Ana sayfa Animeler Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken Animeler

Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken Animeler

PAYLAŞ

Bazı animeler vardır izledikçe doyamazsınız. Buradaki animeler de o türden olsa gerek. Seveceğinizi düşündüğümüz animeleri “Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken Animeler” başlığı altında sıraladık iyi okumalar 🙂

Neon Genesis Evangelion

Konusu:

Evangelion’un hikâyesi 2000 yılında gerçekleşen ve Antarktika kıtasının tamamen yok olmasıyla sonuçlanan İkinci Patlama ile başlar. Bu küresel afet sonucu dünya nüfusunun yaklaşık yarısı yok olmuştur. Halkın patlamayla ilgili bildiği, afetin meteor çarpması sonucu gerçekleştiğidir. Fakat ileride patlamanın ilk Melek  ile ilgili gerçekleştirilen bir deney sonucu olduğu ortaya çıkar.

Ghost In The Shell: Stand Alone Complex

Konusu:

2030 yılında dijital ağlaşma oldukça gelişmişti. Bilgi ağı, gün geçtikçe geliştiğinden kural ihlalleri ve suç oranları da hızla artmaktaydı. Bu nedenle bu yanlışları düzeltecek eğitimli bir gruba ihtiyaç bulunmaktaydı. Ve bu ekip, Ulusal Kamu Güvenliği Komisyonuna bağlı 9. Şube, diğer adıyla “Stand Alone Complex” dir.

Mushi-shi

Konusu:

Mushishi , Edo ve Meiji dönemleri arasında, 19. yüzyıldan kalma bir teknolojiye sahip, ancak Japonya’nın hala “kapalı bir ülke” olduğu hayali bir zamana ayarlanmış . Hikaye , çoğu zaman doğaüstü olarak görünen şeyi gösteren, Mushi adı verilen ve her yerde bulunan canlıları içeriyor. Hayvanlar, bitkiler, mantarlar ve bakteriler gibi “normal” canlılardan daha ilkel yaşam biçimlerinin daha fazla olduğu ve hepsinin en ilkel Mushi olduğu ima edilmektedir. Eterik doğası nedeniyle, çoğu insan Mushi’yi algılama yeteneğine sahip değildir ve onların varlığına önem vermezler, ancak Mushi’yi görme ve etkileşime girme yeteneğine sahip birkaç kişi vardır. Bu tür kişilerden biri, dizinin ana karakteri olan Ginko kendisini Mushi Efendisi  olarak adlandırıyor. Mushi’yi araştırmak ve sorunlardan muzdarip insanlara yardım etmek için bir yerden bir yere seyahat etmek Ginko’nun kaderi olmuştur.

Flcl

Konusu:

Nandaba Naota, sapık babası Kamon ve beyzbol koçu dedesi Shigekun ile birlikte aile fırınında yaşayan 12 yaşında bir çocuktur ve Amerika’ya transfer olan, beyzbol fenomeni abisi Tasuku’ya büyük bir hayranlık duymaktadır. Naota’nın sıradan hayatı, Haruhara Haruko isimli garip kızın yoldan geçmekte olan Naota’nın kafasına Rickenbacker marka bas gitarı ile vurması ile değişir. Darbenin etkisi ile Naota’nın kafasında içerisinden garip nesne ve varlıkların çıktığı bir şişlik oluşur. Ardından, yalnızca Naota ve ailesini değil aynı zamanda tüm evreni ilgilendiren tuhaf olaylar serisi başlar.

Clannad

Konusu:

Küçük yaşta annesini kaybeden Tomoya, babası ile yaşamaktadır. Ancak babası, eşinin ölümünün üzerine kendisini alkol ve kumara vermiştir. Tomoya ve babasının halihazırda kötü olan ilişkileri, Tomoya ve babasının bir kavgaları esnasında babasının, Tomoya’nın kolunu yaralamasıyla daha da kötüleşir ve birbirlerinden tamamen uzaklaşırlar. Kolundaki kesik yüzünden basketbol klübünden de ayrılmak zorunda kalan Tomoya, okuldan ve arkadaşlarından da uzaklaşır. Lise son sınıfda okuyan Tomoya Okazaki, sınıf arkadaşları tarafından artık bir serseri olarak görülmektedir. 

