Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Ñoldor’un Son Yüce Kralı Gil-Galad

Ñoldor’un Son Yüce Kralı Gil-Galad

PAYLAŞ

Gil-Galad Ñoldor’un altıncı ve son Yüce Kralıdır. Birinci çağın 450. yılında Hithlum’da doğmuştur. Doğduğunda ona Ereinion ismi verilmiştir. Ereinion ”Kralların Oğlu” anlamına gelir. Daha sonradan kendisine Gil-Galad denmiştir. Anlamı ise ‘Parlak Yıldız Işığı’dır. Babası Ñoldor’un 4. Yüce Kralı Fingon’dur. Annesi bilinmez. 455 yılındaki Dagor Bragollach’dan (Ani Alev Muharebesi) sonra, o zamanki Ñoldor’un Yüce Kralı Fingolfin, Morgoth ile amansız bir mücadeleye girişti ve ona yenilip katledildi. Bunun ardından Ñoldor’un başına Yüce Kral olarak Fingon geçmiştir. Daha o zamanlarda Gil-Galad küçük yaşta olduğu için ve büyüyen Morgoth tehlikesine karşı onun güvende olması amacıyla babası Fingon aynı yıl Cirdan’ın yanına, Falas sığınaklarına göndermiştir.

Gil-Galad #3

Bu olaydan on yedi yıl sonra Nirnaeth Arnoediad ”Sayısız Gözyaşı Savaşı” meydana gelmiştir. Sayısız Gözyaşı Savaşı’nda Fingon, Balroglar’ın efendisi Gothmog tarafından öldürülmüştür ve Gil-Galad henüz kral olmak için genç bir yaşta olduğundan, Gondolin efendisi Turgon; Ñoldor’un Yüce Kralı olmuştur. Bu savaştan hemen bir yıl sonra Melkor, Falas Sığınaklarına bir ordu göndermiştir ve burayı yağmalamıştır. Birçok Elf katledilmiştir bu saldırıda. Fakat Gil-Galad, Cirdan ve diğer kurtulan Elfler gemilere binip Balar Adasına kaçmışlardır.

Gondolin’in düşüşünden sonra Turgon da ölünce artık Gil-Galad’ın vakti gelmiştir. Gondolin’in yıkımından kaçan Elfler Sirion Ağzına geldiler ve Turgon‘un ölümünü, Gondolin’in düştüğünü onlara anlattılar. Gil-Galad bu haberin gelmesiyle, güneşin yükselişinin 510. yılında Ñoldor’un Yüce Kralı sıfatı ile birlikte tahta geçmiştir. Bu vakitten sonra Gazap Savaşı sonlanana dek, Balar Adası ve Sirion Limanlarında yaşamıştır ve burayı korumuştur. Gazap Savaşı’nın ardından bir çok Elf Orta Dünya’dan kalkan gemilerle birlikte Ölümsüz Topraklara yelken açtılar. Fakat kalanlar da oldu ve onların liderleri Ñoldor’un Yüce Kral’ı Gil-Galad olmuştu.

Gil-Galad ve halkı, Orta Dünya’nın en batısında, (Mavi Dağların batısı) Beleriand’dan kalan son parça olan Lindon şehrinde yaşıyorlardı. Ñoldor-Sindar karışık olarak birçok Elf bir arada yaşıyordu Lindon’da. Burada yaşayanlar arasında, Kutlu Eärendil’in oğlu Elrond Peredhel ve Falathrim lideri Cirdan da vardı. Lindon ana olarak iki parçaya ayrılır. Kuzeyine Forlindon denirdi; Gil-Galad ve Elrond burada bulunurlardı. Güneyine ise Harlindon denirdi ve burayı da bir süre Doriath prenslerinden Celeborn yönetmişti. Cirdan ise Gri Limanlarda yaşıyordu. Orta Dünya’dan hareket edip de Ölümsüz Topraklara giden gemiler buradan kalkardı.

Ereinion

İkinci Çağın 600. yılında Númenorlu denizciler Orta Dünya kıyılarına gelmeye başladılar. Bu gelenlerden biri de Tar-Meneldur’un kayın babası olan Vëantur idi. Gil-Galad ile dost oldular. Daha sonra Lindon’da Ñoldor ve diğer Elfler arasında huzursuzluk baş gösterdi ve Ñoldor’un çoğunlukta olduğu bir kısım Elf buradan ayrılarak 700 yılında Moria Kapısı önlerinde Eregion’u kurdular. Liderleri kudreti ve ilmiyle bütün Ñoldor’un en yücesi olan Fëanor’un torunu Celebrimbor Telperinquar idi. Bu Elflerden bazıları da Lothlórien’e ve Kuyutorman’a gittiler.

