Ana sayfa Dizi / Film Ölmeden Önce Mutlaka İzlemeniz Gereken Filmler

Ölmeden Önce Mutlaka İzlemeniz Gereken Filmler

PAYLAŞ
ölmeden önce izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka sevdiği, hayranı olduğu ve “bunu izlemeden ölme” dediği film veya filmler vardır. Nitekim film izlemek birçoğumuz için önemli bir aktivite. Hal böyle olunca da izlediğimiz filmin kaliteli olmasını istiyor, zamanımızı boşa harcayacak filmler istemiyoruz. Bunun için de önerilen bir filmin Imdb, RottenTomatoes gibi platformlarda ne gibi yorumlar aldığını kontrol ediyor ve ona göre izliyoruz. Bugünkü yazımızda sizleri hayal kırıklığına uğratmayacak, izlediğinizde herkese tavsiye edeceğiniz mükemmel filmler derledik. Şunu da söylemeliyim ki bu listede Yüzüklerin Efendisi’ne, Yıldız Savaşları’na, Kara Şövalye’ye veya Baba’ya rastlamayacaksınız. Bu liste dünyanın en iyi filmleri listesi değil, ölmeden önce mutlaka izlenmesi gerekenler listesidir. O yüzden numaralandırma da yapmadım. Gelin göz atalım:
12 Angry Men / 12 Kızgın Adam (1957)

12 Kızgın Adam filmler
Bir filmin mükemmel olması için illa da görsel efektlere, ünlü oyunculara veya sıradışı mekanlara ihtiyaç olmadığını kanıtlayan nadide bir suç filmidir.

One Flew Over the Cuckoo’s Nest / Guguk Kuşu (1975)

guguk kuşu filmler
Başrolünde yaşayan efsane Jack Nicholson’ın oynadığı bu dram filmi size sistemi sorgulatabilir.

The Silence of the Lambs / Kuzuların Sessizliği (1991)

kuzuların sessizliği filmler
Anthony Hopkins’in 16 dakikalık performansıyla Akademi ödülü kazandığı bu filmde bir seri katile nasıl hayran olunacağını öğreniyorsunuz.

Pardon (2004)

pardon poster
Orta Oyuncular’ın 1998 yılında oynadığı “Çok Tuhaf Soruşturma” adlı oyunun sinema uyarlaması olan bu müthiş film tam bir sistem eleştirisi ve kara mizah örneğidir.

Psycho / Sapık (1960)

psycho poster
Müthiş bir Alfred Hitchcock klasiği. Kan donduran bir gerilim filmi. Emlakçıda çalışan bir kadının hırsızlık yapması ve yolda bir motele rastlamasıyla olaylar gelişir.

The Pianist / Piyanist (2002)

piyanist poster
2. Dünya Savaşı zamanlarında Nazilerin Yahudilere yaptıkları zulmü, ve bu zulümden hatta soykırımdan kurtulmaya çalışan Polonyalı bir piyanisti anlatıyor. Filmden efsane bir replik:

+Durun, durun! Ateş etmeyin, ben Polonyalıyım.
-O lanet Alman paltosu niye?
+Üşüyorum.

Whiplash (2013)

whiplash poster
Bateride kendini sürekli geliştirmek isteyen bir gencin koro şefiyle atışmalarını ve finaldeki müthiş performansını izleyeceğiniz bu film sizi Jazz müziğe de doyuracak!

Memento / Akıl Defteri (2000)

memento poster
Akıl Defteri, Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği psikolojik gerilim filmidir. Filmde çok ender rastlanan ve tedavisi olmayan bir hafıza kaybı hastası Leonard’ın başından geçenler anlatılıyor.

Spirited Away / Ruhların Kaçışı (2001)

ruhların kaçışı poster

Chihiro, kasabasından taşınmış on yaşında küçük bir kızdır. Yeni taşındığı kasabada ise karşılarına ilginç bir yapı çıkar. Her ne kadar bu yapının içine girmek istemese de anne ve babasının peşinden girer ve olaylar gelişir.

