Ana sayfa Edebiyat Ölüm Üzerine Bir Roman: Kuşlar Yasına Gider

Ölüm Üzerine Bir Roman: Kuşlar Yasına Gider

PAYLAŞ

Babalarımıza…

“Mezarın başındaki insanlar da sıraya geçip, teker teker başsağlığı dilemeye başladılar biz öyle durunca. Benim gözyaşlarım yine boşandı tabii, kendime bir türlü hakim olamadım. Birisi önümde durup, hüküm Allah’ın, başın sağ olsun, dediğinde babam yeniden ölüyordu çünkü. Sonra bir başkası geliyor, yeniden, yeniden ölüyordu.”

Yepyeni bir yazıdan herkese merhaba. :)) Bu yazıma konu olan kitap değerli yazar Hasan Ali Toptaş’ın son kitabı olan Kuşlar Yasına Gider. Yazarın okuduğum diğer iki kitabına ( Gölgesizler ve Ölü Zaman Gezginleri ) oranla daha yalın, anlaşılır bir dile sahip, çok farklı bir kitaptı.  Kitabın ortalarında belli olan sonuna rağmen heyecanından, sürükleyiciliğinden, duygusallığından hiçbir şey kaybetmeyen, kurgusu, hikâyesi ve yüreğe işleyen hissiyatı ile yazarına yakışır kalitedeydi. Ana konusu olan ölüm gibi ağır bir konu son derece naif ve yumuşak bir dille, okuyucunun ölümün ağırlığını hissetmeyeceği şekilde anlatılmış. Hasan Ali Topbaş Türkçeye olan hâkimiyeti ve Türkçeyi kullanımı ile bu kitabında da adeta büyülüyor. 248 sayfalık olan kitabı bir solukta okuyacaksınız.

Konudan bahsetmek gerekirse kitabın anlatıcısı, kahramanı bir “oğul”. Hayatı yollarda şoförlük yaparak geçmiş daha sonrasında bir trafik kazasında bacağının birini kaybederek, eksik kalmış olan babasının; eşi, geçmişi, oğlu, akrabaları ve hastalığı ile olan mücadelesini anlatıyor bizlere. Ankara-Denizli arasında mekik dokuyan, babasını son zamanlarında yalnız bırakmayarak elinden geleni yapan vefalı bir oğul; kocasının hastalığı süresince yanında ayrılmayan, tüm zorluklara rağmen kocasına yardımcı vefalı bir kadın; aileyi zor günlerinde yanız bırakmayan, destekleyen komşular ve akrabalar… Ölüme giden yolda insanların korkuları, hissettikleri, düşündükleri, isyanları ve kaçınılmaz son olan ölüme teslimiyetleri anlatılıyor. Konu her ne kadar sıradan gözüksede yazarın duygu yüklü anlatımı ve etkileyici psikolojik tasvirleriyle tadına doyum olmayacak bir eser. Kitabın sonlarına doğru duygu yoğunluğunun arttığını da ayrıca belirtmek isterim.

Yazarın kitapları daha önce İletişim Yayınları’ndan çıkıyordu. Geçtiğimiz yıldan itibaren eski kitapları ve bundan sonra çıkacak olan kitapları Everest Yayınları imzası ile raflarda yerini alacak. Everest Yayınları, Hasan Ali Toptaş kitaplarının kapaklarında Nuri Bilge Ceylan’ın fotoğraflarını kullanıyor. Kuşlar Yasına Gider’in kapağında ise Nuri Bilge Ceylan’ın “Yağmurdan Sonra Üç Kaz” isimli fotoğrafı var.

Nuri Bilge Ceylan “Yağmurdan Sonra Üç Kaz”

 

Son olarak söyleyeceğim Türk Edebiyatı’nın usta kalemlerinden olan Hasan Ali Toptaş’ın büyülü anlatımı ve dili sizi etkisi altına alacak. Edebiyatımıza gereken değeri vermek adına birdirinden değerli kalemlerimize destek olunması kanısındayım. Ben yazarın okumadığım diğer kitaplarını da en kısa sürede okuyup sizlerle paylaşacağım. Bir sonraki kitap yorumunda görüşmek dileği ile hoşça ve kitaplarla kalın. :))

Yorumlar