Ana sayfa Middle Earth Noldor’un Ünlü Demircisi: Mahtan

Noldor’un Ünlü Demircisi: Mahtan

PAYLAŞ

Mahtan, Valinor’da yaşayan ve demircilikte ün salmış bir Noldor elfidir. Başının etrafına bakır bir halka takardı ve metale olan düşkünlüğü ile tanınıyordu. Böylece Urundil olarak anıldı. Mahtan’ın bir Elf için alışılmadık bir sakalı vardı. Elfler, hayatlarının üçüncü döngüsünden itibaren sakal uzatabilirken , Mahtan ikinci döngüsünün erken döneminde bir istisna olmuştur.

Mahtan sketch by ThaliaTook on DeviantArt

Mahtan bir kız evlada sahipti. Evladı Feanor’un karısı Nerdaneldi. Mahtan aynı kızı gibi kızıl saçlara sahipti. Bu yüzden diğer adı Urundil, “Bakır sevgilisi” anlamına gelir kırmızı-kahverengi saçlarına bir gönderme anlamına geliyordu. Metal ve değerli madenlerin işlenmesinde, oyma sanatlarında, zırh ve kılıçlara motif işlemede ünlü bir demirciydi. Bu yetenekleri Noldor’un kadim dostu ve aynı zamanda bir Vala olan Aule’den öğrenmişti. Bu yüzden ona “Aule’nin Hizmetkarı” anlamına gelen Aulendur ismi verildi.

Portrait of Mahtan by daLomacchi Feanor's father-in-law, one of ...

Mahtan günlük hayatında kafasına bir taç takardı. Demircilikte o kadar başarılı oldu ki tüm Noldor’da namı salındı. Hatta Feanor Curufinwe’ye bu yeteneklerini aktardı ve ona demirciliği öğretti. Mahtan bu becerilerini Feanor’a öğrettiğine pişman oldu çünkü Feanor bu becerileri ile silahlar ve zırhlar dövdü. Feanor o kadar becerikliydi ki Mahtan’ı bu konuda geçmişti ve Noldor için en değerli şey olan silmarilleri dövmüştü.

Nerdanel, Mahtan and Maedhros | Tolkien art, Tolkien elves, Tolkien

Mahtan, Silmarillion’a hayat veren karakterlerden biridir. Eğer Feanor sevdiği kadının babasından demirciliği, taş sanatlarını, maden işlemesini öğrenmeseydi belki de Silmarilleri hiç bir zaman dövmeyecek ve hikayenin akışı değişecekti.

Yorumlar