Cinema Paradiso / Cennet Sineması (1988)

cennet sineması poster
Ennio Morricone’nin eşsiz müzikleriyle harmanlanan bu İtalyan filmi bir çocuğun sinemaya aşık oluşunu ve büyüdüğünde ne kadar iyi bir yönetmen olacağını anlatır.

Babam ve Oğlum (2005)

babam ve oğlum poster
İnsanın boğazında bir şey düğümleniyor filmin sahneleri aklınıza geldiğinde. Sadece şu repliği koyuyorum buraya:

“Ona bir oda ver baba, bir evi olsun, ama zaman zaman da çıkıp gidebileceği bir ev.”

The Shining / Cinnet (1980)

shining poster
Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan The Shining, psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerindendir. Kubrick’in dehası, Nicholson’ın enfes oyunculuğu ve sahnelere ilmek ilmek işlenmiş müzikleri ile tam bir başyapıttır.

“Here’s Johnny”

Grave of the Fireflies / Ateşböceklerinin Mezarı (1988)

ateşböceklerinin mezarı poster
Ateşböceklerinin Mezarı küçük yaşta evlerini ve ailesini kaybeden biri küçük bir kız, biri de ondan birkaç yaş büyük bir erkek olmak üzere iki kardeşin başından geçenleri anlatan ağır duygu yüklü bir dram filmidir. Yanınıza mendil almadan izlemeniz tavsiye edilmez.

Requiem for a Dream / Bir Rüya İçin Ağıt (2000)

requiem for a dream poster
Filmin müziği, gerilim müziği denince akla ilk gelenlerdendir. Bir arkadaş grubunun başına gelenleri anlatan psikolojik gerilim ve dram türünde bir film.

The Clockwork Orange / Otomatik Portakal (1996)

otomatik portakal poster
Listemizde bir başka Stanley Kubrick filmi daha. Ahlaki değerlerin birbirine karıştığı, iyi ve kötünün ayırt edilemez hale geldiği bir toplumda, gençlerden oluşan bir çetenin insanlara uyguladıkları şiddeti ve Alex üzerinden insan doğası ve toplumsal değerlerin çatışmasını konu eder.

The Holy Mountain / Kutsal Dağ (1973)

kutsal dağ
Jodorowsky’nin 1973 yılında çektigi her şey hakkındaki şaheseri. Dine, politikaya, aile içi dengelere, aşka, sekse, kapitalizme, sahip olma hırsına kalkan bir el, bir isyan. İzleyebileceğiniz en derin filmlerdendir.

Ray (2004)

ray
Ünlü Blues piyanisti Ray Charles’ın hayatını anlatan bu biyografik film Jaime Foxx’un oyunculuğuyla Akademi ödülü de kazanmış başarılı bir yapıttır.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind / Sil Baştan (2004)

sil baştan
Jim Carrey ve Kate Winslet’ın harika performansı. Bir aşk filmi ama öyle vıcık vıcık, canımlı cicimli bir film değil. Zaten tam bir aşk filmi değil, biraz da dram filmidir.

2001: A Space Odyssey / 2001: Bir Uzay Macerası (1968)

bir uzay macerası
Stanley Kubrick’ten bir bilimkurgu başyapıtı. Son sahnesi insana hayatı sorgulatan derin bir filmdir. Sakin kafayla izleyiniz 🙂

Rashomon (1950)

rashomonÜnlü Japon yönetmen Akira Kurosawa’nın insanoğlunun zaafları üzerine kurulmuş bir psikolojik dram filmidir. 12. yüzyıl Japonyasında geçer.

The Truman Show / Truman Şov (1998)

Truman Show Poster
Truman Şov, Jim Carrey’nin kuşkusuz en iyi filmlerinden biri. Komedi, dram ve biraz da bilimkurgu. “Güneşi biraz azaltın” cümlesini duyabileceğiniz tek film 🙂

Usual Suspects / Olağan Şüpheliler (1995)

olağan şüpheliler
Usta aktör Kevin Spacey’nin kelimenin tam anlamıyla döktürdüğü bu film, son sahnesiyle belki de sinema tarihinin en şok edici filmlerinden biridir.