Ancak Youhei Sunohara dışında arkadaşı olmayan Tomoya’nın hayatı, okulda hiç bir arkadaşı olmayan Nagisa Furukawa ile tanışması ile tamamen değişir. İlk başta Nagisa ile çok ilgilenmiyor görünse de, bir süre kendisini onunla birlikte bulur ve yavaş yavaş kalbini açmaya ve başka arkadaşlar da bulmaya başlar.

Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu

Konusu:

Yotarou eski bir yakuza üyesidir ve hapishaneden yeni çıkmıştır ve tek bir şeyle sınırlandırılmıştır: Suç hayatına geri dönmek yerine, genç bir adam, geleneksel bir Japon komedi öyküsü olan Rakugo sahnesine gitmeyi hedeflemektedir. Seçkin uygulayıcı Yakumo Yuurakutei’nin gösterdiği performanstan esinlendiği esnada, hayatını değiştiren adamla tanışmaya karar vermiştir. Yotarou’nun mentorluğu için çaresizce temyiz başvurusunu duyduktan sonra, Yakumo’nun ilk çırağını kabul etmekten başka çaresi kalmadı.

Eğitime hevesle başladığı sırada Yotarou, yakındaki bir başka üretken Rakugo sanatçısı olan sevgili babası Sukeroku Yuurakutei’den bu yana Yakumo’nun himayesinde olan aşındırıcı bir genç kadın olan Konatsu ile tanıştı. Gizli tutkusu sayesinde Yotarou, kontrast teknikleri altında öğrenmesine rağmen Sukeroku’nun benzersiz Rakugo stiline çekiliyor. Bunu gördükten sonra, eski hatıralar ve duygular, en büyük rakibi ile söz verdiğinde çok daha erken bir zamanı hatırlatan Yakumo’ya döner. 

Haikyuu

Konusu:

Küçük ortaokul öğrencisi Hinata Shōyō, televizyonda ulusal şampiyonaları gördükten sonra voleybola birdenbire aşık olur. Kısa boyuna rağmen (162 cm) oynayışını gördükten sonra şampiyonaların yıldızı olan ‘Küçük Canavar’ lakaplı oyuncunun izinden gitmeye karar verir. Okulunda bir voleybol takımı kurar ve kendi kendine çalışır. Sonunda 3 diğer üye Hinata’nın ortaokuldaki son yılında takıma katılır, daha sonra da Hinata’nın ısrarı üzerine farklı takımlardaki arkadaşları da sadece turnuvalara gidebilmeleri için voleybol takımına girer. Ama turnuvanın ilk maçında içinde ‘Sahaların Kralı’ lakaplı Tobio Kageyama’nın bulunduğu, turnuvanın favori takımına yenilirler. Hinata’nın takımını bu yenilgiden sonra perişan haldedirler ve canları yanmıştır. Bir gün Kageyama’yı yeneceğine söz verir ve hikaye böylece başlamış olur.

Your Lie In April

Konusu:

Piano dahisi Kōsei Arima, çocuk müzisyenler yarışmasını kazandıktan sonra herkes tarafından tanınır hale gelmiştir. Ancak, kendisine en çok destek veren annesinin ölümünden sonra Kōsei zihinsel ve duygusal bir çöküş yaşar ve artık kendi piyanosunun sesini bile duyamamaktadır.

