Ana sayfa Animeler Noragami – İnceleme

Noragami – İnceleme

PAYLAŞ

Noragami incemesi yapacağım ilk inceleme yazısı olacak, umarım devamında da iyi anlaşırız.

Noragami animesini incelerken evrenin temellerini anlatıp birçok sitede yapılan temel hataya düşmemeye özen göstereceğim. İnsanlara incelediğimiz animeden spoiler vermek hoş bir durum değil. İnceleme yaparken izleyeceğim kıstasları sıralayıp Noragami’ye geçeceğim. İlk olarak anime evreninin oturduğu temelleri incelemek başlangıcım olacak. Sonrasında anime-manga ilişkisini inceleyeceğim. Stüdyonun animeyi inşa ederken kullandığı teknikler ve müzik seçimlerini de değerlendirip en son genel bir toparlama yapmayı planlıyorum.

Noragami evreni Japon anime dünyasınına her animede denk geldiğimiz Japon Mitolojisi üzerine kurulmuştur. İki farklı diyar vardır: Tanrıların birçoğunun bulunduğu diyar ve insanoğlunun yaşadığı diyar. Tanrıların bir kısmı insan diyarında kendi tapınaklarında yaşamlarını sürdürmektedir. Ana karakterimiz Yato tapınaksız serseri bir tanrıdır. Tanrıların ayakashilerle savaşma mekaniğine biraz değinirsek silah olarak kendi hizmetlerine aldıkları insan ruhlarını kullanıyorlar. Bunun hakkında daha çok detay verebiliriz ancak animede görmeniz daha iyi olacaktır.

Ayakashilerin üzerine biraz daha değinmemiz gerekirse bu kötü ruhlar insanların günahları ve doymaz isteklerinin vücut bulmuş halidir. Normalde diğer diyara geçmesi gerekirken insan diyarında kalan insan ruhlarına zarar veriyorlar. Hayatında kötülüğe fazlasıyla yer veren insanlar ayakashilerin kaynağıdır desek yanlış olmaz.

Manga ve anime birbirine uyumlu ilerlemektedir. 2014 kış sezonunda ilk sezonu yayınlanmış 2.sezon Noragami Aragato sonbahar 2015’te çıkmıştır. Animenin yeni sezonunun çıkmasının uzun sürme sebebi manganın haftalık değil aylık çıkmasıdır. Mangayı Adachi Toka adıyla iki kadın mangaka çizmektedir. Manganın çizimleri birçok mangayla kıyaslandığında çok kalitelidir ve göze hitap eder. Animeyi çeken stüdyonun başarısı beni şaşırtan bir durumdur. Noragami’nin öncesinde Darker Than Black, Full Metal Alchemist Brotherhood gibi ses getiren animelere de el atmış olmasıydı. Bones isimli stüdyo aklımda saygıyla andığım bir şirket olacaktır. O kadar stüdyodan bahsettik, serinin müziklerini şahaser niteliğinde tasarlayan Taku Iwasaki’den de bahsetmemek saçmalık olurdu. Seriye mistik bir hava katıp bizi ekrana kilitlemiştir ki kendisini Tengen Toppa Gurren Lagann’dan zaten dinleyip yeteneğine şahit olmuştuk. Taku-sensei openingleri dizayn ederken tüm dinlere ait çoksesli koro hazırlaması bazı kesimlerce eleştiriye tabi tutulsa da benim açımdan çok güzel bir yapım olmuştu.

Genel olarak Noragami üzrine konuşacak olursak, myanimelist sitesinde 8.17 puanını hakkıyla almış göze çarpan bir seridir. Serinin 2 sezonunda da Japon Mitolojisi’nden çok güzel noktalar bulunmaktadır. Bunları kısa sürede yayınlayacağım diğer yazıda açıklamayı düşünüyorum. Ana hikayesi çarpıcı bir özgünlüğe sahip değilken karakterleri kendini sevdirecek kadar iyi tanıtılıp yaptıklarını belli mantığa oturtabiliyoruz. Shounen animelere antipatiniz yoksa şüphesiz zaman ayırmanız gereken serilerin başında gelir.

Yorumlar