Paths of Glory / Zafer Yolları (1957)

zafer yolları
4 Fransız askerinin başına gelenleri anlatan bu film, biraz dram biraz da sistem eleştirisi türündedir ve enfes repliklere sahiptir. Final sahnesi de insanı alıp götüren bir etkiye sahiptir.

Bal (2010)

bal
Semih Kaplanoğlu’nun Yusuf üçlemesinin son filmi olan Bal filminde 7 yaşındaki Yusuf’un iç dünyası Karadeniz’in büyüsel ortamı içerisinde aktarılmıştır.

Donnie Darko / Karanlık Yolculuk (2001)

donnie darko
80’lerin sonunda geçen öyküde, Donnie Darko adında 16 yaşında bir genç, bazı gerçek olmayan görüntüler görmeye başlıyor ve olaylar gelişiyor.

Seven Samurai / Yedi Samuray (1954)

yedi samuray
16. yüzyıl Japonya’sında düzenli bir şekilde silahlı haydutlar olan “nobushi”nin saldırısına uğrayan ve ürünleri yağmalanan fakir bir köyün ahalisi bir “ronin”den(efendisiz samuray) yardım ister ve olaylar gelişir.

Edward Scissorhands / Makas Eller (1990)

makas eller
Bir mucit Edward’ı buluşunun bir parçası olarak yarattıktan sonra ona can vermek ister. Ne yazık ki ellerini tamamlayamadan önce mucit ölür. Sonsuza kadar tek başına kalmaya mahkûm olan Edward’ın hayatı Peg Boggs (Avon satış elemanı) ile tanışınca değişir.

Eyes Wide Shut / Gözü Tamamen Kapalı (1999)

eyes wide shut
Kariyeri başarılı filmlerle dolu usta yönetmen Stanley Kubrick, bu film için “en iyi filmim” demiştir. Gizem ve gerilim türünün çok başarılı bir örneğidir. Tam bir klasik müzik manyağı olan Kubrick, filmdeki müziklerle de hayran bırakmıştır.

Amélie (2001)

amelie
Fransız yapımı bir aşk filmi. Müzikleri filmin şöhretinden bir tık yukarısında diyebiliriz.

Back to the Future Trilogy / Geleceğe Dönüş Üçlemesi (1985)

geleceğe dönüş
Çılgın bilim insanı Dr. Brown zamanda yolculuk yapmaya yarayan bir araba geliştirir. Lakin makineyi ilk kulanan genç Marty, bir hata yapıp geleceğe değil 30 yıl önceye gider ve olaylar gelişir.

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb / Garip Doktor (1964)

dr. strangelove
Kara mizah ve biraz da hiciv türünde olan bu film üşütük bir generalin, emrindeki filoya nükleer saldırı emri vermesini ve nükleer savaşa sürüklenen bir ortamdaki ülke liderlerinin tartışmalarını konu alır.

The Birds / Kuşlar (1963)

kuşlar
Alfred Hitchcock’ın işin içine şeytanları, zombileri, paranormal varlıkları katmadan da korkutup gerebileceğini kanıtlayan bir filmdir Kuşlar. Öyle ki filmi izledikten sonra serçelere çok sevimli hayvanlarmış gibi bakmaktan vazgeçebilirsiniz 🙂

The Exorcist / Şeytan (1973)

şeytan
Merrin, Irak’ta kazılar yapan bir rahiptir. Orada Şeytan Pazuzu ile ilgili bazı şeylere rastlar. Bir tarafta ABD’de ise ünlü bir sinema oyunucusun kızı Regen MacNeil psikolojik bir rahatsızlıklar geçirmektedir. MacNeil’in rahatsızlığı artarken doktorlar bunun tıptaki karşılığını bulamazlar ve bir efsane olan şeytan çıkarmayı anne Chris McNeill’e önerirler.

Canım Kardeşim (1973)

canım kardeşim
Türk sinemasından da öte dünya sinemasında da dram türünün en iyi örneklerinden biri olan Canım Kardeşim, Kahraman adlı küçük çocuk, abisi ve abisinin arkadaşını konu alır.

