Ana sayfa Harry Potter Önemli Süpürge Oyunları

Önemli Süpürge Oyunları

PAYLAŞ

Süpürge ve spor; büyücülük dünyasında birbiriyle özdeşmiş kelimeler. Büyücülük dünyasında bilip bilmediğimiz bir sürü spor var fakat çoğu sporun temelinde süpürge var. MS 962 yılına kadar uzanan süpürge tarihinde, o ilk rahatsız süpürge tasarımlarıyla bile büyücüler eğlence ihtiyaçlarını gidermeye çalışmış birçok sporun temelini atmıştır fakat bu sporların çoğu artık hatırlanmıyor. Durum böyle olsa bile süpürgelerle oynanan oyunlar süpürgelerin gelişmesine katkı sağlamış, gelişen süpürgeler de yeni sporları meydana getirmiştir. Yani süpürge ve spor birbirini geliştirmiş ve taşımıştır.

Medieval_Broomstick

Gelişen süpürgelerle birlikte hatırda kalan önemli ve değerli süpürge oyunlarından biri yıllık süpürge yarışı elbette. Yıllık süpürge yarışı İsveç’e ait en meşhur süpürge sporudur. Bu meşhur ve rekabet dolu sporun tarihi 10. yüzyıla kadar dayanıyor. Yani zoru başarıp varlığını hala koruyan ilk süpürge oyunlarından biri yıllık süpürge yarışı.

Yıllık süpürge yarışında oyuncular Koppaberg’den Arjeplog’a kadar kıyasıya mücadele ederek yarışırlar ve yaklaşık 500 km civarı bir mesafeyi önce bitirmeye çalışırlar. İlk süpürge tasarımlarının hızlarını düşünürsek bu sporun ne kadar sürdüğünü merak ediyorum doğrusu.

Büyücülerin çoğu oyununda olduğu gibi bu oyunda da bir tehlike var. Yarışçıların seyir edecekleri yolun tam üzerinde bir ejderha koruma alanı var. Sanırım büyücüler için bir spor ölümcül tehlikeler içermiyorsa o bir spor değildir!

Yarışı kazanan kişi kocaman İsveç Kısaburnu şeklinde bir gümüş kupaya sahip oluyor! Belki de tehlikeye girmeye değecek bir ödüldür. Kimisinin kazanmak için hayatını vereceği bir ödül…

Artık bu spor sadece İsveç’e özgü değil. Kendini geliştirerek uluslararası bir hal aldı ve artık bu etkinliğe sadece İsveçli yarışçılar değil dünyanın her yerinden yarışçılar katılıyor. Tabi dünyanın farklı yerlerinden gelen yarışçılar beraberinde taraftarlarını da getiriyor. Yarışı izlemeye ve tezahüratta bulunmak isteyen büyücüler Koppaberg’de toplanıyorlar sonra da yarışı bitiren kişiyi görmek için Arjeplog’a cisimleniyorlar.

Yıllık süpürge yarışından aşağı yukarı 200 yıl sonra, 1105 yılında yapılan “Ve Şampiyon, Vahşi Günther” adlı tablo bize varlığı yaklaşık 200 yıl sürecek bir oyunu resmediyor; Stichstock!

Stichstock büyücülerin spor yaparken çıldırıp, ilginçliği ve tehlikeyi aşıp iğrençliğe doğru yol almasının başlangıcı olan oyundur. Bunun nedeni Stichstock oynanırken 6 metre yüksekliğinde bir direğin üstüne şişirilmiş bir ejderha mesanesi konulmasıydı. Tabi bir de oyun sırasında bunu korumak için
Mesane-koruyucusu seçmeleri…

Mesane-koruyucusu’nu belinden bir iple direğe bağlarlardı. Bu ip Mesane-Koruyucusu’nun direkten en fazla 3 metre kadar uzaklaşabilmesini sağlıyordu. Diğer oyuncular ise önceden süpürgelerinin ucunu sivrileştirirdi ve mesaneyi delmeye çalışırdı. Az uğraşır, çok uğraşır en sonunda mesane delindiği zaman Mesane-koruyucusu bütün oyuncuları uğursuzluk büyüleriyle etkisiz hale getirmeye çalışırdı. Bütün oyuncular etkisiz hale geldiğinde veya Mesane-koruyucusu yere yığıldığında oyun bitmiş olurdu.

