Ana sayfa Edebiyat İnsanlık Felaketleri: Nükleer Santral Kazaları!

İnsanlık Felaketleri: Nükleer Santral Kazaları!

PAYLAŞ

Ülkemizde birkaç yıldır tartışılan HBO’nun yapımcılığını üstlendiği Çernobil dizisi ile sosyal medyanın gündemini uzun süre işgal eden Nükleer Santral ve Nükleer Santral Kazalarını bu yazımızda sizler için derledik. İlk olarak ülkemizin neden bir Nükleer Santral yapma gereği duyduğundan bahsedelim. Ülkemizin dış borç kriz durumunu seçim süreci boyunca zaten birçok kez duydunuz ancak bu borçları ve bütçe açığımızın detaylarını incelediğimizde enerji alımlarımız bütçe açığımızın yaklaşık %80’ini oluşturuyor. Yani biz her telefonumuzu şarj ettiğimizde, her sabah kalkıp duş aldığımızda aslında ülkemizin dış borç yükünü artırıyoruz. Bundan dolayı devletimiz 2015 yılında Nükleer Santrali yapımı için bir ihale açtı, bütün tartışmalarda bundan sonra başladı. Biz bu tartışmaları işin uzmanlarına bırakarak dünyada şimdiye kadar gerçekleşen Nükleer Santral Kazalarından bahsedeceğiz.

Nükleer kazalara geçmeden önce tıptı depremde olduğu gibi Nükleer kazalarda belli bir ölçeğe göre değerlendiriliyor. Bütün Nükleer kazalar sonucunda nükleer felaketlere sebep olmuyor. Hemen aşağıda ki resimden bu skalayı görebilirsiniz.

Şimdi Kronolojik bir şekilde Dünya’da yaşanmış belli başlı Nükleer kazaların kısa öyküsünü sizlere anlatalım.

Sellafield İngiltere, 10 Ekim 1957 4. Seviye

İngiliz Nükleer programı doğrultusunda Plütonyum Windscale Reaktörleri’nde yangın çıktı. Yangın uzun süre kontrol altına alınamadı. Kazanın etkileri orta Avrupa’ya kadar yayıldı. Radyoaktife etkisinde kalmış yüzlerce hayvan kısa ve orta vadede telef oldu. Kazanın tüm etkileri İngiliz devletinin gizlilik kanunu çerçevesinde açıklanmadı.

Sellafield Nükleer Felaketi

Tokaimura Japonya, 30 Eylül 1999 4. Seviye

Japonya’da “Nükleer kaza” denilince akla ilk Fukushima geliyor ancak ondan yaklaşık 15 yıl önce meydana gelen Tokaimura Nükleer kazası Fukushima kadar yıkıcı sonuçlar doğurmadı ancak yetkililerin pahalı bakım masraflarından kaçınmak için güvenlik raporlarıyla oynadıklarının ortaya çıkmasından dolayı oldukça dikkat çekicidir.  Tesiste çalışan işçiler güvenlik kurallarını göz ardı ederek çok miktarda sıvı uranyum çözeltisini karıştırdı. Başlayan zincirleme reaksiyonun ardından radyoaktif madde çevreye yayıldı. 3 çalışandan 2’si 2 ay içinde hayatlarını kaybettiler. Kazadan etkilenen insan sayısı yaklaşık 400 olarak açıklandı.

Tokaimura Nükleer Felaketi

Cruas Fransa 25 Aralık 2003 4. Seviye

      Cruas 3 reaktörünün sel nedeniyle hasar görmesinin ardından tonlarca uranyum nehir suyuna karıştı. Nehir için ekolojik bir felakete dönüşen kazanın etkileri hala devam ediyor.

