Ana sayfa Edebiyat Nobel Edebiyat Ödülü Kazananı Louise Glück Kimdir?

Nobel Edebiyat Ödülü Kazananı Louise Glück Kimdir?

PAYLAŞ

8 Ekim Perşembe günü Türkiye Saati İle 14.00’te İsveç Akademisi bu sene Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ismin Louise Glück olduğunu açıklamıştı. Komite ödülü veriş sebebinin “yalın bir güzellikle, bireysel varoluşu evrenselliğe ulaştıran şaşmaz şiirsel sesi” olduğunu belirtti.

Louise Glück

Hayatı

Louise Glück, 22 Nisan 1943 tarihinde New York’ta doğdu. Büyük büyükbabası, daha Louise’in babası doğmadan önce Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmişti. Annesi Rus-Yahudi kökenli, babasıysa Macar-Yahudi kökenliydi.

Louise Glück sanatçı olmak için çok uygun bir ortamda büyüdü. Ebeveynleri onu Yunan mitolojisi ve klasik hikâyeler okuyarak yetiştirdi. Babasının da tıpkı onun gibi yazar olma isteği vardı ancak kendisini çalışma dünyasından kurtaramadı. Louise’nin dayısı Sundel Doniger ile birlikte X-Acto bıçaklarını piyasaya sürdüler ve oldukça iyi para kazandılar.

Ergenlik yılları Louise Glück’ün belki de hayatının hem en zor hem de en şanslı dönemiydi. Anoreksiya Nervoza hastalığına yakalanan Glück, liseyi bununla mücadele ederek bitirdi ancak terapileri yüzünden üniversiteye gidemedi. Hastalığın gelişme sebebini Glück iki sebeple açıklıyor: annesine karşı bağımsızlığını ilan etme çabası ve o daha doğmadan önce ölmüş ablasının vefatı.

Yedi yıl sürecek terapiler sırasında şiir atölyelerine katıldı ve Sarah Lawrence Üniversitesi’nden bir şiir dersi aldı. Sonrasındaysa Columbia Üniversite’sin Genel Çalışmalar Okulu’nun yabancı öğrenciler
için sunduğu lisans programına katıldı ve orada ünlü
şairler Léonie Adams ve Stanley Kunitz ile tanıştı.

Louise Glück

Yazarlık Kariyeri

Louise Glück’ün yazarlık kariyeri bazı noktalarda çalkantıya uğrasa da mutlu sonla bitiyor. 25 yaşındayken ilk şiir kitabı Firstborn’u yayımlayan Glück, eleştirmenlerden oldukça olumlu yorumlar aldı ve bundan üç yıl sonra 1971 senesinde Goddard Koleji’nde şiir dersleri vermeye başladı. Aynı dönemde her sanatçının yaşadığından emin olduğumuz “tıkanma” sorununu yaşadı.

Büyük güzellikler çoğu zaman büyük zorlukların ardından gelir ya Louise Glück için de öyle oluyor. Yaşadığı tıkanma sorununun ardından 1975 yılında yedi yıl aradan sonra en önemli eserini yarattı. The House on Marshland, birçok eleştirmen tarafından çığır açıcı bulundu ve onu Nobel Edebiyat Ödülü’ne götürecek kendine özgü sesi keşfetmesine yol açtı.

1980 yılında çoğu kişi tarafından olumlu karşılanan ama aynı zamanda büyük tepkilere yol açan kitabı Descending Figure yayımlanıyor. Şair Greg Kuzma, bu eserdeki şiirlerden biri için Glück’ü “çocuk düşmanı” olmakla suçluyor. Üstelik bu tepkilerin üzerine bir de Vermont’taki evi yanıp kül oluyor.

1985’te The Triumph of Achilles,
1990’da Ararat,
1992’de The Wild Iris,
1994’te Proofs & Theories: Essays on Poetry,
1996’da Meadowlands,
1999’da Vita Nova,
2001’de The Seven Ages yayımlandı.
2004 yılında yayımladığı October eseri, 11 Eylül saldırılarına tepki niteliği taşıyan kitap uzunluğunda bir şiir.

Doksanlarda geçirdiği bu verimli dönem onu önde gelen şairler arasına sokuyor:
1992’de Ulusal Rebekah Johnson Bobbitt Ödülü’nü,
1993’te William Carlos Williams Ödülü’nü,
Aynı yıl Pulitzer Ödülü’nü kazanıyor. Daha pek çok ödülü bulunan Louise Glück, 2020 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanarak bu ödüle sahip 16. kadın oluyor.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/diger-fantazya/mitoloji/
https://fantazya.org/category/literature/

Bize Katılın!
https://www.facebook.com/fantazyakutuphanesi/
https://www.facebook.com/groups/789384911227470/?ref=bookmarks

Yorumlar