Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Ñoldor’un 5. Yüce Kralı Turgon’a Dair

Ñoldor’un 5. Yüce Kralı Turgon’a Dair

PAYLAŞ

Turgon ağaçların 1300. yılında doğmuştur. İsminin anlamı Turukano yani Yöneten Kral’dır. Bilge Turgon olarak da bilinir.

d7f9f0f20e919e7f914e76178e2a6c11

Fingolfin’in 2. oğludur. Fingon, Aradhel, Argon kardeşleridir. Morgoth’un en çok korktuğu Noldor Prensi olarak bilinir çünkü yıkımının Turgon’dan ona doğru geleceğini seziyordu.

f3c8420717183c6d19fb20af2c093330

Fëanor’un oğullarını sevmezdi. Finarfin’in çocuklarıyla daha samimiydi, özellikle de Finrod ile. Fëanor Ñoldor’u Orta Dünya’ya geri dönmek için ikna edince, Fingolfin, Turgon ve Finrod buna karşı olsalar da bu yolculuğa katıldılar. Fëanor ve oğulları, gemilerle ayrıldığı zaman, babası Fingolfin ile beraber kendi ırkından olanları Helcaraxë’den geçirdi, bu sırada kendi eşi olan Elenwë’nin ölümüne tanık oldu.

63cad7b4c61cbecd8dbdbd67d6f42464

Yolculuk sırasında Turgon ve takipçileri Nevrast’a yerleşti. Yıl 50’yi gösterdiğinde; Turgon Finrod’u ziyarete gitti. Birlikte Sirion’dan güneye doğru yolculuğa çıktılar. Sonunda yorgun düştüklerinde Alacakaranlık Gölü’nde mola verip uykuya daldılar. Bu sırada Ulmo, onlara rüyalar göstererek; Morgoth’un gazabı karşısında gizlenmiş kaleler inşa etme konusunda cesaretlendirdi.

62a96b31acae4bd4239549733488618d

Turgon Valinor’daki Tirion’u anımsatacak güzellikte bir şehir kurmak için uygun bir yer arıyordu ama bulamadı. 53’te ise bu sefer Ulmo’nun kendisi göründü ve ondan Sirion diyarını gözden geçirmesini söyledi. Ulmo’nun rehberliği sonucunda Kuşatan Dağlarla etrafı sarılı olan Tumladen Vadi’sini buldu. 64’te ise Gondolin’in inşasına başlandı ve tam 52 yıl sürdü.116 yılında inşası tamamlanan Gondolin’e taşınmak üzere iken Ulmo bir kez daha belirdi karşısında ve onu uyardı: “Sonunda artık Gondolin’e girmelisin Turgon; ve ben de Sirion vadisinde, ve oradaki tüm sularda gücümü göstereceğim ki gidişinin farkına varılmasın, senin iraden dışında kimse oradaki gizli girişi bulamasın. Eldalië’nin yönettiği tüm ülkeler içinde Melkor’un karsısında en uzun Gondolin dayanacak. Ama ellerinin işlediği, yüreğinin tasarladığı bu eseri çok fazla sevme. Ve hatırla ki Ñoldor’un gerçek umudu Batı’ da yatar ve Deniz’ den gelir….” Ayrıca Ulmo içte yaşanacak hainliğe karşı da uyardı onu. “…”Böylece Ñoldor lanetinin son gelmeden önce seni de bulacağı söylenebilir ve ihanetin senin duvarlarının içinde uyanması gerçekleşebilir. Onlar ateş tehlikesinde olacaklar. Ama bu tehlike gerçekten yaklaşırsa, o zaman ta Nevrast’tan bile seni uyarmak için birisi gelecek. Ondan yıkımın ve ateşin ötesinde Elfler ve İnsanlar için umut doğacak. Bu yüzden bu evde zırh ve bir kılıç bırak, yıllar içinde gelecek olan onu bulsun, böylece sen de onu tanı ve yanılma…” Sonunda Turgon halkı ile birlikte Gondolin’e yerleşti. Dışarıdan hiç kimsenin, Gondolin’in yerini bilmesine izin vermedi. Şehre gelebilen her kimse Turgon’un yasalarına gerekirse zorla uyarak burada kalır ve hiçbir zaman ayrılamazdı. Halkı Gondolindrim olarak anıldı. Gondolin zamanla gelişti ve çok kudretli bir şehir oldu. Ta ki Tirion ile rakip hale geldiği söylenene kadar. Bu sırada  her yıl Valar’dan yardım istemek için gemi ile haberci yolluyordu.

