Ana sayfa Diğer Fantazya Ölüm'ü Zincirleyen: Sisyphos

Ölüm'ü Zincirleyen: Sisyphos

PAYLAŞ

“Sisyphos fazla akıllıydı, aşırı kurnazdı. Ömrü, onu bunu aldatmakla geçmişti.” denir, ölümlülerin en kurnazı Sisyphos’tan bahsedilirken.

Tarihçesi

Autolykos isminde bir kral, günün birinde Sisyphos’un sürülerini çalar. Ancak Sisyphos, daha öncesinde tedbir amaçlı her hayvanının toynağına kendi adını kazımıştır. Dolayısıyla çalınan sürülerinin kendisinin olduğunu kolaylıkla kanıtlar.

Sisyphos’un sürüsünü çalan Kral Autolykos’un kızı Antiklea da yakın zamanda Laertes isminde bir erkek ile evlenecektir fakat buna rağmen Sisyphos ile birbirlerine aşık olur ve Antiklea da bu birliktelikten hamile kalır. İleride doğacak olan bu çocuk farklı mitoslardan tanıdığımız Odysseus’tur fakat Laertes bu çocuğun babasının Sisyphos olduğunu bilmemektedir.

Bazı versiyonlara göre, Autolykos kendi isteğiyle kızını Sisyphos’a vermiştir çünkü torununun da onun gibi kurnaz olmasını istemiştir.

Sisyphos’un Cezalandırılması

Asopos’un (Nehir Tanrısı) kızı Zeus tarafından kaçırılmıştır fakat Asopos kızını kimin kaçırdığını bilmez. Korinthos civarında kızını ararken Sisyphos, şehrin hisarında bir nehir kaynağı yaratması karşılığında kızını kimin kaçırdığını söyleyemeyi teklif eder. Asopos bunu kabul ettikten sonra kızını kaçıraın kim olduğunu öğrenmiştir.

Sisyphos istediğini almış olsa da, yaptığı hareket cezasız kalmaz. Zeus, Thanatos’u (Ölüm Cini) yollar fakat kurnazlıktan mıdır bilinmez, Sisyphos bir şekilde onu zincire vurmayı başarır. Bununla birlikte yeryüzünde ölümlü olan herkes, artık ölümsüz olmuştur. Bu durumun üzerine Hades, Ares’i yollayarak bu durumu eski haline çevirmesini emreder. Ares, Thanatos’u kurtarıp her şeyi tekrar eski haline çevirdiğinde ise bu yeni düzenin ilk kurbanı Sisyphos olacaktır.

Kurnaz Sisyphos, ölmeden önce karısına, ona bir cenaze töreni yapmamasını tembihlemiştir (Cenaze töreni yapılmadan ölenler öbür dünya’da huzura erişemezler). Bunun üzerine Hades’ten, karısı ile son bir kez yüzleşebilmek ve intikam alabilmek için izin isteyerek Hades’i kandırır. Kandırıldığını fark eden Hades, Hermes’i yollayarak Sisyphos’u zorla ruhlar dünyasına geri getirmesini buyurur.

Tekrar ruhlar dünyasına getirildiğinde, bir dağın başından tepesine kadar bir kayayı itmek ile cezalandırılır. Sorun şudur ki; kaya ne zaman tepeye ulaşsa, gerisin geri tekrar en başa yuvarlanmaktadır. Böylelikle, hiç bitmeyecek bir cezaya maruz bırakılmıştır…

Diğer Mitoloji yazılarımız için buraya, Facebook grubumuz için de buraya tıklayabilirsiniz!

Yorumlar