Bu olaydan iki yıl sonrasında bile, piyanoya dokunamayan Kōsei, bütün yaşamını böyle gideceğini düşünürken tanıştığı bir kız tüm hayatını değiştirecektir. Kendi başına bir kemancı olan Kaori Miyazono, Kōsei’nin müzik hayatına geri dönmesine yardım eder ve onu alışık olmadığı bir stilin içine sürükleyerek yeni şeyler keşfetmesini sağlar.

Cowboy Bebop

Konusu:

2021 yılında gezegenler arasında seyahat mümkün hale gelmiştir. Ancak, gezegenler arasında ulaşımı sağlayan atlama ağında büyük bir düzensizlik bulunmaktadır. İhmal edilen bu aksaklık sistemde büyük bir felakete yol açar. Ayda bulunan atlama geçidi infilak eder ve ay yüzeyinde büyük bir delik oluşur. Patlama sonucunda aydan kopan parçalar dünya yüzeyine düşer ve süreğen bir meteor sağnağına yol açar. Bu olay dünya yüzeyinin büyük bir bölümünü ve milyarlarca insanı yok eder. İnsanların büyük bir bölümü yer altına sığınır. İmkanı olanlar Mars ve Venüs gezegenleri ile yaşam koşulları oluşturulan bazı astreoid ve Jupiter uydularına yerleşirler.

Cowboy Bebop, bu olaydan 50 yıl sonra, 2071 yılından başlayarak gerçekleşen olayları konu alır. Spike Spiegel ve iş ortağı Jet Black güneş sisteminde faaliyet göstermekte olan iki haydut avcısıdır. Oldukça tehlikeli ve zor bir meslek icra eden ikili geçimlerini sağlayabilmek için, Bebop isimli gemileri ile, aranılan suçluların peşinden sistemin bir ucundan diğer ucuna yolculuk etmektedir.

Damachi

Konusu:

Serinin hikayesi hayali bir şehir olan Orario’da geçmektedir. Serinin ana karakteri olan 14 yaşındaki bir yalnız maceracı olan Bell Cranel‘dir. Bell bir gün Dungeon olarak bilinen mağarada maceraya atıldığı sırada Minator olarak bilinen bir canavarın saldırısına uğrar. Tam Minator tarafından öldürülmek üzereyken, Aizu Wallenstein adındaki bir maceraperest tarafından kurtarılır. Bell, ilk görüşte ona aşık olur ve onun gibi bir maceraperest olmaya çalışır. Sonrasında ise kendisine hayran olacağı tanrıça Hestia ile tanışır.

Monster

Konusu:

Dr.Tenma, Almanya’da oldukça iyi bir konuma gelmiş, ünlü ve yetenekli bir beyin cerrahıdır. Daha öncelikli bir hasta yüzünden eşini kaybetmiş bir kadının, kocasının ardından ağlamasını gördükten sonra bundan sonra hiç bir hastasına sosyal statüsüne göre öncelik tanımayacağına dair kendi kendine karar verir. Bu kararından sonra, kafasından vurulmuş bir çocuğu, belediye başkanına tercih eder. Bu kararı ona hastanedeki pozisyonuna, kariyerine, geleceğine ve nişanlısına mal olur. Tedavi ettiği çocuk bir süre sonra ortadan kaybolur. Bunu izleyen günlerde hastane müdürü ve Dr. Tenma’yı suçlayan bir kaç doktor öldürülür. Tenma, eski pozisyonuna getirilir; ama bu, onu cinayetlerdeki bir numaralı şüpheli yapmaya yeter. 

█ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █

Diğer anime listelerimize göz atmak isterseniz aşağıya link bırakıyoruz 🙂
En Sadist Anime Karakterleri!
En Popüler Erkek Anime Karakterlerini Listeledik!
En Güzel Kadın Anime Karakterlerini Listeledik!
Kıyıda Köşede Kalmış Animeleri Listeledik
Kıyı da Köşede Kalmış Animeleri Listeledik – 2

İnstagram anime sayfamızı buraya tıklayarak takip edip bize destek olabilirsiniz 🙂

Yorumlar