Tuor Reaches the Hidden City of Gondolin, by Ted Nasmith

Gondolindrim on iki farklı aileden oluşur. Bunlardan birincisi Krallık Evi, Liderleri Turgon’dur. Altın Çiçek Evi, liderleri Glorfindel’dir. Öfke Çekici Evi, liderleri Rog’tur. Galdor Ağacın Evi’nin lideridir. Penlod, Pillar evi ve Karlı Kule Evinin lideridir. Ecthelion Pınar Evi’nin lideridir. Köstebek Evi lideri Maeglin’dir. Kanat Evi lideri Tuor’dur. Salgant Harp Evi’nin lideridir. Duilin Kırlangıç Evi’nin lideridir. Son olarak İlahi Ok Evi lideri Egalmoth’dur.

12042693_10207890605653258_2613507330495228428_n

Aredhel’in yolculuğuna kadar uzun bir barış dönemi yaşandı. 316 yılında sıkıldığı için ayrılan Aradhel, Turgon’dan abisi Fingon’un yanına gitme şartıyla izin aldı. Ancak Fëanor oğlu Celegorm’un yanına gitmek istiyordu ve yolda rotasını değiştirdi. Ama Celegorm kardeşi Caranthir ile avdaydı . Aredhel onu bulamadı ve kayboldu. Yolu Nan Elmoth ormanına düştü. Orada Eöl adında karanlık elf ile evlendi ve Maeglin’i doğurdu. Aradhel, 400 yılında Eöl cücelerin yanına yola çıkmışken Meaglin’i de alıp Gondolin’e gitti. Eöl onları evde bulamayınca izlerini sürdü ve saklı yolu keşfetti. Karısı ve oğlunun arkasından Gondolin’e girdi. Turgon, Eöl’e dostça yaklaştı ve yasalar gereği Gondolin’den çıkamayacağını söyledi. Eöl ise ölümü pahasına reddetti ve oğluna mızrak atarak onu öldürmek istedi tam o sırada Aredhel Maeglin’in önüne atladı ve omzundan yaralandı. Mızrağın ucu zehirli olduğu için akşama öldü. Daha sonra Turgon Eöl’ü cezalandırarak Gondolin’in yüksek surlarından(Caragdûr) aşağı attı.

5ffabe757e31a3be1d9eb788ff74e438

Annesiz ve babasız kalan Maeglin’i Turgon yetiştirip büyüttü. Maeglin ise büyüdükçe gücü arttı ve demircilikte geliştirdi kendini. Geçen zamanda ikinci bir barış dönemi yaşandı ta ki 455’te Dagor Bragollach’a(Ani Alev Savaşı) kadar. Babası Yüce Ñoldor Kral’ı Fingolfin atını Angband’sürüp Morgoth ile düello yaptı ve öldü. Cesedini Thorondor Morgoth’un elinden alıp Kuşatan dağlara getirdi. Turgon ise babası için bir kurgan yaptırdı.

12006301_10207890655054493_7128348763021631609_n

Yeni Kral abisi Fingon oldu. Birkaç yıl sonra Hurin ve Huor adında iki insan Crissaegrim dolaylarında kayboldu. Thorondor onları Gondolin’e götürmesi için iki kartal yolladı. Turgon onları kabul etti. Ve evlerine gitmek isteyene kadar kalmalarına izin verdi. Bu olay 50 yıl sonra gerçekleşecek Gondolin’ in yıkımı için serpilen ilk tohumlardandı. 472 de Meadhros birliği kuruldu ve Anfaughlith çölünde Sayısız Gözyaşı Savaşı yaşandı. Bu savaşta kimsenin beklememesine rağmen Turgon 10 bin kişilik ordusuyla savaşa katıldı. Fingon’un zor anında yardıma geldi ve yanında Hurin ile Huor’u buldu. Savaş Eldar’ın lehineyken bir anda yönü değişti. Turgon Fingon’dan ayrı düştü. Fingon Balrogların lideri Gothmog tarafından katledildi.