Pan’s Labyrinth / Pan’ın Labirenti (2006)

panın labirenti
10 yaşındaki Ofelia, annesiyle birlikte 1944 yılında İspanya İç Savaşı sonrası üvey babasının yanına taşınır. Ofelia ve annesinin yeni taşındıkları ev orman içindedir ve arka bahçesinde esrarengiz bir labirent vardır. Labirentin içerisindeki Pan adındaki gerçeküstü bir yaratık, küçük kızın tüm yaşamını değiştirecektir.

Dollars Trilogy / Dolar Üçlemesi (1964)

dolar üçlemesi
Konu olarak birbirinden bağımsız olan üçleme, tüm zamanların en iyi Western filmleri olarak gösterilmektedir. Clint Eastwood’un aktör olarak rol aldığı en başarılı filmleridir.

The Man From Earth / Dünyalı (2007)

dünyalı
Dünyalı birkaç arkadaşından bir odada konuşma ve tartışmasıyla geçen sade fakat konu bakımından mükemmel bir bilimkurgu filmidir.

Full Metal Jacket (1987)

full metal jacket
Listemizde bir Stanley Kubrick filmi daha. Yazar abartıyor diyebilirsiniz belki ama adamın başarısız filmi yok. Birçok türde başyapıt denilebilecek eserler vermiş. Her neyse, Full Metal Jacket Vietnam Savaşı öncesi Amerikan ordusunun eğitimleri ve Vietnam Savaşı sırasında Amerikan ordusundaki askerlerin başından geçen olağan olayları anlatmaktadır.

“Ölüler tek bir şeyi bilirler, hayatta olmak daha iyidir.”

The Boy in the Striped Pyjamas / Çizgili Pijamalı Çocuk (2008)

çizgili pijamalı çocuk
Çizgili Pijamalı Çocuk, II. Dünya Savaşı sırasında bir Alman askerinin 8 yaşındaki çocuğu ile toplama kampı Auschwitz’deki bir Yahudi çocuğun arkadaşlığını ele alan filmdir.

Tabutta Rövaşata (1996)

tabutta rövaşata
Tabutta Rövaşata, bir Derviş Zaim filmi. Başrolünde Ahmet Uğurlu’nun bulunduğu film, Rumeli Hisarı`nda yaşayan evsiz bir adamın hüzünlü hikâyesini anlatır.

Taare Zameen Par / Yerdeki Yıldızlar (Her Çocuk Özeldir) (2007)

yerdeki yıldızlar
Öğrenme güçlüğü çeken Ishaan’a, çevresi ve ailesi tarafından gerizekalı muamelesi yapılmaktadır. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra tanıştığı resim öğretmeni ile hayatı değişir.

La Vita è Bella / Hayat Güzeldir (1997)

hayat güzeldir
II. Dünya Savaşı zamanında karısı ve oğlu ile birlikte Yahudi kamplarına götürülen Yahudi bir babanın ve peşinden giden İtalyan bir annenin, çocuğunu korumak için yaptığı sayısız özveriyi anlatır. Bazı sahneleri çok akılda kalıcıdır. İzledikten sonra fark edeceksiniz.

Imitation Game / Enigma (2014)

enigma
Başrolünde Benedict Cumberbatch’in oynadığı film, Alan Turing adlı matematikçinin II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Enigma adlı makinenin kodunu çözme çabasını anlatır.

Ghostbusters / Hayalet Avcıları (1984)

hayalet avcıları
1984’te, o zamana dek yapılmış en pahalı komedi filmi olarak vizyona girdiğinde çılgınlık derecesinde sevilmiş bir yapımdır Hayalet Avcıları. Paranormal konulara düşkün Dr. Peter Venkman ve iki arkadaşı çalıştıkları üniversiteden kovulunca kendi işlerini kurmalarını ve TV sayesinde isimlerini duyurup New York halkını rahatsız eden hayaletlerden kurtarmalarını konu alır.

Yorumlar