Bu biraz iğrenç, biraz eğlenceli ve biraz da heyecanlı oyun 14. yüzyılda ortadan kalktı. Yani yaklaşık 200 yıl sürdü. Ortadan neden kalktığı bilinmiyor. Belki oyun sıkıcılaştı ve az oynanmaya başlandı, ya da ejderha mesanesiyle oynandığı için fazla kişi oynayamadı ve çok yayılmadan ortadan kalktı.

stichstock_by_zimus-d9lrjng

İğrençlik içeren süpürge oyunları kategorisine atabileceğimiz bir oyun da Aingingein. Bu oyun İrlanda’da doğmuştur ve tıpkı yıllık süpürge yarışı gibi kalıcılığını koruyabilmiştir. Ne zaman doğduğu bilinmez fakat efsanevi bir büyücü olan Korkusuz Fingal’ın Aingingein şampiyonu olduğu rivayet edilir. Bunu düşünerek Aingingein’in nasıl köklü bir tarihi olduğunu anlayabiliriz.

Bu oyunda oyuncular ellerine birer top alırdı ve bu topa oyunda Dom deniliyordu. Dom denilen topun aslında bir keçinin safra kesesi olması bu oyunun iğrençlik içeren süpürge oyunları kategorisine girme sebebi. Oyunda sırıklar bulunurdu ve bu sırıkların üzerinde de yanan fıçılar. Oyuncular süpürgeleriyle uçarak bu yanan fıçıların içinden hızla geçerlerdi. Sonuncu fıçıya yaklaştıkları zaman ellerinde bulunan Dom’u son fıçıya doğru fırlatırlardı. Yolda yanmadan Dom’u sonuncu fıçıdan en hızlı geçiren oyuncu oyunu kazanmış olurdu. Bu tehlikeli ama aşırı eğlenceli oyun hala varlığını sürdürmektedir.

Creatothceann “Keşke iğrençlik içerse” diyeceğimiz oyunlardan. Tehlikeli süpürge oyunlarına karşı ayrı bir sevginin beslendiği ülke olan İskoçya’da doğmuştur. Oyunun kökü 11. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Oyun feci bir Gal şiirinde geçmektedir ve şiirin ilk kıtası şu şekildedir:

On iki yiğit, yürekli adam çıktı meydana,
Kazanları bağlayıp, hazır durdular uçmaya
Borunun sesiyle çabucak yükseldiler ama
İçlerinden onunun ölüm vardı yazgısında.

Bu oyun şiirde de geçtiği gibi 12 kişiyle oynanırdı ve bu 12 kişi kafasına kazanlar bağlardı. Büyüyle tılsımlanmış yerden 30 metre yükseklikte olan taşlar bir boru ya da davul sesiyle, havadan düşmeye başlardı. Oyuncular ise kafalarında bulunan kazanlarla o taşları hızlıca yakalamaya çalışırdı. En çok taşı yakalayan da kazanırdı. Bu tehlikeli oynanış şekli şiirde de geçtiği gibi pek çok kişinin boynunu kırarak veya beyin kanaması geçirerek ölmesine sebebiyet vermiştir.

İskoçlar bu oyuna değer vermiş ve bu oyunu bir erkeklik ve cesaret sınavı olarak kabul etmiştir. Buna rağmen yaşanan can kayıpları yüzünden oyun 18. yüzyılda yasadışı ilan edilmiştir. Büyük ihtimal iyi Creatothceann oynaması sayesinde kazandığı “Çentik-kafa” unvanıyla da bilinen Magnus Macdonald’ın başında olduğu oyunu yeniden başlatma kampanyalarına rağmen Sihir Bakanlığı inat etmiş bu oyunu geri getirmemiştir.

juegosydeportes.creaothceann

 