12039365_10207890899260598_8169008681254427839_n

Hurin ve Huor ise Turgon’ u Gondolin’e dönmeye zorladı. –Hurin: “Şimdi gidin efendim, henüz zaman varken! Çünkü sizde Eldar’ın son umudu yaşıyor ve Gondolin ayaktayken Morgoth hala yüreğinde olan korkuyu fark edecektir.” –Turgon: “Artık Gondolin uzun süre gizli kalamaz ve keşfedildiğinde yıkılmalı” –Huor: “Sadece çok kısa bir süre dayansa bile, sizden ve benden Eldar’ın ve insanların umudu doğacaktır. Bunu size, efendim, ölümün gözleriyle söylüyorum: Burada sonsuza dek ayrılmamıza ve beyaz duvarlarınıza yeniden bakamayacak olmama rağmen, sizden ve benden yeni bir yıldız yükselecektir. Elveda!” Turgon hayatta kalanları da alıp Gondolin’e geri çekildi. Hurin ve Huor ise Dor-lomin insanları ile Morgoth’un ordusuna karşı savaşmaya devam etti. Huor gözünden bir okla vurulup öldü Hurin ise Morgoth tarafından esir alındı. Morgoth Hurin’e Gondolin’in yerini sordu ama Hurin yerini söylemeyi reddetti. Türlü işkenceler edip ailesini lanetledi ve onu Thangorodrim zirvesine hapsetti.

b9e231a214a01886f0a188356730ad8b

Fingon’un ölümü üzerine Noldor’un 5. Yüce Kralı Turgon oldu. Turgon Valar’dan tekrar yardım istedi, bu sefer Gemi Yapımcısı Cirdan da 7 gemi yaparak ona yardım etti. Ama habercilerin hepsi öldü. Yıllar sonra karaya ulaşabilen Voronwë adında ki Gondolinli haberci hariç. Huor oğlu Tuor yıllar sonra Vinyamar’daki kılıç ile zırhı buldu. Kılıcı kuşanıp zırhı giydikten sonra kıyıya ilerledi. Burada Ulmo yanında belirdi ve Gondolin’ i nasıl bulacağını söyledi. Ona Morgoth’un hizmetkârlarından saklanabilmesi için bir pelerin verdi ve sonra da, Gondolin yolunu gösterecek bir Elf yolladı. İşte bu Elf, Turgon’ un zamanında Valar’ a yolladığı elçilerden olan Voronwë’ dir. Voronwë, gemisi battığında Ulmo sayesinde kurtarılmış ve sağ salim kıyıya ulaştırılmıştı.

