Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien Ölümün Bekçisi: Mandos

Ölümün Bekçisi: Mandos

PAYLAŞ

Hiç ölümden sonra Elfler nereye gidiyor merak ettiniz mi? Bu soruya yazımızda sizler için cevap vereceğiz. Ölümün bekçisi ve kaderlerin belirleyicisi vala Mandos’u bu yazımızda sizlere tanıtıyoruz.

Mandos

Ölümün Bekçisi Mandos Kimdir?

Mandos kader meselelerinde karar veren Valar’ın hüküm vereni diğer bir şekilde kehanetçisiydi. Valinor’un kuzeyindeki salonlarında katledilenlerin ve ölenlerin bekçisiydi.

”..Ağabey Námo (Mandos), Valinor’un batı tarafına düşen Mandos’ta yaşardı. Ölümün Evi’nin bekçisiydi kendisi ve katledilenlerin ruhunu bir araya getirendi. Hiçbir şeyi unutmazdı ve sadece Ilúvatar’ın iradesinde bulunanlar dışında, olup olacak her şeyi bilirdi. Yargıcıydı Valar’ın, fakat hükümlerini ancak Manwë’nin çağrısı üzerine bildirirdi. Vairë, yani Dokumacı’ydı eşi, Zaman boyunca olup bitmiş her şeyi dokurdu, hikayelerden örülü ağlarına; bunlarla kaplıydı Mandos’un salonları ve odaları, çağlar akıp geçtikçe genişledi onlar da.”

Mandos Ölümün bekçisi

Gerçek ismi Námo idi. Vala Irmo yani vizyonların ve hayallerin efendisinin ”ağabeyi” idi. Mandos ve Irmo’ya Fëanturi yani Ruhların efendisi denirdi. Kız kardeşleri Nienna Kederlerin hanımı olarak bilinirdi. Mandos’un eşi ise dokumacı Vairë’ydi hikayeleri dokuyan.

Vairë

Mandos’un Nitelikleri

Mandos Salonlarında yaşar ve katledilenlerin ruhlarını toplardı. Bunun için konakladığı yerin adı ile ”Mandos” çağrılırdı. Mandos neredeyse olan ve olacak her şeyi bilirdi. Valar’ın kehanetçisiydi, hükümlerini Manwë‘nin çağrısı ile bildirirdi. Bununla birlikte, yalnızca Ilúvatar, Arda’nın tam kaderini ve ne olacağını kesin olarak bilir ve Mandos’a veya Manwë’ye bile hepsini göstermezdi. Mandos ve Manwë, Eä’ya girdiklerinden beri her zaman müttefik olmuş ve birlikte, Ilúvatar’ın Vizyonu’nu diğer Valar’dan daha açık bir şekilde anlamışlardır.

Mandos ruhlar ile birlikte

Mandos’un Valar’ın en zalimi olduğu söylenirdi. Ama bu Mandos’un kötü veya karanlık olduğu anlamına gelmezdi. Acımasızlığı kendi doğasının bir parçasıdır. Mandos Arda’nın kaderini tayin etmeye gönüllü veya kötü niyetli değildir.

Mandos’un Tarihi

Valar’ın ilk konseylerinden birinde, Güçler Elflerin karanlığa gireceğinden endişeleniyorlardı. Manwë, Mandos’a konuşmasını teklif etti. Mandos, Ilúvatar Çocukları’nın gelişinin yaklaştığını ve yıldızların altında uyanıp Varda’ya büyük saygı duyacaklarını bunun Elflerin kaderi olduğunu açıkladı. Bu, Varda’yı Elflerin Uyanışı için yeni yıldızlar hazırlamaya yönlendirdi.

Varda yıldızları hazırlıyor.

Melkor, Utumno Kuşatması’nda devrildikten sonra Valar, Elfleri Aman’a çağırıp çağırmama konusunda tartıştı. Ulmo gibi bazıları Elflerin Orta Dünya’da kalması gerektiğini hissetmelerine rağmen, Valar Elfleri çağırmaya karar verdi. Bu noktada, Mandos sessizliğini “Öyleyse kader gerçekleşecek.” sözleriyle kırdı.

