Ana sayfa Star Wars Filmler Ölüm Yıldızı: Evrendeki Nihai Gücün Yükselişi ve Düşüşü

Ölüm Yıldızı: Evrendeki Nihai Gücün Yükselişi ve Düşüşü

PAYLAŞ

 

“Burada geliştirmeye çalıştığımız güç, sınırsızdır.”

-Direktör Orson Krennic

 

Ölüm Yıldızı, İmparator’un ideallerini gerçekleştirmek için inşa edilen bir uzay istasyonuydu. Palpatine, galaksiyi demir bir yumrukla yönetmek için böyle bir silahın gerekli olduğunu öngörmüştü.

 

Cumhuriyet Dönemi

Klon Savaşları sırasında bu savaş istasyonunun planları Cumhuriyet tarafından ele geçirilip Şansölye Palpatine tarafından Stratejik Danışmanlar Odası’na sunulmuştu. Coruscant’ta farklı organizasyonların temsilcilerinin buluştuğu bir toplantıda bu süpersilahın inşasında anlaşılmış, bir sır olarak tutulması belirtilmiştir.

Süpersilahın ilk tasarımı

İnşa Geonosis’de başlamış, Stratejik Danışmanlar Odası’nın bir üyesi olan Teğmen Kumandan Krennic’in Arşidük Poggle’ın üstünde uyguladığı manipülasyonlar sayesinde droidler dışında Geonosisli işçiler de inşada yer almıştır. Krennic’in bu hareketi ona proje üzerinde hakimiyet sağlamıştır. Poggle’ın ihaneti ve işçilerin çıkardığı zorluklara rağmen proje ayakta kalmayı başarmıştır.

İmparatorluk Dönemi

Proje, İmparatorluk döneminde daha çok önemli görüldü. İnşası hızlandırılmaya ve gizliliği arttırılmaya çalışıldı. Geonosis Sistemi’ne giriş hakkı sadece önemli İmparatorluk bilim adamları ve mühendislere verildi. Bu projede görev alan kişilerden biri de daha sonra İkinci Ölüm Yıldızı’nın kumandanı olacak olan Tiaan Jerjerrod’du.

 

İmparator ve Lord Vader süpersilahın inşasını izlerken

 

İmparator ve Vader’ın projeyi ziyareti sırasındaki davete çağrılmayan Krennic, projenin kontrolünden alınacağı ve Vali Tarkin’e verileceği konusunda endişeler duymaya başladı. İmparator’un gözüne girmek için süpersilahın en önemli parçası olan süperlazeri en yakın zamanda bitirmesi gerekiyordu. Bu kadar muazzam bir gücü geliştirebilecek tek kişi biliyordu: Galen Erso.

Orson Krennic ve Galen Erso

Galen Erso, enerji zenginleştirilmesi ve kristal bilimi alanlarında başarılı bir bilim adamıydı. Barışçıl yapısı nedeniyle kendini tarafsız olarak tanımlayan Galen’ın Krennic ile olan arkadaşlığı yıllar öncesine, Cumhuriyet Gelecek Programı’nda bir öğrenciyken tanıştıkları zamana dayanıyordu. En son birbirlerinden haberdar oldukları zaman ise Klon Savaşları’nda Krennic’in Erso ailesini Ayrılıkçı tutsakları olmalarından kurtardığı zamandı. Bundan dolayı Krennic, Galen’ın ona borçlu olduğunu düşünüyordu. Aynı zamanda Galen’ın prensiplerinden vazgeçmeyeceğini biliyordu. Bu yüzden, yavaşça onu manipüle ederek projeye katma çabası içerisindeydi. Bunun için gerçek bir proje olmayan, sözde enerji kıtlığı çeken gezegenlere yardım etmek amacıyla oluşturulan Celestial Kuvveti Projesi’ne Galen’ı katmayı başardı. Galen ise çok değer verdiği bu projenin bir düzmece olduğunu yıllar sonra öğrenecekti.

Sonraki yıllar boyunca Krennic, başarıları ile pozisyonunu yükseltirken Galen ve eşi Lyra, kendilerine verilen bilgi azlığı nedeniyle bu projenin düzmece olduğunu anlamaya başladı. Erso ailesi, Saw Gerrera’nın yardımıyla ıssız Lah’mu gezegenine kaçtı. Galen’ın eksikliği Ölüm Yıldızı projesini aksattı. Krennic ise rütbe düşürüldü ve proje Vali Tarkin’in gözetimi altına verildi. Hırstan gözü dönmüş olan Krennic, yıllarını Galen’ı bulmaya harcadı. Vali Tarkin’in projeyi yönettiği yıllarda sorunlar katlanarak arttı.

Galen Erso’yu tekrardan ele geçiren Krennic, savaş istasyonunun Geonosis’ten Scarif’e taşınmasının ardından inşayı hızlandırmakta kararlıydı. Öte yandan kaderinden kaçamayacağını anlayan Galen, ailesini dağıtıp kendisini bir köleye dönüştüren kişiden ve İmparatorluk’tan intikam almakta kararlıydı. Galen, bu kusursuz ölüm makinesine bir zayıf nokta tasarladı. Bu küçük ayrıntı Krennic’in aklına ölümüne dakikalar kala geldi.

 

“Ölüm Yıldızı’nı gökyüzünde gördüğü anda ateş etmeye hazırlandığını anladı. Krennic, eserinin halen ayakta olmasıyla kendini övdü. Galakside bir imzası olacağını ve Tarkin’in başaracağı her başarının onu sayesinde olacağını düşündü. Fakat sonra Jyn’in istasyondaki bir zayıf noktayla ilgili sözleri aklına geldi ve inşa sırasında aldığı bir kararı hatırladı. Radyasyon artışını engellemek amacıyla Galen Erso tarafından sunulan bir çözüm: bir egzoz çıkışı. Orson Krennic; Galen Erso, Jyn Erso, Vali Tarkin ve bütün galaksiye lanetler savururken öldü.”

 

 

Rogue One takımının sağladığı planlar sayesinde İttifak, bu teknolojik terör makinesini yok etmeye başardı. Galen Erso’nun intikamı da böylece gerçekleşti.

Yorumlar