Harrisburg Pensilvanya ABD, 28 Mart 1979 5. Seviye

İnsan hatalarının en belirgin görüldüğü kazalardan biri de Pensilvanya da gerçekleşen Harrisburg’dur. 2. Sıvı soğutma ünitesinde meydana gelen arıza, birinci sıvı soğutma sistemine atlamış ve reaktörün soğutma sistemi büyük oranda devre dışı kalmıştı. Uyarı sistemlerindeki yetersizliklerinde etkisiyle operatörün yanlış kararları sonucu reaktörün duvarı tamamen erimiş, çevresine çok büyük zararlar vermiştir. Kazanın ardından Amerika’da ilk defa nükleer karşıtı gruplar oluşmuştu.

Harrisburg Nükleer Felaketi

Kyshtym Rusya, 29 Eylül 1957 6. Seviye

Santralde reaktörlerin sıcaklığını ölçmek için uygun araç gereçler bulunmuyordu. Reaktörlerden birinin regülasyon sistemi arızalandı. Arıza zamanında fark edilemeyince reaktörde bir patlama meydana geldi. Sovyet hükümeti yaklaşık 30 yıl bu nükleer felaketi dünyadan sakladı. Amerikalılar patlamanın etkilerini ölçümlemişlerdi ancak onlarda o sırada büyük Nükleer projeler ürettikleri için bu patlamanın etkilerini dünyaya açıklamadı.

Kyshtym Nükleer Felaketi

Çernobil Ukrayna, 26 Nisan 1986 7. Seviye

4 numaralı reaktörde meydana gelen kaza şimdiye kadar yaşanan bütün felaketlerden daha büyüktü. Patlama yaklaşın 1000 ton olan çatıyı havaya uçurmuş ve bütün Rusya, Belarus ve Avrupa patlamadan etkilenmişti. Etkilenen ülkeler arasında Türkiye de vardı. Ülkemizde patlamanın ardından başta Karadeniz olmak üzere tüm Türkiye de kanser vakaları katlanmıştı. Çay ve fındığa bağlı Karadeniz Ekonomisi insanların korkup bu ürünleri tüketmemesiyle çöküntüye uğramıştı. Bakanlarımızda televizyon ekranlarında Radyasyonlu çay ve fındık tüketip bunun kötü sonuçları olmayacağını söyleyerek kamuoyunu yanıltmıştı. Hatta azıcık radyasyonun kemiklere iyi geleceğini söyleyenler bile vardı.

Çernobil Nükleer Felaketi

Fukuşima 11 Mart 2011 7. Seviye

Uzmanlar tarafından Çernobil’den sonra dünyadaki en büyük nükleer felaket olarak nitelendirilen Fukuşima tüm reaktörlerde yaşanan arızalar göz önünde alındığında ve tesisin okyanus kıyısında olmasından dolayı uzun vadede Çernobil’den bile daha tehlikeli olabileceği de düşünülüyor. 2011 Tōhoku Depremi ve Tsunamisi sonrasında meydana gelen seller elektrik şebekesinde büyük hasara yol açtı ve tesisin bütün jeneratörleri su altında kaldı. Soğutma sistemleri işlemez hala gelen 6 reaktörde hasar gördü. Kaza sonucunda yaklaşık 20 km çapında bir alan boşaltılırken yaklaşık 200 bin kişi tahliye edilmişti. Fukuşima felaketinin etkileri hala devam etmektedir.

Fukuşima Nükleer Felaketi

Yukarıdaki resimlerde de görebileceğiniz gibi dünyada 500’e yakın nükleer tesis bulunuyor ve bunların pek çoğu sınır komşusu ya da deniz komşusu olduğumuz ülkelerde yani hali hazır da nükleer tehdit altındayız. Yazımızda bahsettiğimiz kazalar dışında bütün santrallerde birçok kaza, arıza gerçekleşti ve gerçekleşmeye devam edecek. Ben şahsi olarak ülkemizde nükleer tesislerin olmasını o teknolojik eşiğe ulaşmak için gerekli olduğunu düşünüyorum. Sizin düşünceleriniz neler yorumlarda tartışalım.

Yorumlar