d3ce299af02272ea7045bd168e3da966

Tuor Gondolin’e Voronwe’nin de çabalarıyla vardı. Turgon’ un yanında getirildi. Sonra Turgon’ a Ulmo’ nun, Gondolin’ in Düşüşü’ nün yakın olduğu uyarısı ile şehri terk edip halkıyla birlikte Sirion aşağısına inerek Denize geçmeleri tavsiyesini iletti. Turgon Ulmo’nun uyarılarını uzun uzun düşündü ve ardından parlayarak—“ Her yıl kış bittiğinde ulaklar Büyük Deniz’in kıyılarına açılan Sirion Nehrine iner, burada kuğularla martıların ya da güçlü rüzgarın çekeceği sallar yapar ve Valinor’un ayı ve güneşinin ötesine giderlerdi; ama oradaki patikalar unutuldu ve o yollar yeryüzünden silindi, oradaki denizler ve dağlar da öyle; ve keyif içinde yaşayanlar Melkor’un dehşetiyle ya da dünyanın yaşadığı acıyla pek de ilgilenmeyip sadece kendi topraklarını gizlediler, onu öyle büyülerle koruyorlar ki herhangi bir kötülüğe işitmiyorlar bile. Hayır, benim halkım bir daha asla geri dönmeyecekleri o engin sulara yeterince açıldılar, dipsiz yerlerde öldüler ya da hala hiçbir çıkışı olmayan gölgelerde kayıplar: gelecek yıl kimse denize gitmeyecek, bunun yerine kendimize ve şehrimize güveneceğiz. Valar’ın bize çok daha önceden yardım etmesi gerekirdi.”Bunun üzerine şehirde kalmaya karar verdi. Saklı yolun kapatılmasını ve güvenliklerin iki katına çıkarılmasını emretti. Morgoth ise tüm gücünü Gondolin’i aramaya adamıştı. Her yerde casusları kol geziyordu. Bir süre sonra Hurin’i saldı ve peşine casuslar yolladı. Hurin ise Kuşatan dağlarda dolaştı bir kartalın gelip alması umuduyla. “Turgon, Turgon, Serech Bataklıklarını hatırla! Ey Turgon, saklı salonlarından sesimi duymayacak mısın?” Morgoth ise çığlıkları duyunca Gondolin’in bu dolaylarda yattığını anladı ve buraya yoğunlaştı. Hurin ise acı içinde geri döndü.

TN-Hurin_Reaches_the_Echoriath

509 yılında Maeglin, Turgon’ un emirlerine karşı gelmiş ve metal cevherleri aramak için Kuşatan Dağların dışına çıkmıştı. Ama Orklar onu kaçırdı ve Angband’a götürdü. Morgoth Gondolin’in yerini sorduğunda Maeglin, hayatı karşılığında söyleyeceğini teklif etti. Morgoth teklifi kabul etti ve Gondolin’i yıkma planı yaptılar. Maeglin’i ise kuşkulanmasınlar diye hemen geri yolladı. Gondolin’de Tarnin Austa (yazın kapıları festivali) kutlandığı sırasında Morgoth tüm gücüyle saldırdı. Bu savaşta Morgoth Büyük Son’a kadar görülmemiş Demirden Canavarlar kullandı.Turgon ise derhal savaş meclisini topladı. Tuor şehirden çıkılıp düşman üzerine gidilmesini savunuyordu ama Maeglin ve Salgant Turgon’ u şehirde kalmaya ikna etti. Meclis böylece dağıldı ve Gondolindrim’ in 12 ailesi savaşa hazırlanmaya başladı. Savaş başlamıştı. Morgoth’un ordusu Tumladen Vadi’sine girmişti. Morgoth demirden canavarları ile suru mahvetti. Galdor ve Rog‘un askerleri bu saldırıyı ancak durdurabildiler.

tumblr_ns63ispYZ01uxu3jyo10_1280

Maeglin ise Tuor’u bulup öldürmek istedi ama Tuor güçlü ve çevikti. Tuor ailesini de alıp Maeglin’i surlardan aşağı itti. Maeglin böylece öldü. Ejderlerin de destekleri ile Morgoth’un ordusu Kral meydanına kadar geldi tüm aileler ise orada toplandı. Pınar evinin lordu Ecthelion Balrogların Lideri Gothmog ile dövüştü.

6a7877138a656ac9f3cd32f2e6b321e3

Ecthelion miğferindeki elması Gothmog’a sapladı ve ikisi birlikte çeşmeye düşüp boğuldular.

3e9be05568a0c1da321642a92cfd59ae

Turgon için savaş çok kötü gidiyordu. Her yanında askerleri can veriyordu. En son Idril’in yaptırmış olduğu gizli yolu kullanmaları için Glorfindel ve beraberindekilere emir verdi. Turgon ise kulesinin en yüksek yerine tırmanıp haykırdı.“Ñoldoli’nin Zaferi büyük olacak!” Orklar ona güldü, bu cümlesiyle alay etti. Sonra Turgon’ un kulesi de yerle bir oldu. Böylece göçtü Gondolin Kralı Turgon, Yöneten Kral…

12034224_10207891661919664_2625697858138811835_o

Yorumlar