Ana sayfa Harry Potter Filmler Ölüm Yiyenler

Ölüm Yiyenler

PAYLAŞ
Şimdi sizin kafanızda iki tane soru var;
1- Ölüm Yiyen nedir?
2- Nasıl olunur?
Büyücülük Dünyasının en kanlı sayfalarına imzasını atmış VOLDİ’ci Terör Örgütü mensubu bu kişiler kimlerdir? Nasıl seçilirler? Nasıl tanınırlar? Gelin hep beraber bu karanlık büyücü ve cadılara bir göz atalım.

ÖLÜM YİYEN NEDİR?

Her şeyden önce şuna bir açıklık getirmek istiyorum, bütün Voldemort destekçileri Ölüm Yiyen değildir. Ölüm Yiyenler elit bir birliktir ve Voldemort tarafından bizzat seçilip Karanlık İşaret ile damgalanırlar.
Ölüm Yiyenler genel olarak Safkan olurlar ve buna sıkı sıkıya bağlıdırlar, tabii ki istisna olarak melez olanlarda var ki Snape bunun başını çekiyor.

NASIL OLUNUR?

Ölüm Yiyen olmak için mutlaka Safkan olunmalıdır.(Melezlerin bunu itiraf ettiklerini sanmıyorum) ve Voldemort’a bağlılık ispatlanıp yemin edilmelidir.

NASIL TANINIR?

Ölüm Yiyenler sol kollarında bilekleri ve dirsekleri arasında Karanlık İşareti taşımaktadırlar (Ağzından yılan çıkan bir kuru kafa) bu şekilde birbirlerini tanıyabilirler. İşaret ayrıca bir haberleşme aracıdır Karanlık Lord bir işarete dokunduğunda Ölüm Yiyenler huzura beklendiklerini anlar.

Karanlık İşaret

Ölüm Yiyenlerin bir cinayet işlediği de hemen hemen aynı şekilde anlaşılır. Ölüm Yiyenler bir eve saldırdığında çıkarken büyülü sözleri söyleyerek (Morsmordre) gökyüzüne bir Karanlık İşaret yollar bu sayede kimin geldiğini herkes anlamış olur.

TARİHİ

Ölüm Yiyenler Tom Riddle’ın okulda olduğu dönemde toplanmaya başlıyor. İlk başlarda kendilerine Knights Of Walpurgis (Walpurgis Şövalyeleri) adını seçiyorlar ancak Voldemort’un ölümü yenmek için yaptığı deneylerden sonra Ölüm Yiyenler adını alıyorlar. Bu küçük grup Tom Riddle’ın arkadaşları gibi görünsede aslında kendilerine koruyucu arayan zayıflar, güç kazanmak isteyenler ve kendilerine yol gösterecek birini arıyorlar. Canilerden oluşuyorlar ve Tom Riddle hiç birini arkadaşı olarak görmüyor. Tabii ki Tom Riddle okuldan ayrıldıktan sonra bu küçük çete dağılıyor ancak daha sonra hemen hemen hepsi Ölüm Yiyen oluyorlar (Lestrange, Avery vs.). Bu küçük çete okulda da terör estirmiyor değil ancak Tom Riddle’ın mükemmel zekası sağ olsun bir türlü yakalanamıyorlar, en büyük vukuatları ise hepimizin bildiği gibi Sırlar Odasını açarak muggle doğumlu bir cadıyı öldürmek.

Tom Riddle okulu bitirip mezun olduktan sonra Ölüm Yiyenlerin ne yaptığı bilinmiyor ancak tahminlere göre bir kısmı Tom Riddle (ya da o dönemde kendi aralarında onu çağırdıkları şekilde Lord Voldemort) Dünyayı gezerken ona eşlik etmiş, küçük bir bölümü ise o dönene kadar kendi hayatlarını yaşamaya çekilmiştir.

 