Daha sonra 725 yılında Vëantur Numenor adasından gelirken beraberinde torunu Aldarion’u da getirmiştir. Aldarion ve Gil-Galad çok yakın dost oldular. Böylelikle Númenor insanları ve Lindon Elfleri arasındaki dostluk da başlamış oldu. Aldarion Númenor’dan getirmiş olduğu Mallorn ağacı tohumlarını Gil-Galad’a hediye etti. Gil-Galad bu tohumları Lindon’da toprağa dikti fakat tohumlar filizlenmedi. Bu yüzden Gil-Galad tohumları Galadriel’e verdi. Lothlórien’deki Mallorn ağaçlarının hikayesi de buna dayanmaktadır.

Gil-Galad aynı zamanda Aldarion’u Númenor ile olan ilişkilerinde kendine danışman olarak seçmişti. Aldarion ona, Númenor hakkında bilgiler vermiş, dillerini öğretmişti. İkinci çağın 882. yılında Gil-Galad Aldarion’a, babası Númenor Kralı Tar-Meneldur’a iletmesi üzere bir mektup verdi. Doğuda yeni bir kötülüğün uyandığı konusunda bir uyarı mektubu niteliği taşıyordu ve onları yardıma çağırıyordu Gil-Galad.

İkinci çağın 1000. yılında Sauron, Annatar adı ( Hediyeler’in Efendisi) ve Valar’ın elçisi sıfatı ile Lindon’a girmeye çalıştı. Fakat Gil-Galad, Elrond ve Cirdan ona güvenmedi. Hediyelerini reddettiler ve Lindon’a girmesini yasakladılar. Ayrıca diğer şehirlere de ulaklar yolladılar onun kabul edilmemesi için ama bu haber umursanmadı. Daha sonra 1200 yılında Sauron Eregion’a gitti ve orada hoş karşılandı. Sauron eskiden Aulë’nin Maia’sı olduğu için demircilik konusunda engin bir bilgiye sahipti. Eregionlu Elflere bildiği ilmi ve irfanı aktardı. Burada Cüceler ve İnsanlar için yapılan güç yüzüklerinin dövülmesinde bulundu.

The Great Ring

1500 yılına kadar on altı tane büyük güç yüzüğü dövüldü. Bunlardan dokuzu insanlara, yedi tanesi de cücelere verilecek olan yüzüklerdi. Bu vakitten sonra Annatar Eregion’u terketti ve doğrudan Mordor’a gitti. Celebrimbor da ondan öğrendikleri ve kendi becerileri ile, Elflerin müthiş üç güç yüzüğünü yaptı. Vilya, Narya ve Nenya. Üçlerin yapımı 1590 yılında sona erdi. Daha sonra 1600 yılında Sauron, Mordor’da Hüküm Dağında Tek Yüzük’ü yaptı.

Amacı diğer güç yüzüklerini bu Tek Yüzük’e bağlamaktı ve yüzüğü yaparken de ruhunun çok büyük bir kısmını yüzüğe aktardı. Sauron yüzüğü taktığı anda Elfler ihanete uğradıklarını anladılar ve yüzükleri kullanmadılar. Tabii Sauron da bu sırada Elflerin onu kandırdıklarını, ve üç güç yüzüğünü dövdüklerini anladı. Sauron 1695 yılında Eriador’u işgal etmeye başladı. Güç yüzüklerini almak amacıyla Eregion’a saldırdı fakat bunu önceden tahmin edebilen Celebrimbor üç Elf yüzüğünü Eregion’dan çıkarmayı başarabilmişti. Nenya’yı Lothlórien’deki Galadriel’e, Vilya ve Narya’yı da Lindon’daki Gil-Galad’a yolladı.

Sauron‘un Eregion’a saldırdığı haberini alan Gil-Galad, Ñoldor ordularının komutanı olan Elrond‘u yanındaki ordu ile birlikte Eregion’a yardıma yolladı. Fakat çok geç kalmışlardı ve Eregion kurtarılamadı. Celebrimbor katledildi ve Eregion düştü.

