgi Romanlar meme gibidir onlar görmektense dokunup sıkmak daha heyecan vericidir.”

Comics impresario Stan Lee, center, poses with Lou Ferrigno, right, and Eric Kramer who portray “The Incredible Hulk” and Thor, respectively, in a special movie for NBC, “The Incredible Hulk Returns,” May 9, 1988, Los Angeles, Calif. Lee says the secret of successfully transferring comic book characters to television is to avoid making it a carbon copy. (AP Photo/Nick Ut)

 

Comics impresario Stan Lee, center, poses with Lou Ferrigno, right, and Eric Kramer who portray “The Incredible Hulk” and Thor, respectively, in a special movie for NBC, “The Incredible Hulk Returns,” May 9, 1988, Los Angeles, Calif. Lee says the secret of successfully transferring comic book characters to television is to avoid making it a carbon copy. (AP Photo/Nick Ut)

 

Yorumlar