1. Büyücülük Savaşı

Birinci Büyücülük Savaşı döneminden bir gazete küpürü

Grup, savaş başlamadan önce oldukça güçlenmiştir ve bunu o kadar derinden yapmışlardır ki Sihir Bakanlığının ruhu duymamıştır. Voldemort çıkıp büyücülerin hakkı olan yeri alması gerektiğini söylediğinde de bir çok kişi ona hak vermiştir. İlk başlarda sadece muggle doğumlulara ve mugglelara karşı gibi görünmelerine rağmen ilerleyen zamanlarda görüşlerine muhalefet olanlar üzerinde de ayrım yapmaksızın güç kullanmaya başladılar ve bu da 1. Büyücülük Savaşını başlattı. Bu savaş sırasında Ölüm Yiyenlerin sayısı oldukça fazlaydı, Remus Lupin’in söylediğine göre sadece bir yoldaşlık üyesine bile yirmi tane Ölüm Yiyen düşmekteydi. Oldukça vahşi bir yol seçen Ölüm Yiyenler düşmanlarına karşı hiç merhamet göstermiyordu, savaş boyunca her yerden işkence, ölüm ve kaçırılma haberleri geliyordu ve Sihir Bakanlığı tamamen çaresiz kalmıştı. Yükselişleri durdurulamaz gibi görünürken 31 Ekim 1981 tarihinde Voldemort’un ilk düşüşü ile birlikte çoğu Imperius Lanetinin etkisi altında olduklarını söyleyerek kurtulmuşlardır ancak Voldemort’un en sadık destekçileri kendisini ararken veya seherbazlarla savaşırken yakalanmış ya da öldürülmüştür.

2. Büyücülük Savaşı

Voldemort’un geri dönmesiyle birlikte yeniden bir araya gelen Ölüm Yiyenler ilk başlarda oldukça sessiz hareket ediyordu ancak Bakanlıktaki Esrar Dairesi Savaşındaki başarısızlıklarıyla ortaya çıktılar ve yeniden bütün İngiltere’de terör estirmeye başladılar. Tutuklu olan yoldaşlarının kaçmasıyla ve Ruh Emicilerin onlara katılmasıyla inanılmaz bir güce ulaştılar. Bütün her şey en başa dönmüş gibiydi.
30 Haziran 1997 tarihinde bir grup Ölüm Yiyen, Voldemort’un emri ve Draco Malfoy’un yardımı ile Albus Dumbledore’u öldürmek için Hogwarts’a girdi. Burada, Severus Snape (Dumbledore’dan aldığı emir ile, aynı zamanda hepimizin şok olmasına sebep olarak) Dumbledore’u öldürdü ve diğer Ölüm Yiyenlerle birlikte kaçtı ancak bu sırada bir savaş patlak verdi ve Bill Weasley, Fenrir Grayback tarafından ısırıldı.

Ölüm Yiyenler’in 1997 yılındaki toplantısı

Dumbledore’un ölümü ile birlikte meydanı boş bulan bu terörist grup (Büyücülük Dünyasının demokrasisi için meydanlara çıkın) Bakanlıktan tutun da her yeri ele geçirdiler. Kimse fikir beyanında bulunamıyordu ve şiddet had safhaya ulaşmıştı.

Hogwarts Savaşı

Hogwarts Kuşatması öncesi

Voldemort hortkuluklarının tehlikede olduğunu anlayınca Harry Potter’ın Hogwarts’a gittiğini fark etti ve Ölüm Yiyenlerini toplayarak saldırıya geçmeye hazırlandı. Harry’nin teslim olmaması üzerine şiddetli bir saldırıya başlayan Ölüm Yiyenler her ne kadar kayıplar verse de Yoldaşlık ve Hogwarts çok kötü durumdaydı. Voldemort, Harry Potter’a bir şans daha vererek geri çekilme emri verdi, bunun üzerine Ölüm Yiyenler karargah olarak kullandıkları Yasak Orman’a çekildiler (Kurt Adam yok muydu orda?). Harry’nin teslim olması ve öldüğünü sanmaları üzerine büyük bir kutlama eşliğinde yeniden Hogwarts’ın yolunu tuttular. Ancak Harry ölmemişti bunu gören Ölüm Yiyenlerin büyük bir kısmı kaçtı ancak sadık olanların hepsi yine de kalıp savaşmaya devam etti, bu son savaşta Bellatrix Lestrange ve Lord Voldemort öldürüldü ve savaş bitti. Ölüm Yiyenler kesin olarak dağıldı ve kaçanlar için seherbazlar arama birlikleri oluşturdu.

 

BİLİNEN ÖLÜM YİYENLER

 • Bellatrix Lestrange
 • Rodolphus Lestrange
 • ??? Lestrange (Adı bilinmiyor, Voldemort’un okul arkadaşı)
 • Rabastan Lestrange
 • Lucius Malfoy
 • Draco Malfoy
 • Antonin Dolohov
 • Yaxley
 • Crabbe
 • Goyle
 • Avery
 • Augustus Rookwood
 • Evan Rosier
 • Barty Crouch Jr.
 • Igor Karkaroff
 • Regulus Black
 • Rowle
 • Severus Snape
 • Alecto ve Amycus Carrow
 • Gibbon
 • Travers
 • Macnair
Yorumlar