Celebrimbor'un katledilişi.
Celebrimbor’un katledilişi.

Elrond ve diğer sağ kalan Elfler kuzeye doğru kaçtılar. Sauron üç Elf yüzüğü haricindeki diğer yüzüklerin hepsini ele geçirdi. Fakat Sauron durmadı ve Eriador’da kuzeye doğru her yeri işgal etmeye başladı. Gil-Galad Númenor Kralı Tar-Minastir’den yardım istedi ve Tar-Minastir bu isteği geri çevirmedi.

Sauron’un ordusu Númenorean filosu gelene kadar Lindon güçleri karşısında daha öndeydiler. Fakat Gil-Galad yine de Lune nehrini tutmayı başarmıştı. Númenorean birlikleri de Lindon Elfleri ile birleştikten sonra Sauron’un ordusu Tharbad’a kadar geri sürüldü. Sauron’un ana ordusu birleşik Númenor ve Lindon güçlerine daha fazla dayanamadı ve Gwaloth muharebesinde mağlup edildi. Bu sırada Sauron’un ordusunun bir başka kolu Ayrıkvadi’yi kuşattı fakat Gil-Galad ve ordusu yardıma gelip kuşatmayı yarmışlardı ve Ayrıkvadi de kurtarılmıştı. Bu vakitten sonra Sauron uzun süre Elfleri rahatsız edemedi. Savaşın ardından Konsey toplandı ve bazı kararlar alındı. Lord Elrond Gil-Galad’ın naibi olarak tayin edildi. Bu süre zarfında Gil-Galad Narya’yı Cirdan’a, Vilya’yı da Elrond’a verdi.

Konseyin ardından Elrond Ayrıkvadi’ye gitti ve orada yaşamaya başladı. Daha sonra Númenoreanlar ile Elflerin arası bozuldu. Gidiş gelişleri azaldı ve en son da tamamen sona erdi. Númenor Kralları tarafından yasaklanmıştı çünkü. Hatta sonradan Elf dilinde bir kelime telaffuz etmek bile yasaklanmıştı. Númenoreanlar Elflerin ölümsüzlüğünü kıskanıyorlardı ve Sauron’un oyununa gelip, kendileri de ölümsüz olmak için (olabileceklerini düşünüyorlardı çünkü Sauron onları bu denli kandırmıştı) Valar’a isyan ettiler. Sonunda Númenor’un çöküşü yaşandı ve sadece Elfdostları denen bir kısım Númenorean kurtulabildi bu çöküşten. Bunlar liderleri Elendil ve oğulları Isildur ile Anarion olan ”Sadıklar” idi. Elendil Orta Dünya’nın kuzeyine geldi ve burada  Arnor Krallığını kurup tahta oturdu. Güneyde de Gondor Krallığı kuruldu. Elendil bu Birleşik Krallığın lideriydi.

Lindon Elfleri ile Númenor sürgünleri yine yakınlaştılar birbirlerine ve dost oldular. Gil-Galad, Elendil için Ak Kuleleri inşa ettirdi ve Elendil bu kulelerden en yükseğine Palantirlerden birini yerleştirdi. Sonra, 3429 yılında Sauron’un ordusu Gondor’a saldırdı. Bir araya gelen Gil-Galad ve Elendil, Sauron’u nihai olarak yenmek ve Orta Dünya’ya barışı getirmek adına 3430 yılında Son İtitifak’ı oluşturdular. Gil-Galad’ın ve Elendil’in orduları Ayrıkvadi’de birleşti ve Mordor’a yürümeye başladılar. Gil-Galad parlak miğferini ve uzun mızrağı Aeglos’u kuşanmıştı. Aeglos ”Kar Noktası” anlamına gelir. Lindon’dan gelen orduda, Gil-Galad’ın yanında Gemiyapımcısı Cirdan da vardı. Dumanlı dağları aştılar ve Amdir önderliğindeki Lothlórien birlikleri, Oropher önderliğindeki Kuyutorman birlikleri ve Khazad-dum cüceleri de Son İttifak Ordusuna katıldılar. Derler ki, Beleriand üzerinde yürümüş Valar ordusundan bu yana bu kadar güzel ve muazzam bir ordu bir araya gelmemiştir.