Shuntbumps bol seyirci ve tezahürat ile izleyebileceğimiz eğlenceli bir oyun. Büyük ihtimal İngiltere’nin Devon bölgesinde doğmuş ve orada oldukça popüler olan Shuntbumps şövalyelerin at üstünde mızrakla dövüşünün süpürgeye uyarlamasıydı. Oyunun tek amacı diğer oyuncuları süpürgesinden düşürmekti. Ve süpürgesinde kalan son kişi oyunu kazanıyordu. Bir Creaothceann olmasa da Shuntbumps da tehlikeli bir oyun. Bu oyun bir çocuk oyunu olarak olsa da hala varlığını sürdürüyor.

shuntbumps_by_zimus-d9lrjx2

Swivenhodge iğrençlik içeren süpürge oyunları kategorisine ekleyebileceğimiz son oyun. Ama oldukça güvenli bir oyun. Bu yüzden büyücü ailelerinin evlatlarına gönül rahatlığıyla oynatabildiği bir oyun olmuştur.

Herefordshire’da doğan bu oyunda da bir mesane kullanılırdı. Diğer oyunlarda olduğu gibi bu oyunda mesane türüne önem verilmemiştir ama genellikle domuz mesanesi kullanılmıştır. Oyuncular bu oyunu oynamak için süpürgelerine ters biner,süpürgelerinin çalı tarafıyla mesaneye vurarak mesaneyi birbirine atarlardı. Mesaneyi kaçıran ilk oyuncu rakibine 1 puan verirdi ve 50 puan olan oyuncu kazanırdı. Oyun bir süre içermediği için profesyonel olarak oynandığında oldukça uzun sürerdi.

Swivenhodge maalesef fazla yaygınlaşamamıştır. Bunun nedeni belki de büyücülerin diğer oyunlarda bulduğu tehlikeyi bulamamasıdır. Buna rağmen İngiltere’de hala varlığını sürdürüyor.

 

Quidditch büyücülük dünyasında yeri yerinden oynatmış bir büyücü sporudur. İlk halinden şimdiki haline gelene kadar çok büyücünün emeğini görmüştür. Bu oyunun temelleri 11. yüzyılda Queerditch Bataklığı’nda atılmıştır.

Queerditch Bataklığı’nın kenarında yaşamış bir cadı olan Gertie Keddle, Sakson diliyle bir günce tutmuştur. Bu günce bize Quidditch’in ilk hali hakkında bilgiler veriyor.

Gertie Keddle yazdıklarında bugünün Quaffle’si olan deri bir toptan, artık kullanılmayan ama o zamanlar bataklığın iki ucundaki ağaçlara yapıştırarak sayı alınmasını sağlayan bir toptan ve bugünün Bludger’i olan hareketli kayalardan bahsediyor.

Gertie Keddle’nin yazdığı bu günlük aynı zamanda bize Quidditch’in temellerini atan kişiler hakkında da bilgi veriyor. Gertie Keddle günlüğünde oyunu oynayan kişiler arasında bir İskoç’un da yer aldığından bahsediyor.  Bazı teorilere göre o İskoç bir Creaothceann oyuncusuydu ve hareket eden tılsımlı taşlar fikri o İskoç’a aitti. Mantıksız bir teori değil. Sonuçta böyle can yakan bir fikir yalnızca bir İskoç’tan çıkabilirdi! Tabi bu teori korkutucu bir fikri akla getiriyor; peki oyunun temellerini atan kişiler arasında bir Türk olsaydı?

Queerditch Bataklığı

Gertie Keddle’nin yazdığı bu günlükten sonra Quidditch’in gelişimi hakkında bulduğumuz eski kaynaklardan biri de Goodwin Kneen’in Norveçli kuzeni Olaf’a yolladığı mektuptur.

Bu mektup ilk olarak bize Quidditch’in nasıl yayıldığı hakkında minik bir bilgi veriyor. Goodwin Kneen Yorkshire’da yaşayan bir büyücüydü ve Yorkshire’da yaşayan bir büyücünün bir bataklıkta doğan oyundan haberdar olup heyecanlı bir şekilde anlatması Quidditch’in daha en baştan “Eğlenmek bulaşıcıdır” diyerek Britanya’da nasıl hızla yayıldığını gösteriyor.