Elfler’in Valinor’a yolculuğu

Noldor’un huzursuzluğu başladığında ve Fëanor, Fingolfin’e kılıcını çektiğinde, Fëanor’un eylemleri için sorguya alındığı sırada Mandos konseye katıldı. Melkor’un muhalefet tohumunu ektiği ortaya çıksa da, Mandos, Fëanor’un kibirli eylemlerinin cezasız kalmasına izin vermeyecekti. Bu nedenle, Fëanor’u 12 yıl boyunca Tirion’dan kovdu, ancak onu biri serbest bırakırsa geri dönmesine izin verdi. Bu noktada, Fingolfin bunu teklif etti. Ancak Melkor, Valinor Ağaçlarını katledip Silmariller’i çaldıktan sonra, Fëanor öfkeyle doldu ve Noldor’u Valar’a isyan ettirdi.

Fëanor ve oğulları

Bu eylem için Mandos, ya da hizmetkarından biri, isyanlarına devam ettikleri takdirde bir uyarı olarak Mandos’un Kehaneti’ni ilan etti. Bu, Finarfin’in tövbe edip Eldamar’a geri dönmesine neden oldu. Mandos’un laneti tüm Noldor’un üzerinde kaldı, ancak Fëanor yeminine bağlıydı ve tüm Beleriand Savaşlarında Noldor’un yeminlerini bozmalarını engelledi.

Mandos’un Laneti’nin sonuna doğru

Beren ve Lúthien öldüğünde, Lúthien olağanüstü güç ve güzelliğe sahip bir şarkı söyleyerek Mandos’un değiştirilemez kalbini bile hareket ettirdi.

Lúthien’in şarkısı

Bu konunun kendisinin ötesinde olduğunu, kimsenin kaderleri geri alamadığını düşünerek Mandos, Manwë’nin sözlerine başvurdu. Buna karşılık, Manwë ona Ilúvatar’dan cevap verdi. Mandos Lúthien’e döndü ve ona bir seçenek verdi; sonsuza dek Valinor’da kalmak ve tüm kederlerini unutabilmek veya Beren ile Orta Dünya’ya ölümlü olarak geri dönmek. Luthien ölümsüzlüğünden vazgeçerek ikincisini seçti. Böylece Beren ikinci bir hayata geri döndü ve Lúthien’e ölümlü olmak ve onunla birlikte Orta Dünya’ya dönmek için eşsiz bir kader verildi.

Beren ve Lúthien

Sonra, Eärendil Aman’a ayak bastığında, Noldor’un affedilmesi için Valar’a yalvardığında ve Morgoth ile olan savaşlarına yardım istediğinde, hiçbir ölümlünün Aman’a ayak basmaması gerektiğini söyleyen ve idam edilmesi için talepte bulunan Mandos idi. Fakat Ulmo, Edain’den Tuor’un oğlu veya Noldor’un İdris’inin oğlu olup olmadığını Eärendil’e sorarak ona karşı konuştu. Mandos, her iki durumda da, Noldor hala yasak altında olduğu için yaşayamayacağını söyledi. Her ne olursa olsun, Manwë Eärendil’in dualarını cevapladı ve Valar Orduları’nın toplanıp Morgoth’a savaş açmasını emretti.

Mandos ve Ruhlar

Mandos Eärendil’in hükmünü düşünürken, karısı Elwing’le birlikte, ona ve çocuklarına bir seçenek sundu: Elfler veya İnsanlar arasından birini seçmesi gerekiyordu. Gazap Savaşı’ndan sonra sürgündeki Noldor affedildi ve Mandos’un Laneti sona erdi.

Kaynaklar:

Tolkien Gateway

Silmarillion

Morgoth’s Ring

Kayıp Öyküler 1

Yorumlar