Ana sayfa Oyunlar The Elder Scrolls Nirn Üzerinde Bulunan Metaller

Nirn Üzerinde Bulunan Metaller

PAYLAŞ

Aetherium:

Yer altında bulunan içinde yüksek enerji barındıran bir tür kristal, aynı şekilde içinde bulundurduğu güç kadar gizemli. Bu kristalin (metalin) potansiyeli tam olarak bilinmemekle beraber normal (fani) yollar ile işlenemez yani basitçe kırılamaz, eritilemez, şekil verilemez yada normal yollarla büyülenemez. Aetheriuma en yakın tabir bazı kaynaklarda geçen ”kristalleşmiş yıldız” tabiridir, belkide böyle söylenmesinin sebebi belkide bu kristallerin Magnus tarafından yaratıldığına inanılmasıdır. Bu tabirden dolayı içlerinde ne kadar güçlü bir büyü gücü (magicka) barındıklarını söylemeye gerek yok bence. Aetheriumu dövmenin, eritmenin yolu Nirn’in diplerinde yatan magmadır. Aetheriumdan silah ve zırh yapmak çok zorlu ve uzun bir süreçtir fakat ortaya çıkan eşyaların gücü karşısında o zorluk cidden bir hiç kalıyor.

aetherial_dagger___dague_d_aetherium___fanart_tes_by_etrelley-d9qsfyg
Adamantium:

Parlak gri ve aşırı derecede nadir bir metaldir ve sadece Tamriel üzerinde HighRock ve Summerset Isles da bulunabiliyor. Bu metal nadir olduğu kadar pahalıda ve Mundus içindeki en yaşlı yapı olan Adamantium Kule yada diğer ismi ile Direnni Kulesi de bu metalden yapılmadır. Aşırı derecede ağır olan bu metal orta ağırlıkta zırh ve silah yapımında kullanılır. Neden adamantiumun sadece HighRock ve Summerset Isles da bulunduğu tam olarak bilinmese de en çok inanılan açıklama ise metalin (Akatosh Adamantium ile ilişkilendirilir) Akatosh, Adamantium Kuleyi Nirn de High Rocka yerleştirdiğinde ve Nirn’i terk ettiğinde orada Maden yatakları oluşturduğu.

Derin Elf Metali (Dwemer metali):
Kimse metalin gerçek ismini bilmediğinden bu ad takılmıştır. Zaman zaman bronz ve pirinç ile karıştırılsa da aslında daha farklıdır ve özel bir metaldir,kimse bu metalin nereden geldiğini veya nasıl yapıldığını bilmiyor (Var olmaması gerektiğini söyleyenler var ) bu metali elde etmenin tek yolu Dwemer harabelerindeki metalleri geri dönüştürüp kullanmaktır. Bu metal genelde ortalama yada ağır zırh yapımında kullanılır.

Abanoz:
Aslında bir metal olmamakla birlikte nadir volkanik bir camdır. Lorkhan’ın kristalleşmiş kanı olarak bilinir. Solstheim de en çok abanoz madeni olması da bu sebepledir. Siyah renklidir ve yüksek kalite ağır zırhlar ve silahlar bu madenden yapılır. Daedric silahlar ve zırhlar genellikle bu madenden yapılması tercih edilir.Abanoz

Altın:
Parlak sarı bir metaldir doğal olarak zayıftır bu yüzden genelde mücevherat yapımında kullanılır.

Demir:
Puslu gri-siyah arası bir rengi vardır. yaygın bir metaldir ve en ucuz ekipmanlar ve sıradan günlük yaşantıda kullanılan aletler bu metalden yapılır,çelik üretiminde de kullanılır.

Meteorik Demir:
Bir tür hala tam olarak anlaşılmayan aetherial parçalardır. Zaman zaman gök yüzünden düşen kahverengi-paslı bir metaldir. Ayleidler bu metali yüksek kalitede silah ve zırh yapımında kullandıkları bilinyor. (Birinin bu metalden tüm bir sete sahip olduğu bilinmemektedir)

Aytaşı:
Soluk sarımsı beyaza çalan bir rengi olan, yaygın ve Elf tipi silahların ve zırhların yapımında kullanılan bir cevherdir. Aslında nerden geldiği bilinmiyor fakat aylarla bir ilişkisi olduğu tahmin edilmektedir (ismini de buradan alır). Antik elf hikayeleri ise Jone ve Jode’nin (Masser ve Secunda) elflerin atalarına,onları iyileştirmesi için getirdiği söylenir. Fakat şöyle bir durum var aylar Lorkhan’ın bedeninden oluşmuştur yani böyle bir olayın olması imkansıza yakın, asla emin olamayız.

Orichalcum:
Kara, gri-yeşil arası bir rengi vardır, bu metal Nirn’in her yerinde bulunabilir, orta kalitede zırh ve silah yapımında kullanılır ama genellikle ağır zırh yapımı tercih edilir. Efsaneler bu metalin Trinimac değişip Malacath olduğunda bazı malachite cevherlerinin değişmesi ile oluştuğunu söyler.

Korendon:
Korendon, çelik yapımında kullanılan vazgeçilmez bir cevherdir(demir ile kombine edildiğinde).Bazı efsaneler Ehlnofeylerin bu cevherden efsanevi zırhlar giydiğini söyler fakat korendon cevherini o şekilde işleyecek bir demircilik tekniği daha keşfedilmedi.

Malachite:
Nadir volkanik bir kristaldir, genel olarak cam diye tabir edilir, çünkü işlendikten sonraki hali cama benzer. Yüksek kalitede hafif zırh yapımında kullanılır ve işlenmesi çok zordur çekiç ile yanlış bir vuruş tüm maddenin paramparça olmasına sebep olabilir, ama eğer düzgün işlenirse aşırı derecede keskin silahlar elde edilebilir. Efsaneler bu cevherin Trinimac’ın Lorkhan ile kapışırken döktüğü terler den oluştuğunu söyler.

Gümüş:
Hafif, parlak grimsi bir metaldir. Mücevherat olarak kullanımı popülerdir fakat gümüşten yapılan silahlar vampirleri, hayaletlere onun gibi hortlaklara ve Lycanthropy taşıyıcılarına hasar verebilmek için en ideal silahlardır. Bu metalin neden öyle bir etkisi olduğu bilinmiyor.

Civa:
Asıl doğası halen çoğu metal bilimciye bir bilmece olan bir cevherdir ve aşırı derecede düşük bir kaynama noktası vardır, bazı efsaneler bu metalin ejderhalara karşı ölümcül olduğunu söyler.

Stalhrim:
Nordlar tarafından bulunan büyülü mavi bir buzdur ve sadece Solstheimde bulunabilir. İlk kullanımının İlk çağda olduğu söylenir ve Kyne’ın bu buzu Atmoranlar’ın Falmerlara karşı yardımcı olması için yarattığına dair söylentiler vardır.

Yorumlar