Goodwin Kneen’in yazdığı mektup top olarak kullanılan şeylerin ve oyuncu pozisyonlarının yaklaşık 100 yılda nasıl isimlendirildiği hakkında da bilgiler veriyor. Goodwin mektupta karısı olan Gunhilda’nın Yakalayıcı olarak oynayacağından bahsediyor. Burada Yakalayıcı olarak geçen pozisyon bugünkü Kovalayıcı oluyor. Ayrıca maç sırasında Blooder diye geçen topu savuşturmaya çalışan bir oyuncu var. Blooder denilen top bugün en büyük korkumuz olan Bludger oluyor ve onu savuşturmaya çalışan oyuncu da o zamanlar Vurucu pozisyonunun oluşmaya başladığını gösteriyor. Anlaşılan Bludger’e çok dayanamamışlar.

Mektupta verilen son bilgiyse kaleler hakkında. Mektupta söylenene göre o zamanlar kale olarak sırıkların üzerine dikilmiş fıçılar kullanılıyor. Belki de bu yeni kalelerin oluşmasında da Aingingein etkili olmuştur. Anlaşılan Aingingein ve Creaothceann Quidditch’in oluşmasında büyük katkıya sahipler.

Quidditch 1269 yılına kadar biraz zorlanarak olsa da gelişimini ilerletiyor fakat 1269 yılından sonraki gelişimi en azından vicdanen acı verici. Bu acı verici gelişimin başlangıcını dönemin Büyücüler Konseyi Başkanı Barberus Bragge bir Quidditch maçına giderek başlatıyor.

Barberus Bragge katıldığı bir Quidditch maçına yanında bir Sinicit getirmiştir ve orada bulunan oyunculara maç bitmeden bu Sinicit’i yakalayan oyuncuya 150 Galleon vereceğini söylemiştir. (O zamanların 150 Galleon’u bugünkü 1.000.000 Galleon’a eşdeğer) Başkanın aşırı gaza getirici teklifinden sonra bütün oyuncular oyunu oynamayı bırakmış ve Sinicit’in peşine düşmüştür.

Bu olayların hepsini kız kardeşi Prudence’a mektup yollayan Madam Rabnott yazdığı mektupta anlatıyor. Tabi olaylar burada bitmiyor. Madam Rabnott başkanın bu hareketine çok kızıyor ve onu bu vahşi oyun tarzından geri döndürmeye çalışıyor, başkan ise yalnızca Madam Rabnott’un kafasına kafes atarak karşılık veriyor. Başkanın ikna edilemeyeceğini anlayan Madam Rabnott Sinicit’i kurtarıyor fakat yüklü bir para cezasına çarptırılıyor ve bu para cezasını ödemek için evini satmak zorunda kalıyor.

Sniget

Madam Rabnott gerçekten güzel ve asil bir davranış yaptı fakat bu olayın oyunun yapısını büyük ölçüde etkilemesini engelleyemedi. Yaşanan bu olaydan sonra neredeyse her Quidditch maçında Sinicit kullanılıyordu ve başkanın anısına Sinicit’i yakalayan kişiye 150 puan veriliyordu. Sinicitlerin narin bir yapısı olduğu için bir kişi yakaladığında ezilerek ölüyordu.

Yaklaşık 100 yıl içerisinde Sinicit’lerin sayısı büyük ölçüde azaldı. Dönemin Büyücüler Konseyi başkanı Elfrida Clagg artık bu duruma dur demenin zamanı geldiğini anladı. Sinicit’i korunan türler arasına aldı ve Quidditch maçlarında kullanılmasını yasakladı. Ayrıca Somerset’te Modesty Rabnott Sinicit Koruma Alanı kuruldu. Madam Rabnott evini kaybetmiş olsa da en azından yaptığı iyi niyetli şeyle hatırlanacak.