Gil-Galad ve Elendil Son İttifak Savaşı'nda
Gil-Galad ve Elendil Son İttifak Savaşı’nda

3434 yılında Son İttifak ordusu Kara Kapılara dayandı ve muazzam Dagorlad muharebesi başlamış oldu. Buradaki muharebede çok büyük kayıplar verilmişti fakat Sauron’un güçleri de kırılmıştı ve Gil-Galad ile Elendil durmadan Mordor’un içlerine kadar ilerlediler ve Barad-dur kalesini kuşattılar. Bu kuşatma tam yedi yıl sürmüştü. Sauron yedi yıl boyunca sürekli saldırılarla kuşatmayı yarmak istedi fakat muvaffak olamadı. Yedi yılın sonunda kuşatma çemberi o kadar daralmıştı ki Sauron’un artık dışarıya çıkıp savaşmaktan başka şansı kalmamıştı. Onun gücüyle kuşatma kaldırıldı ve ordusu Orodruin eteklerine kadar ilerledi. Orodruin’de Elendil ve Gil-Galad Sauron’la ölümüne mücadeleye girişti.

last alliance

Sauron Gil-Galad ve Elendil’i mağlup edip onları öldürmüştü fakat kendisi de aşırı bitkin düşmüştü. Ve Isildur Tek Yüzük’ü Sauron’un parmağından kesip aldı. Bunun ardından Cirdan ve Elrond ona Yüzük’ü Hüküm Dağındaki ateşe atması gerektiğini söylediler. Fakat Isildur buna aldırmadı ve Yüzük’ü babası Elendil’in diyeti olarak kendine aldığını bildirdi. Isildur, kuzeye gitmeden önce Minas Tirith’te bıraktığı bir parşömende Gil-Galad’ın Sauron’un elinin sıcaklığıyla öldürüldüğünü yazmıştı

 

Gil-Galad, Ñoldor’un son Yüce Kralı işte böyle şanlı hayatına yakışan şanlı bir ölümle Orta Dünya’dan göçmüştür.. Ve bu şanlı Kral’a gidişinin ardından yakılan ağıt:

 

Gil-Galad bir Elf Kralı’ydı

Ozanlar hüzünle söyler olanları

Son kraldı o Dağ ve Deniz arasında

Hükmederdi adil ve özgür bir krallığa

 

Uzundu kılıcı Mızrağı sivri

Uzaklardan seçilirdi parlayan miğferi

Sayısız yıldız, göklerin tarlasında

Görünürdü gümüş kalkanının aynasında

 

Ama ayrıldı gitti uzun zaman önce

Kimse bilmez şimdi nerede

Çünkü düştü yıldızı karanlıklara

Gölgelerin hükmettiği Mordora.

Gil-Galad’ın Soy Ağacının Evrimleşmesi

Gil-Galad aslında ilk olarak Fëanor hanedanından biri olarak tasarlanmıştır. Daha sonra Tolkien, Finrod Felagund’un evlenmemiş ve çocuksuz biri olacağına karar verene kadar Finrod Felagund’un oğlu olarak düşünüldü. Bunun ardından 1950’li yıllara ait, Gil-Galad’ın Fingon’un oğlu olabileceğini öne süren marjinal notlar bulundu. Bu yüzden, Christopher Tolkien bu notu kabul etti ve Gil-Galad Silmarillion’da Fingon’un oğlu olarak geçer. Christopher daha sonra bu kararının editörsel hata olduğunu Peoples of Middle Earth ( Orta Dünya Halkları) kitabında belirtmiştir. Çünkü o Gil-Galad’ın, Fingon ile aynı anlayışı (kişilik özellikleri) temsil etmediğini düşünüyordu. Gil-Galad’ın ailesi tarafından terkedildiğinin daha iyi bir düşünce olduğuna karar verdi.

Tolkien son olarak, Gil-Galad’ın babasının Orodreth olduğuna karar vermiştir. Çünkü notlarda Orodreth’in bir oğlu olduğu belirtilmiştir. Aynı zamanda Orodreth de Silmarillion’da Finarfin’in oğlu olarak geçerken bu sırada Angrod’un oğlu olduğu düzenlenmiştir.

Kaynaklar

The War of the Jewels (Mücevherler Savaşı)

Peoples of Middle-Earth (Orta Dünya Halkları)

Yüzüklerin Efendisi-Yüzük Kardeşliği

Silmarillion

Hobbit

Bitmemiş Öyküler

Yorumlar