Sinicitler güvenceye alındı fakat çoktan Quidditch’te bir edinmişlerdi. Onların yerine farklı bir alternatif gerekliydi çünkü Quidditch oyuncuları Sinicitler’in eksikliğini büyük ölçüde hissediyordu. Neyse ki Godric’s Hollow’dan bir harika daha çıktı. Muhteşem bir Metal-Tılsımcı olan Bowman Wright aynı Sinicit’in hızına sahip olan küçük bir top yaptı. Yaptığı bu top tam olarak Sinicit’in yerini dolduracak türdendi. Bowman Wright’in yaptığı bu icatla birlikte Quidditch eksiğini tamamlamış oldu.

Bowman Harry-Potter-Golden-Snitch-Kit-tattoo-Free-CPAM.jpg_640x640

Quidditch’in bugüne gelmek için yaşadıklarını anlattık fakat henüz oyunun bugünkü halinden bahsetmedik. Bu konuya oyunda kullanılan toplardan ve onları kullanacak oyuncu pozisyonlarından bahsederek başlayabiliriz. Sonuçta bir savaşa çıktığınızda önemli iki şey vardır; silah ve onu en iyi şekilde kullanacak kişinin kim olduğu.

Quaffle deriyle kaplanılmış, oyunda takımda bulunan üç kovalayıcının peşine düştüğü toptur. Yani Kovalayıcı pozisyonunda oynayan oyuncuların görevi bu topu rakipten çalmak ve rakibin direklerinden geçirerek sayı almak. Bu topun çemberden geçmesinin değeri 10 puandır. Ayrıca her takımda bir tane bulunan ve direklerin önünde bekleyen Tutucu pozisyonundaki oyuncu bu topun direklerin içerisinden geçmesini engellemeye çalışır.

80796970

Quidditch_goal_post's

Bludger oldukça sert yapılı bir toptur ve oyunda bu toptan iki adet bulunur. Bu topun özelliği sahada kendi kendine hareket etmesi ve oyuncuları düşürmeye çalışmasıdır. Oldukça tehlikelidir ve oyunu zorlaştırmada büyük katkısı vardır. İşte takımda bulunan iki Vurucu pozisyonunda oynayan oyuncunun görevi burada başlıyor. Vurucular’ın görevi elindeki sopalarla Bludger’a vurarak takım arkadaşlarını korumaktır.

31N-Uo3zBVL._SX450_

Snitch oyunda bulunan en önemli toptur. Hem 150 puan değerindedir hem de oyunun bitmesini sağlar. Snitch yakalanmadan oyun asla bitmez. Her takımda bir tane bulunan Arayıcı pozisyonundaki oyuncu maç sırasında Snitch’i arar ve yakalamaya çalışır. Önemli bir pozisyondur fakat oldukça tehlikelidir. Çünkü Bludgerlar’ın çoğunlukla hedefi olurlar.

Snitch_2

Quidditch değişik ve zorlu oynanış tarzıyla olsun, verdiği eğlence ve yaşattığı heyecanla olsun oldukça tercih edilen bir oyun olmuştur. Bu yüzden günümüzde uluslararası bir hal almıştır. Fakat maalesef Muggle önlemleri yüzünden çok özel takım açılmamıştır ve açılanların kendi sahaları yoktur. Bakanlığın ayarladığı mekanlarda maç yaparlar. Milli takımlar için durum böyle olmamıştır tabi. Milli takımların kendi sahaları vardır ve maçlar orada yapılır.

ALMANYA’NIN MİLLİ TAKIM SAHASI: 

Almanya

AVUSTRALYA’NIN MİLLİ TAKIM SAHASI: 

Avusturalya

BULGARİSTAN’IN MİLLİ TAKIM SAHASI: 

Bulgaristan

FRANSA’NIN MİLLİ TAKIM SAHASI

Fransız

İNGİLTERE’NİN TAKIM SAHASI 

İngiliz

İSPANYA’NIN MİLLİ TAKIM SAHASI: 

İspanya

JAPONYA’NIN MİLLİ TAKIM SAHASI: 

Japonya

ISKANDINAVYA’NIN MİLLİ TAKIM SAHASI: 

Kuzey (İskandinavya)

ABD’NİN MİLLİ TAKIM SAHASI: 

Quidditch_World_Cup_-_American_Quidditch_Stadium_01

Yorumlar